Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
13. február 2019

Koniec veľkej lásky. Čím bol Marek Hamšík pre Neapol?

Taliani sú romantici a tak prežívajú aj Hamšíkov odchod do Číny.
Koniec veľkej lásky. Čím bol Marek Hamšík pre Neapol?

Hamšík pred zápasom s Crvenou Zvezdou Belehrad v septembri 2018. FOTO TASR/AP

S prvými dňami na štúdiách v Ríme sa mi spája zvláštny zážitok. Bolo to hneď po príchode na privát, kde bývali aj dvojičky zo Sardínie, veľkí fanúšikovia rímskeho AS. Keď sme sa ich s kamarátom Mirom so Slovenska pýtali, kde sa v okolí oplatí pozerať tento víkend duel SSC Neapol – AS Rím, namiesto tipu na dobrý bar nám jeden zo Sardínčanov iba stroho odvetil: „Byť vami, tak ani nejdem von. Lebo keď tam čosi kvôli tomu Hamšíkovi vyvresknete, zmlátia vás ako žito.“ 

Sardínski bratia pozerali spomínaný zápas vo svojej izbe, nás nezavolali, no napokon sme sa radovali my s Mirom. Nepaolčania zvíťazil nad rímskymi vlkmi 2:0. Prvý gól dal Hamšík.

Odniesol som si z toho do života dve ponaučenia: dovtedy nepoznaný pocit hrdosti, že Slovák s výstredným účesom môže vzbudzovať v cudzine rešpekt, a tiež definitívne potvrdenie, že Taliani sú futbaloví fanatici. 

Hamšík made in China

Marek Hamšík prestupuje po dvanástich rokoch z Neapolu do klubu I-fang z čínskeho mesta Dalian. 

Tieto hodiny sa už len čaká na definitívne potvrdenie prestupu, ktoré súvisí s akceptovaním požiadaviek talianskeho klubu. A hlavne s vyplatením 20 miliónov eur, ktoré by mali prísť Neapolu na účet najneskôr do štvrtka. „Ak sa tak nestane, všetko padá,“ cituje La Repubblica právnika klubu Mattiu Grassaniho. Taliani tiež žiadali istý typ dokladu, ktorý má platbu potvrdzovať, s čím Číňania pôvodne nepočítali. 

Nič však nenasvedčuje vážnym komplikáciám a futbalový svet berie prestup ako hotovú vec. Číňania pôvodne chceli slovenského futbalistu len na hosťovanie s opciou na trvalý prestup, Neapolčania však jasne trvali na okamžitom a definitívnom prestupe. Inými slovami, aj za pizzu sa platí naraz. Nie po jednotlivých cvikoch. 

Banskobystrický rodák chcel do Číny odísť už v lete minulého roka, ale prehovoril ho nový tréner Neapolu Carlo Ancelotti. Lenže ani pod novým trénerom Hamšíkovi motivácia príliš nerástla. Ako analyzoval jeho situáciu ešte na jeseň britský Guardian, po letnom odchode trénera Maurizia Sarriho a stredopoliara Jorginha do Chelsea sa začal slovenský futbalista trápiť. Bolo to vidno aj na kľúčovom zápase základnej časti Ligy majstrov na pôde FC Liverpool, v ktorom Neapol prišiel o účasť v jarnej časti súťaže. Marek akoby nestíhal. 

Tréner Ancelotti síce stále Hamšíkovi veril, ale Slovák akoby nemal v klube istú pôdu pod nohami. Pritom nikto nie je takým synonymom klubu spod Vezuvu ako práve 32-ročný Slovák. Neapolský dres je moja druhá koža (zaujímavosti o Hamšíkovi)

  • Narodil sa v Banskej Bystrici 27. júla 1987. Rodičia ho chceli pokrstiť Marko – po jeho chorvátskom pradedkovi, ale úrady vo vtedajšom Československu to nepovoľovali. 
  • V detstve boli jeho obľúbenými klubmi FC Barcelona a Manchester United. 
  • Jeho účes sa umiestnil na 9. mieste v rebríčku najlepších účesov futbalistov planéty. 
  • V Neapole ho volajú Marechiaro (Marekiaro), čo je rovnomenná pobrežná dedinka v blízkosti Neapola známa nádhernou prímorskou scenériou a reštauráciami.
  • Markova sestra Michaeala sa vydala za bývalého hráča Neapola, Uruguajčana Waltera Gargana, majú spolu tri deti.
  • „Dres Neapola je mojou druhou kožou, no moja misia sa neskončí, kým nezískame taliansky titul.“ Hamšíkov výrok má dnes trpkú príchuť, titul s Neapolom nezíska, hoci boli veľmi blízko.  
  • V sezóne 2017/18 prekonal rekord Diega Maradonu v počte strelných gólov za Neapol. Stalo sa tak, keď strelil 116. gól v azúrovom drese. 
  • Štadión v čínskom meste Dailane sa nachádza približne 8 500 kilometrov od centra Neapola. 

Zdroj: Uefa.com
Foto: TASR/AP – Hamšík reční počas tlačovej konferencie 30. septembra 2013 v Londýne.


Hejty v ofsajde 

Aj vek je jedným z dôvodov, prečo sa Hamšík uberá na futbalový dôchodok. Fakt, že 32 rokov je na ofenzívneho stredopoliara dosť, priznal aj jeho otec Richard. Existuje zopár faktorov, ktoré Hamšíkovi pri odchode do penzie slúžia ku cti a kvôli ktorým ho môže „hejtovať“ len človek neznalý kontextu. 

Hamšík mohol viackrát odísť do bohatého európskeho veľkoklubu, no neurobil to. Skvele to vystihol Michal Červený z Denníka N, keď napísal, že Hamšík nerovná sa Weiss. „V každom prípade, Hamšík bol posledné desaťročia opakom hráča, ktorý by uprednostňoval materiálne podmienky pred športovými. Prakticky každého pol roka sa šuškalo o jeho prestupe do elitného klubu,“ napísal Červený. 

Inzercia

Pred Hamšíkom odišli z Neapola viacerí skvelí hráči, naposledy Higuain či Cavani. Hamšík zostal a bojoval o titul v talianskej lige, čo pri súčasnej sile Juventusu predstavovalo obzvlášť neistý výsledok. Tesne to nevyšlo minulý rok, no ako sme už spomínali, Hamšík sa nezbalil hneď. 

Rozhodnutie pre Čínu prináša (okrem peňazí, samozrejme) pre hráča aj ďalšie pozitívum. Hamšík v drese I-fangu nebude hrať proti svojmu bývalému klubu v niektorej z európskych líg. Podobné gesto voči fanúšikom prinieslo aj rozhodnutie barcelonských legiend. Xavi Hernández odišiel na futbalovú penziu do Kataru, Andrés Iniesta hrá v Japonsku, kde okrem futbalu rozvíja svoj vinársky biznis. 

Hoci pre našinca môžu informácie o Hamšíkovom prestupe pôsobiť ako suché fakty, pre domácich je to niečo iné. V uliciach Neapola vidíte Hamšíkove sošky hneď vedľa tých v podobe pápeža Františka či Panny Márie. Taliani ako známi romantici prežívajú veci okolo futbalu intezívne. Emóciám sa nevyhnú ani novinári a komentátori. 

Fanúšikovia sa s Markom Hamšíkom lúčia aj dojímavými videami a sladkým Jamesom Bluntom.

Amore per sempre? 

Hamšíkov odchod komentujú zväčša pozitívne a majú preň pochopenie. 

„Nie je to útek z Neapola. Ide o profesionálnu príležitosť, ktorú priniesol život a na ktorú nemohol reagovať inak. Avšak jeho lásku k Neapolu to nezmenší,“ tvrdí legendárny novinár Marino Bartoletti.

Jediné, čo vyvoláva zmiešané pocity, je spôsob rozlúčky s fanúšikmi. Hamšík zatiaľ nemal veľkolepú šou na štadióne San Paolo, no je otázne, či by to takto dopadlo, keby sa jeho prestup ukázal menej komplikovaný a zamotaný. Berúc do úvahy, čo všetko Hamšík pre Neapolčanov urobil a čo stále znamená, ide o drobný nedostatok, ktorý mu iste prepáčia. 

Veď aha, portál fantagazzetta.com v článku o Hamšíkovom prestupe cituje Marilyn Monroe: 

Keď sa láska končí, jeden z dvoch trpí.
Ak netrpí nik, láska sa nikdy nezačala. 
Ak trpia obaja, láska sa nikdy neskončila.

V prípade Marka Hamšíka v tom majú jasno: Nateraz je rozchod dobrý pre obe strany. A len čas ukáže, či sa vôbec láska skončila. 

Odporúčame