Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
19. december 2014

Šesť zmyslov, ktoré by sme stratili nebyť Vianoc

Vianoce sú sviatkami narodenia Ježiša Krista a našou kultúrnou a duchovnou tradíciou. Čo by sme stratili, keby Vianoc nebolo? 4589801946_8452aedcb9_z.jpg 1. Zmysel pre štedrosť. Už ste niekedy pocítili radosť z dávania a obdarovania? Nemusíme dať len materiálny darček...

Šesť zmyslov, ktoré by sme stratili nebyť Vianoc

Vianoce sú sviatkami narodenia Ježiša Krista a našou kultúrnou a duchovnou tradíciou. Čo by sme stratili, keby Vianoc nebolo?

1. Zmysel pre štedrosť. Už ste niekedy pocítili radosť z dávania a obdarovania? Nemusíme dať len materiálny darček, aby sme pocítili to radostné chvenie srdca, keď sme niekomu inému nezištne urobili radosť. Keby sme zabudli na Vianoce, začal by nám chýbať zmysel pre štedrosť.

2. Zmysel pre nádej. Narodenie, nový život, nový deň, sviatočná nálada – to všetko dáva nádej, že to s nami nie je až také zlé a máme ďalšiu šancu. Ježišovo narodenie prišlo v bolesti, v tme noci, v odcudzení od ostatných ľudí - napriek tomu definitívne zmenil letopočet, rozdelil čas na pred Kristom a po Kristovi. Dieťa otočilo planétou. Slabosť je silou. To je naša nádej.

3. Zmysel pre lásku. Opäť po roku si uvedomujeme, že sme si navzájom akosi bližší – nie je to náhoda. To len Vianoce v nás prebúdzajú to, na čo sme v priebehu uplynulého roka mohli zabudnúť. Cítime sa povzbudení milovať. Vydrží nám to aj v novom roku?

4. Zmysel pre deti. Oslava Vianoc je oslavou príbehu narodenia – napriek bolesti, v ktorej prichádza nový život na tento svet. Narodenie je jedinečný okamih. Deti sú nevinné a čisté, to na nich obdivujeme – a tak trochu sa aj vďaka nim vraciame do svojich detských čias, keď sme aj my boli nevinní a čistí. Budeme ešte ako deti?

Inzercia

5. Zmysel pre tradíciu. Štedrá večera, vianočný stromček, oplátky, koledy – nemusia byť len prázdnou formou, ale vyjadrením, že túžime po zachovaní dobrých zvykov a užitočných zvyklostí. Tradícia nemá konzervovať, ale udržiavať. Nie nadarmo je tradícia nato, aby nám pripomenula, kým sme a kde máme v dejinách naše miesto.

6. Zmysel pre neobyčajnosť. Je zrejme len veľmi málo racionality v spievaní kolied, pečení koláčov či zdobení stromčeka. Takéto aktivity sa nedajú vysvetliť rozumom, skôr srdcom. A srdce nás vedie k neobyčajnosti, nezvyklosti a kreativite. Túžime ozdobovať a spestrovať našu všednosť a vytvárať čosi nové, nezvyklé a neobyčajné. Po vzore Tvorcu a Stvoriteľa sa aj my chceme pridať svojou tvorivou troškou do mlyna.

Je dôležité rok čo rok si tieto zmysly pripomínať.

-md-

Ilustračné foto: flickr.com (licencia CC)

Odporúčame

Desať videí, ktoré by ste počas Vianoc nemali prepásť

Desať videí, ktoré by ste počas Vianoc nemali prepásť

Zaujímavé piesne, reklamy či projekty. Matúš Demko predkladá desať videí pretkaných tematikou Vianoc.  1. Ozdobiť niekoľko stromov v Kolumbii vianočnými svetlami pomohlo niekoľkým bojovníkom v gerilovej vojne demobilizovať. Vianoce skutočne môžu prispieť k mieru. Kolumbia ho potrebuje. 2. Experimen...

Hry o život: Každý chce vládnuť

Hry o život: Každý chce vládnuť

Na začiatku bolo slovo. Slovo bolo napísané v knihe Suzanny Collinsovej, slovo sa stalo predlohou pre film a film veľmi dobrým prostriedkom zisku. hry-zivot-drozdajka2.jpg Takto by mohol znieť text k upútavke na tretí diel sfilmovanej trilógie Hry o život – Drozdajka...