Parlament nezvolil žiadneho kandidáta na ústavného sudcu

Parlament nezvolil žiadneho kandidáta na ústavného sudcu

Poslanci NR SR počas hlasovania o kandidátoch na ústavných sudcov. Foto – TASR/Jakub Kotian

Štátna tajomníčka za Smer Jankovská nezískala ani jeden hlas, Procházka ich dostal šesť.

Lídri koaličných strán Smer-SD a SNS Robert Fico a Andrej Danko v utorkovej voľbe kandidátov na ústavných sudcov nehlasovali za žiadneho z uchádzačov. Ich hlasovacie lístky ostali bez akejkoľvek úpravy. Šéf Mosta-Híd Béla Bugár si vybral 12 kandidátov.

Do jeho výberu sa dostali Ladislav Duditš, Libor Duľa, Eva Fulcová, Peter Kresák, Miloš Maďar, Pavol Malich, Peter Molnár, Edita Pfundtner, Ľuboš Szigeti, Daniela Švecová, Marek Tomašovič a Michal Truban. Ďalší podpredseda NR SR Andrej Hrnčiar (Most-Híd) podporil 13 kandidátov.

Spomedzi opozičných šéfov strán si líder OĽaNO Igor Matovič vybral plný počet 18 kandidátov. Podporil Ladislava Duditša, Antona Dulaka, Libora Duľu, Ivana Fiačana, Dagmar Fillovú, Martina Javorčeka, Martinu Jánošíkovú, Evu Kováčechovú, Štefana Kseňáka, Pavla Malicha, Michala Matulníka, Petra Molnára, Zuzanu Pitoňákovú, Petra Straku, Jána Šikutu, Roberta Šorla, Jána Štiavnického a Martina Vernarského.

Osemnástku kandidátov si vybral aj predseda Sme rodina Boris Kollár. Podporil Ladislava Duditša, Libora Duľu, Michala Ďuriša, Ivana Fiačana, Evu Fulcovú, Martina Javorčeka, Karola Kovácsa, Petra Kresáka, Štefana Kseňáka, Michala Matulníka, Editu Pfundtner, Zuzanu Pitoňákovú, Petra Straku, Ľuboša Szigetiho, Jána Šikutu, Roberta Šorla, Danielu Švecovú a Martina Vernarského.

V prvom kole voľby poslanci nezvolili ani jedného kandidáta. Vo štvrtok o 11. hodine budú hlasovať opäť. Majú vybrať 18 kandidátov na ústavných sudcov, a tých ponúknuť prezidentovi SR. Ten z nich má vymenovať deviatich, ktorí na 12 rokov zasadnú na Ústavný súd SR. Spolu je na ÚS SR 13 sudcov.


Dianie v parlamente sme sledovali minútu po minúte

20.32 - Robert Fico vzdal boj, do ktorého vôbec nemal vstupovať. Myslí si to nezaradený poslanec a niekdajší minister kultúry Ficovej vlády Marek Maďarič. Reagoval tak na Ficovo rozhodnutie odstúpiť z voľby kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR.

20.08 - Predseda Mosta-Híd Béla Bugár si nemyslí, že by pre súčasnú situáciu okolo voľby kandidátov na ústavných sudcov mala padnúť vláda. Vyjadrenia predsedu Smeru-SD Roberta Fica, ktorý kritizoval Most-Híd za jeho postoje pri voľbe, nekomentuje. "Nie je vhodné, aby som komentoval názory koaličného partnera," poznamenal.

20.04 - Predseda Smeru-SD Robert Fico robí obštrukcie, vymenovanie sudcov Ústavného súdu SR nechce nechať na súčasnom prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi. Myslí si to líder hnutia Sme rodina Boris Kollár.

Štvrtková opakovaná voľba kandidátov na ústavných sudcov bude podľa Kollára zmarená a bude posunutá, aby o nových ústavných sudcoch rozhodoval až budúci prezident. "Čo je nešťastné, lebo takto by sa politika nemala robiť. Robert Fico nám ukazuje, že týmto spôsobom nasleduje smutný osud Mečiara a Dzurindu," uzavrel Kollár.

19.56 - Prezident SR Andrej Kiska očakáva, že Národná rada SR si v opakovanej voľbe splní svoju povinnosť a zvolí 18 kandidátov, z ktorých prezident vyberie deväť nových ústavných sudcov. TASR o tom informoval hovorca prezidenta Roman Krpelan.

19.50 - Predseda Smeru-SD Robert Fico si urobil rukojemníka z Ústavného súdu, ako aj z občanov. Uviedla to predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová v reakcii na to, že plénum v utorok nezvolilo žiadneho z kandidátov na ústavných sudcov.

„Aj dnes sa ukázalo, že osobné ambície jedného človeka stoja nad všetkým ostatným," reagovala Remišová.


Poslanec Igor Matovič pred hlasovaním o kandidátoch na ústavných sudcov. Foto - TASR/Jakub Kotian

19.40 - Premiér Peter Pellegrini vyhlásil, že ide o porušenie koaličnej dohody, ak sa koaličný partner v závažných hlasovaniach spojí s opozíciou. „Pevne verím, že nedôjde k nejakému narušeniu koaličnej zmluvy. Myslím si, že pre Slovensko nie je dobré, aby došlo k rozpadu koalície," uviedol premiér.

Odstúpenie Roberta Fica z kandidatúry na post predsedu ústavného súdu podľa vlastných slov chápe. „Z tej voľby sa spravil hon na čarodejnice," dodal pre TASR Pellegrini.

19.15 - Ústavnoprávny výbor má povedať, ako sa má vykonať opakovaná voľba kandidátov na sudcov Ústavného súdu. Žiada ho o to predseda parlamentu Andrej Danko.

„Výbor sa bude zaoberať otázkou, či má byť opakovaná voľba tajná alebo verejná," potvrdil pre TASR šéf výboru Róbert Madej. Dodal, že on svoj názor na to má, ale bude ho prezentovať na rokovaní výboru.

18.59 – Predseda SNS Andrej Danko vhodil prázdny hlasovací lístok. Urobil tak napriek tomu, že opakovane vyhlasoval, ako mu záleží na tom, aby poslanci zvolili osemnásť kandidátov. Informoval Denník N.

18.53 – Výsledok prvého kola voľby kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR vytvára priestor na ďalšie rokovania. Uviedol to pre TASR poslanec Smeru-SD Erik Tomáš v reakcii na to, že snemovni sa nepodarilo zvoliť ani jedného kandidáta.

Hlasovanie bolo verejné, čo Smer-SD od začiatku odmietal. „Svojou voľbou sme vyjadrili svoj odmietavý postoj k nedemokratickej verejnej voľbe a zároveň sme testovali, či funguje vládna koalícia,“ doplnil Tomáš.

18.40 – Opakovaná voľba sa bude konať vo štvrtok o 11. hodine. Na voľbe sa zúčastní 37 kandidátov.

Smer nevylučuje, že jeho poslanci budú hlasovať v druhom kole voľby ústavných sudcov inak. „Máme zajtra celý deň na to, aby sme rokovali, a vo štvrtok povieme, aký bude ďalší postup,“ povedal pre Denník N podpredseda strany Juraj Blanár.

18.35 – Najviac hlasov získal kandidát Ján Štiavnický – 56. Naopak, žiadny hlas nezískala štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská ani Juraj Sopoliga. Z ostatných kandidátov získala napríklad Eva Kováčechová 48 hlasov, Peter Kresák 19 hlasov a Radoslav Procházka 6 hlasov.

18.32 – Pri hlasovaní bolo vydaných 132 hlasovacích lístkov. Späť ich odovzdalo 119 poslancov, 66 bolo platných a 53 neplatných.

18.15 – Podľa informácií denníkov SME a N nebol zvolený žiadny kandidát na ústavného sudcu.

18.10 – Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) je presvedčený, že voľba kandidátov na ústavných sudcov by mala byť tajná, a nie je spokojný s tým, že bola vybraná verejná voľba. Povedal to pre TASR po výjazdovom rokovaní vlády v Revúcej.

17.50 – Voľba kandidátov na ústavných sudcov prebieha už takmer pol hodiny. Poslanci Smeru – tak ako to vopred avizoval podpredseda Juraj Blanár – pri voľbe ústavných sudcov odovzdávajú prázdne alebo znehodnotené hlasovacie lístky.

Hlasovanie prázdnym lístkom podľa TASR priznal napríklad Ľubomír Vážny zo Smeru-SD. Konal tak preto, že sa nestotožňuje s kandidátmi. Neprekáža mu, že by mal byť Ústavný súd nefunkčný mesiac či dva, ak sa nezvolia kandidáti. Povedal, že poslanci Smeru mali pri hlasovaní voľnú ruku.


Robert Fico (Smer-SD) a Eduard Heger (OĽaNO) počas hlasovania o kandidátoch na ústavných sudcov. Foto – TASR/Jakub Kotian

17.34 – Tajnú voľbu podporili len poslanci Smeru a odídenci zo Sme rodina, informuje Denník N. Poslanci SNS sa okrem jedného, ktorý bol za, zdržali, Most-Híd bol proti alebo sa niektorí poslanci zdržali. Opozícia hlasovala proti.

17.27 – Po tom, čo svoju kandidatúru stiahli Robert Fico a Radovan Hrádek, bude sa vyberať už len spomedzi 37 kandidátov.

17.23 – Voľba kandidátov na ústavných sudcov bude verejná. Za tajnú voľbu hlasovalo 52 poslancov zo 132, proti bolo 64, zdržalo sa 16.  

17.20 – „Problém je vo Ficovom uvažovaní, ktoré podriaďuje osobným motívom. Fico čoraz viac a len kvôli sebe, ako si všimli jeho podporovatelia, poškodzuje vlastnú stranu,“ konštatuje komentátor Postoja Jaroslav Daniška.

17.13 – Podpredseda Národnej rady SR Andrej Hrnčiar z Mosta-Híd nevylúčil možnosť pádu vlády a predčasných volieb pre voľbu kandidátov na ústavných sudcov.

„Vždy, keď je problém, môžu byť aj pád vlády, aj predčasné voľby,“ povedal podľa TASR Hrnčiar s tým, že hoci je napätie v koalícii, zo strany Mosta-Híd rozpad vládnej koalície nehrozí.

16.54 – Predseda Smeru-SD Robert Fico je podľa SaS ochotný rozbiť vládu. Svedčia o tom podľa poslanca Národnej rady SR Ľubomíra Galka jeho vyjadrenia na utorkovej tlačovej besede, ktorými sa vyhrážal svojim koaličným partnerom.

„Hneď sa vyhráža pádom vlády, ak nemá byť on víťazný. Mení za pochodu pravidlá len pre svoju vlastnú osobu. Po tomto všetkých vrátane koaličného partnera Most-Híd urazil a nakoniec zdupkal,“ cituje TASR poslanca Galka.


Predseda NR SR Andrej Danko (SNS) a vpravo podpredseda NR SR Martin Glváč (Smer-SD) pred hlasovaním o kandidátoch na ústavných sudcov. Foto  TASR/Jakub Kotian

16.39 – Podpredseda Smeru Juraj Blanár pre Sme povedal, že „v prípade, ak bude verejná voľba odsúhlasená, tak s najväčšou pravdepodobnosťou sa zúčastníme na hlasovaní, ale nevyjadríme svoj názor“.

16.30 – ĽSNS popoludní oznámila, že sa nezúčastní na voľbe kandidátov na ústavných sudcov a stiahne aj svojho kandidáta Radovana Hrádeka. 

Prečítajte si aj
Ficov odkaz
(komentár Jaroslava Danišku) Zdieľať

„Ak by sa Most teraz dohodol s opozíciou, mohli by mať spolu dostatok hlasov na zvolenie kandidátov na ústavných sudcov. Po tom, ako Robert Fico stiahol kandidatúru a ĽSNS sa na voľbe nezúčastní, môže hlasovať 135 poslancov, na zvolenie bude treba aspoň 68,“ uviedol Denník N. 

16.27 – Parlament už vyčerpal všetky body programu. O 17. hodine čaká poslancov hlasovanie o prerokovaných návrhoch zákonov, budú tiež voliť 18 kandidátov na ústavných sudcov.

16.19 – Vládny Smer-SD mieni znefunkčniť Ústavný súd SR a konať v rozpore s ústavou. Vyhlásilo to hnutie OĽaNO v reakcii na vyjadrenia predsedu Smeru-SD Roberta Fica.

„Robert Fico pochopil, že pri verejnej voľbe ústavných sudcov nezíska dostatočný počet hlasov a nedostane sa medzi kandidátov, z ktorých si bude vyberať prezident,“ myslí si OĽaNO.

Fico si podľa hnutia myslel, že sa na Ústavný súd prepašuje tajnou dohodou s fašistami. „Verejná voľba mu však tento zákerný a nemorálny plán prekazila a radšej stiahol chvost,“ uviedol predseda hnutia Igor Matovič.

OĽaNO zároveň považuje za nepredstaviteľné, aby sa Robert Fico vyhrážal koaličným partnerom, že ak budú hlasovať podľa svojho vedomia a svedomia, bude to mať vážne následky.

16.05 – „Fico sa snaží silou obnoviť poriadok vo vládnej koalícii a donútiť Most-Híd, aby hlasoval iba podľa dohody so Smerom a SNS,“ hodnotí Ficovo popoludňajšie vystúpenie Jaroslav Daniška.

„Zároveň ponúkol dve témy, ako by sa mala koalícia dohodnúť: nových sudcov by mal menovať až novozvolený prezident a mandát súčasných sudcov Ústavného súdu je možné predĺžiť obyčajným zákonom. Chce tým absolútne vylúčiť opozíciu z akejkoľvek hry, vrátane prezidenta Kisku."

15.55 – Fico počas brífingu povedal aj to, že ak sa utorková, prípadne štvrtková, voľba kandidátov na ústavných sudcov neskončí zvolením dostatočného počtu kandidátov a bude hroziť paralyzovanie Ústavného súdu, existuje dosť nástrojov na zabezpečenie funkčnosti súdu, napríklad predĺženie mandátu sudcom, ktorým sa o niekoľko dní končí funkčné obdobie.

15.43 – „Nedá sa sedieť za jedným stolom so stranou, ktorá pred spoločnou zodpovednosťou za krajinu preferuje vlastné stranícke záujmy,“ povedal Fico na adresu Mosta-Híd. „Ak kandidáti na ústavných sudcov prejdú vo voľbe v parlamente hlasmi Mosta-Híd s opozíciou, dôjde k porušeniu koaličnej zmluvy s vážnymi dôsledkami na fungovanie vládneho kabinetu,“ zdôraznil Fico.


Robert Fico počas brífingu. Foto  TASR/Pavol Zachar

15.25 – Robert Fico na tlačovom brífingu oznámil, že stiahol svoju kandidatúru na ústavného sudcu. Zároveň vyhlásil, že k vzájomnej dohode v parlamente ani s prezidentom nedošlo. Dodal, že ak Most-Híd spoločne s opozíciou zvolí nejakých kandidátov na ústavných sudcov, bude to znamenať bezprecedentné porušenie koaličnej zmluvy so všetkými dôsledkami.

Fico takisto opakovane zdôraznil, že sa neuchádzal o pozíciu radového sudcu, ale o post predsedu Ústavného súdu.

„Aby som ako predseda najsilnejšej politickej strany mohol aktívne vstúpiť do ďalšieho vyjednávania, aby som nevyvolával podozrenia, že ich prispôsobujem svojim osobným záujmom, rozhodol som sa, že nebudem kandidovať v národnej rade,“ uviedol Fico.

Počas svojho vystúpenia ocenil rokovania s Andrejom Dankom a opakovane skritizoval Most-Híd a Bélu Bugára.

Prezidenta Andreja Kisku Fico označil za daňového podvodníka, zlodeja pozemkov a porušovateľa ústavy. Pýtal sa, ako chce súčasný prezident nestranne vyberať ústavných sudcov, keď sa chystá do straníckej politiky. Podľa Fica Kiska vyberie takých sudcov, aby mal Ústavný súd pod kontrolou. Preto by mal výber sudcov realizovať až nový prezident.

15.11 – Smer oznámil, že popoludní vydá vyhlásenie k voľbe ústavných sudcov. Tlačovú konferenciu k voľbe kandidátov na ústavných sudcov zvolala aj ĽSNS. 

15.02 – Poslankyňa a členka ústavnoprávneho výboru Irén Sárközy (Most-Híd) si zaplatila inzerciu v denníku Sme o tom, že nebude hlasovať za to, aby sa Fico stal ústavným sudcom. Informoval o tom Denník N. Sárközy predtým zahlasovala na výbore za to, že Fico má dostatočnú prax, aby mohol kandidovať.


Koalícia stále nemá dohodu na voľbe kandidátov na ústavných sudcov. Má sa opäť zísť v priebehu dňa. Hlasovanie má byť podvečer.

Most-Híd žiada verejnú voľbu a deklaruje, že nepodporí kandidáta a predsedu Smeru-SD Roberta Fica. „Aj včera, aj pred týždňom sme hovorili, že nie,“ trvá na svojom predseda Mosta-Híd Béla Bugár v súvislosti s podporou Ficovi.

Dodal, že jeho strana chce verejnú voľbu preto, aby nebola spájaná s hlasovaním ĽSNS. „Smer-SD môže chcieť tanú voľbu, ale ja nechcem byť spájaný s ĽSNS. S ĽSNS sa nerokuje ani nehlasuje, preto chceme normálnu verejnú voľbu,“ vyhlásil Bugár po rokovaní poslaneckého klubu Mosta-Híd.

Robert Fico na otázky novinárov neodpovedal.

„Smer-SD môže chcieť tanú voľbu, ale ja nechcem byť spájaný s ĽSNS.“
Béla Bugár Zdieľať

Eva Smolíková zo SNS potvrdila, že ešte bude zasadať koaličná rada. Na otázku, či SNS podporí v hlasovaní Fica, uviedla, že nemajú žiadne pokyny. „Predseda povedal, že budeme mať voľnú ruku,“ zopakovala.

Opozícia už istú dohodu na kandidátoch má, potvrdil to líder OĽaNO Igor Matovič. „Snažíme sa, aby sme našli prieniky,“ povedal s tým, že OĽaNO rokovalo so SaS a s nezaradenými okolo Miroslava Beblavého a je dohoda na niekoľkých menách.

So Sme rodina nerokovalo. „Sme rodina sa veľmi zvláštne správalo pri snahe zmeniť pravidlá pri voľbe ústavných sudcov, tak sme boli opatrní,“ vysvetlil Matovič. Líder OĽaNO si myslí, že vo verejnej voľbe nebude mať nikto odvahu podporiť Fica.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo