Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
21. december 2014

Marián Suvák: Odpaľujeme Betlehemské svetlo, aby sa pokoj a mier šírili v našich srdciach

Vďaka slovenským skautom skrášľuje naše domácnosti už 25 rokov Svetlo pokoja a mieru priamo z Betlehema. Skauti jeho plamienok počas Vianoc roznášajú do našich domovov, nemocníc či domov sociálnych služieb už od roku 1990. O tejto tradícii nám viac prezradil koordinátor Betlehemského svetla Marián S...

Marián Suvák: Odpaľujeme Betlehemské svetlo, aby sa pokoj a mier šírili v našich srdciach

Vďaka slovenským skautom skrášľuje naše domácnosti už 25 rokov Svetlo pokoja a mieru priamo z Betlehema. Skauti jeho plamienok počas Vianoc roznášajú do našich domovov, nemocníc či domov sociálnych služieb už od roku 1990. O tejto tradícii nám viac prezradil koordinátor Betlehemského svetla Marián Suvák zo Slovenského skautingu.

Slovenskí skauti už dvadsať päť rokov prinášajú do domácností po celej krajine Betlehemské svetlo. Ako však táto tradícia začala?

Novodobú históriu Betlehemského svetla píšeme od roku 1986. Tradíciu roznášať plamienok založili naši susedia Rakúšania, tvorcovia vianočnej televíznej akcie v mestečku Linz na pomoc postihnutým deťom. Tí sa snažili nejakým zaujímavým prvkom ozvláštniť program týchto akcií a prišli na jedinečný nápad. Pred Vianocami poslali do Betlehema lietadlom telesne postihnuté dieťa, ktoré v Bazilike Narodenia Pána odpálilo z večného svetla plamienok a lietadlom ho prinieslo späť do Linzu. Tam sa ho ujali miestni skauti, ktorí ho začali roznášať do ostatných častí Rakúska.

Postupne sa toto Svetlo pokoja a mieru stalo vianočnou tradíciou a začalo sa z Rakúska šíriť do ďalších krajín. Kam sa dostane tento rok?

Po roku 1989 sa tento zvyk rozšíril aj do ostatných krajín susediacich s Rakúskom, vrátane Slovenska. Každý december sa rozbieha betlehemská štafeta do viac ako 25 krajín Európy, svetlo putuje aj na africký a severoamerický kontinent. Do jeho šírenia po Európe sa zapája viac ako milión ľudí, svetlo sa dostane cez Slovensko, Poľsko a pobaltské štáty až do Ruska a na Sibír.

Slovensko pribudlo po páde bývalého režimu v roku 1990, o čo sa zaslúžil Slovenský skauting. Ako sa to skautom podarilo?

Do šírenia Betlehemského svetla boli skauti zapojení už takmer od začiatku. V roku 1989 sa Betlehemské svetlo dostalo do Československa, rok na to po otvorení hraníc už bolo považované za samozrejmosť, že ho slovenskí skauti prinesú aj na územie Slovenska. Keby sme sa pozreli na pamäti skautov, ktorí na začiatku chodili do Viedne po svetlo, tak by nás dnes asi prekvapili niekoľkohodinové čakania na slovensko–rakúskych hraniciach či lampový olej ako nedostatkový tovar. Prvé odovzdanie svetla sa uskutočnilo na stanici Westbanhof, až neskôr sa zaviedla tradícia ekumenických slávností vo viedenských kostoloch.

"Každé odpálenie svetielka odkazuje ďalej tiché prianie, aby sa pokoj a porozumenie šírili v ľudských srdciach presne tak, ako sa od človeka k človeku šíri plameň Betlehemského svetla."

Zdieľať

Čo symbolizuje plamienok Betlehemského svetla?

Svetlo pokoja a mieru z Betlehema je krásny symbol, aby sme vytvárali pokoj a mier v našom vnútri, v našich životoch i v našom okolí. Je čarovné uvedomiť si, že všetky tieto svetielka majú svoj pôvod v tom prvom, počiatočnom, ktoré sa zažalo práve v mieste rodiska Ježiša Krista. Každé odpálenie svetielka odkazuje ďalej tiché prianie, aby sa pokoj a porozumenie šírili v ľudských srdciach presne tak, ako sa od človeka k človeku šíri plameň Betlehemského svetla.

Dnes svetlo putuje cez Slovensko, Poľsko a pobaltské štáty až na Sibír. Ako dlho sa na odovzdanie tejto štafety pripravujete a koľko skautských oddielov a samotných skautov je zapojených?

Presné číslo nie je jednoduché určiť, nakoľko sa počet ľudí, ktorí si odpaľujú a ktorí rozdávajú Betlehemské svetlo, každým rokom zvyšuje. Ak však hovoríme o skautoch, ktorí sa do šírenia zapájajú, tak je to určite väčšina z našich vyše 6 400 členov. Prípravy u nás na Slovensku začínajú niekedy začiatkom októbra, najintenzívnejšia časť, ktorou je príprava vlakových trás, výroba letáčikov či finalizovanie harmonogramu cesty po Slovensku prebieha zasa v novembri.

Inzercia

Aká je cesta Betlehemského svetla po Slovensku a kde všade sa dostane?

Cesta Betlehemského svetla sa tento rok začala už 13. decembra vo Viedni, kedy ho družina skautiek zo Žiliny odpálila počas slávnostnej ekumenickej ceremónie. Ako prvý ho potom krátko po prekročení hranice prijal prezident Slovenskej republiky, pán Andrej Kiska. Niekoľko hodín na to sme už vo Svite odovzdávali Svetlo poľským skautom, ktorí ho nesú domov, do Poľska a tiež odovzdávajú do ďalších spomínaných krajín. Je to pekná tradícia spolupráce, každoročne na inej strane hraníc.

Avšak nosnou časťou celej distribúcie Betlehemského svetla po Slovensku býva posledná predvianočná sobota, kedy sa od skorého rána rozbehli vlaky so skautskými posádkami. V priebehu dňa ho doručili po 25 hlavných i vedľajších železničných tratiach do 300 miest a obcí. Postupne tak na celom území Slovenska budú v jednotlivých mestách zažíhať svetielka ako články reťaze, aby krátko pred polnocou vytvorili Reťaz svetla a symbolicky tak spojili celé Slovensko.

Roznášate svetlo aj na výnimočné miesta?

Skauti fungujú po celom Slovensku, vo viac ako 70 mestách a obciach a myslím, že každý zo skautských zborov má vo svojom regióne práve to svoje výnimočné miesto kam každoročne nosí plamienok z Betlehema. Pre skautov spod Tatier je to práve spomenutý Lomnický štít, kam tento rok vyjdú už po dvadsiaty prvýkrát. No pre nás skautov sú určite tými najvýnimočnejšími miestami tie, ktoré prežiaria symbolom Betlehemského svetla – pokojom, mierom a láskou. Nie je totiž nič krajšie ako prinášať Svetlo ľuďom, ktorí z neho majú úprimnú radosť.

Svetlo do Viedne a následne aj do ďalších krajín putuje z Baziliky Narodenia Pána vo Svätej zemi, kde ho každý rok odpaľuje iné dieťa. Kto to bol tento rok a ako sa dostalo do Viedne?

Každoročne odpaľuje Svetlo v Bazilike narodenia pána v Betleheme Dieťa svetla, ktoré pochádza z Rakúska. Keďže zakladateľom a iniciátorom tejto tradície je rakúska televízia a rozhlas ORF, tak práve oni vyberajú dieťa, ktoré v aktuálnom roku preukázalo svojou pomocou okoliu a povšimnutiahodným správaním. Tohtoročným Dieťaťom svetla je deväť ročný Tizian Ronacher z Linzu, ktorý v sprievode viac ako 100 pútnikov odpálil Svetlo z Baziliky Narodenia v Betleheme v pondelok, 24. novembra 2014.

Ako sme už spomínali, slovenskí skauti Betlehemské svetlo roznášajú už 25 rokov. Čo pre vás osobne znamená táto tradícia a samotné svetlo?

Betlehemské svetlo je pre mňa akousi predzvesťou Vianoc, času, kedy treba odložiť všetko bokom a tešiť sa z prítomnosti rodiny a blízkych. Byť s nimi a naplno sa im venovať. A osobne, je to aj akýsi pocit úľavy po týždňoch so Svetlom – plánovania, cestovania a organizovania, kedy si môžem povedať, že aj vďaka mojej kvapke v mori sa dostalo k mnoho ľuďom a dotvára im vianočnú atmosféru.

Lukáš Melicher

Foto: Marián Suvák

Odporúčame

Národné stretnutie mládeže P15 má novú hymnu od Simy Martausovej

Národné stretnutie mládeže P15 má novú hymnu od Simy Martausovej

Národné stretnutie mládeže P15, ktoré sa uskutoční v lete 2015 v Poprade, má vlastnú hymnu. Stojí za ňou známa speváčka Sima Martausová. Pieseň dostala názov "Poklad". Hudbu s textom pripravila samotná hudobníčka, slová skladby zverejnil dnes tím, ktorý chystá P15, na webovej stránke www.narodnestre...

KDH vyzýva k účasti na referende

KDH vyzýva k účasti na referende

Podpora manželstva ako zväzku muža a ženy, právo dieťaťa na otca a matku a prednostná zodpovednosť rodičov za výchovu svojich detí sú trvalou súčasťou úsilia a programu KDH. Stále častejšie sa však u nás a vo svete spochybňuje chápanie a oslabuje význam manželstva, rodiny a základných ľudských práv....