Most aj SNS sa prikláňajú k verejnej voľbe kandidátov na ústavných sudcov

Most aj SNS sa prikláňajú k verejnej voľbe kandidátov na ústavných sudcov

FOTO TASR - Martin Baumann

Smer naďalej podporuje tajnú voľbu kandidátov.

Koaličná strana Most-Híd podporí verejnú voľbu kandidátov na ústavných sudcov. Informovala o tom jej hovorkyňa Klára Debnár.

Strana chce podľa nej týmto krokom vylúčiť akékoľvek špekulácie o zákulisných dohodách s ĽSNS. Hovorkyňa tiež avizovala, že poslanecký klub Most-Híd vyvinie maximálne úsilie, aby bolo zvolených 18 kandidátov na ústavných sudcov.

"Strana Most-Híd s hlbokým znepokojením a rozhorčením sleduje rôzne taktické hry v pozadí, ktoré sa rozohrávajú medzi niektorými stranami. Vyhlasujeme, že do týchto hier poslanci Most-Híd neboli a ani nie sú zapájaní," napísala Debnár v súvislosti s medializovanými informáciami o rokovaní Smeru s poslancami ĽSNS.

SNS sa zrejme tiež prikloní k verejnej voľbe. Šéf parlamentu a predseda národniarov Andrej Danko vyhlásil, že SNS bude za kvázi verejnú voľbu. Z pozície SNS odmietam politikárčenie, povedal.

"Typická verejná voľba kartami a hlasovacím zariadením nie je v tomto prípade možná. Zákon pozná pri voľbe kandidátov na ústavných sudcov kvázi verejnú voľbu, ktorá spočíva v tom, že každý poslanec dostane lístok, na ktorom bude 39 mien. Po voľbách budete vidieť, ak voľba prebehne verejne, za čo sa prihováram aj ja, kto akého kandidáta na Ústavný súd volil," uviedol Danko. 

Prihováram sa za to, aby sme vedeli, kto akého kandidáta na Ústavný súd SR volil, uviedol s tým, že mu je jedno, kto bude sudcom na Ústavnom súde. Jeho jedinou podmienkou je, aby ústavní sudcovia spĺňali odborné a morálne kritériá.

Národniari v utorok na poslaneckom klube podľa neho možno nájdu prienik pri voľbe kandidátov, avšak poslanci majú pri hlasovaní voľnú ruku.

Smer-SD naďalej podporuje tajnú voľbu kandidátov. "Tajnú voľbu vnímame ako výdobytok a prvok demokracie. Zmenu na verejnú voľbu vnímame ako návrat pred rok 1989. Ústavný sudca má byť nezávislý, preto by nemal vedieť, kto ho volil," uviedol hovorca strany Ján Mažgút.

Voliť budú v utorok

O kandidátoch na sudcov Ústavného súdu budú poslanci parlamentu rozhodovať v utorok o 17.00. Ešte predtým majú hovoriť o doteraz neprerokovaných návrhoch aktuálnej schôdze. Prípadnú opakovanú voľbu Danko avizoval na štvrtok o 11. hodine.

Pri voľbe kandidátov na ústavných sudcov budú vyberať 18 kandidátov. Na výber majú z 39 uchádzačov. Zvolených kandidátov ponúkne parlament prezidentovi. Ten z nich má vymenovať deviatich, ktorí na 12 rokov zasadnú na Ústavný súd.

Prezident Andrej Kiska pre TASR uviedol, že vzhľadom na informácie, ktoré proces voľby ústavných sudcov sprevádzajú, a rôzne zákulisné rokovania, ktoré sa v tejto súvislosti dejú, je verejná voľba sudcov tou správnou voľbou. 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo