Profesor Krčméry, slovenský misionár so srdcom na dlani

Rozhovory sú populárnym žánrom, sú čítavé a dobré zvlášť vtedy, ak majú dobrého respondenta a sú vedené skúsenými novinármi. Pri knihe Ženie ma zlé svedomie platia obidve podmienky.

Prvé tri kapitoly knihy sa týkajú Krčméryho mladosti a jeho života počas komunizmu, kde pôsobil po boku svojho strýka Silvestra Krčméryho v podzemnej cirkvi. Ďalšie tri sledujú profesorovu prácu v misiách, jeho pôsobenie na Slovensku a jeho vnímanie úloh pre katolíka v 21. storočí.

Je to fascinujúce čítanie. Celá jedna kapitola je napr. venovaná tomu, ako zopár nadšencov okolo dua Krčméry-Jukl počas komunizmu tajne pašovalo Biblie do Sovietskeho zväzu. Profesor Krčméry tu napr. vtipne popisuje, aké konšpiračné metódy sa museli pritom naučiť, aby ich nechytila sovietska KGB – učili sa zo skrípt pripravených Čarnogurským a Pittnerom, do Ruska cestovali ešte ako stredoškoláci pod pláštikom brigády SZM, počas cesty vlakom ukrývali Biblie do strešnej časti kupé. Adresy na doručenie sa museli učiť naspamäť, Biblie odovzdávali laikom, lebo „všetky veľké ryby boli v lágroch“ a „kňazi sa hrozne báli“. Cestovali takto spolu desaťkrát, na jednu osobu prenášali 20 až 50 Biblií a aj sám Krčméry priznáva, že boli dosť nerozumní. No s vtipom to zhodnocuje: „Keď teraz médiá vyťahujú kauzy z konšpiračných bytov, len sa usmievam, veď my sme to robili už pred tridsiatimi rokmi, lenže nás vtedy nikto nenachytal.“

Kniha sa venuje aj názorovým rozdielom medzi Juklom, Krčmérym a na druhej strane kardinálom Korcom. Korec podľa Krčméryho aj počas komunizmu viac spájal kresťanstvo s národom, kým profesorov strýko Silvo s Vladimírom Juklom chápali kresťanstvo viac nadnárodne či nadpoliticky a nemali radi vodcovské typy politikov.

"Kniha rozhovorov s profesorom Krčmérym je fascinujúcim čítaním. Nemusíte s ním všetkom súhlasiť, ale je to človek, ktorý poctivo ponúka svoje srdce na dlani. A jeho srdce je naozaj hodne široké."

Zdieľať

Zaujímavo hovorí aj o tom, čo by jeho strýko s Juklom hovorili na dnešný stav slovenskej cirkvi: „Určite by ťažko znášali kauzu Bezák, ktorá je podľa mňa nezvládnutá z oboch strán. A ťažko povedať, z ktorej viac. Stačilo sa poučiť zo Svätého Pavla Apoštola, ktorý hovoril, že keď niekto niečo urobí, treba sa s ním porozprávať medzi štyrmi očami ako brat s bratom. Toto podľa mňa niektorí nezvládli a Bezák sa cítil oprávnene poškodený. Je to hanba do našich radov, že nevieme medzi sebou normálne komunikovať. Myslím si, že Silvo aj Vlado by sa snažili urobiť nejaký most. Vlákali by k sebe do bytu v ten istý čas jednu aj druhú stranu.“

Profesor Krčméry fascinujúco rozpráva o zakladaní svojich misionárskych projektov po celom svete. Bežný čitateľ väčšinu z toho asi ani nepozná a až v tejto knihe sa môže dozvedieť, aké úžasné aktivity už niekoľko rokov robia Slováci v rozvojových krajinách. Popri tom môžeme spolu s profesorom sledovať aj jeho morálne dilemy, ktoré musí riešiť, keďže mnohé štáty, kde pôsobí, nemajú fungujúci právny systém a veľa problémov sa vybavuje neštandardne. V niektorých prípadoch Krčmérymu možno nedáte za pravdu, ale aj tak je to cenný vhľad do fungovania sveta.

Kniha sa kriticky venuje aj niektorým Krčméryho krokom, ktoré mali presah do politickej kampane, napr. keď sa obtrel o HZDS alebo o Roberta Fica. Majchrák s Hanusom mu dávajú kritické otázky a odpovede môžete a nemusíte prijať. Trochu rozpačito potom pôsobia jeho razantné vyjadrenia o potrebe jasne sa rozhodovať vo voľbách a nevoliť tých, ktorí kresťanstvo utláčajú.

Cenná je aj posledná kapitola o katolíkovi v 21. storočí. Krčméry tu napr. dobre popisuje problémy, akým v 90. rokoch čelili členovia KDH pri predkladaní zákona obmedzujúceho potraty. S líniou KDH vtedy nesúhlasil jeden slovenský biskup, no potvrdil ju kardinál Ratzinger, ktorý bol na návšteve Bratislavy. Profesor Krčméry hovorí aj o mnohom inom a zdôrazňuje potrebu angažovania kresťanov vo verejnom priestore. Aj zložitejšie témy pritom vysvetľuje nenáboženským a celkom zrozumiteľným logickým jazykom.

Kniha Ženie ma zlé svedomie je fascinujúce čítanie – o našej nedávnej minulosti z pohľadu tých, ktorí komunizmu vzdorovali a dávali skvelý príklad hrdinstva, o súčasnom Slovensku, o morálnych témach dneška, a vďaka Krčméryho práci aj o obrovskom vklade Slovenska pre rozvojový svet, o ktorom sa až tak veľa nevie. S Krčmérym nemusíte vo všetkom súhlasiť, ale je to človek, ktorý poctivo ponúka svoje srdce na dlani. A jeho srdce je naozaj hodne široké.

Lukáš Obšitník

Foto: tyzden.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo