Mladí poslali po púti kríža a ikony osobný list pápežovi Františkovi

Pápež František dostane list od mladých zo Slovenska. Napísali mu ho po púti symbolov Svetových dní mládeže (SDM). List odovzdali na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave. Apoštolského nuncia na Slovensku Mons. Maria Giordanu požiadali, aby sprostredkoval jeho odovzdanie priamo vo Vatikáne.

"Svedectvo kríža a ikony si chceme uchovať v našich srdciach a životoch naďalej," píšu mladí v liste, pod ktorý sa podpísal aj Mons. Tomáš Galis, predseda Rady pre mládež a univerzity KBS, ktorá púť symbolov zabezpečovala spolu s dobrovoľníkmi. "Radi by sme preto do vašich osobných modlitieb ponúkli prosbu za našu duchovnú prípravu, ktorú sme nazvali Čistý rok. Vyvrcholí účasťou na Národnom stretnutí mládeže P15 v Poprade (31. júla – 2. augusta 2015). To je jedna z hlavných akcií, ktorou pozveme mladých Slovákov na Svetové dni mládeže do Krakova, kde sa, ako verím, spoločne stretneme," píšu mladí pápežovi Františkovi.

Na Slovensko zavítal takmer štvormetrový drevený kríž a ikona Panny Márie, ktoré daroval mladým svätý Ján Pavol II., koncom novembra. Objavil sa v 19 mestách a obciach. Putovanie bolo súčasťou prípravy na SDM, ktoré budú o dva roky v Krakove. "Spojenie so Synom na kríži a Božou matkou, ktoré v tajomstve spásy zahŕňa v sebe minulosť, prítomnosť i budúcnosť, nás bude viesť až k Svetovým dňom mládeže v poľskom Krakove, na ktoré sa po celonárodnom stretnutí u nás s radosťou vyberieme. Myslíme na Vás v modlitbách, a podobne, ako Vy pri každej príležitosti, prosíme o Vaše modlitby a požehnanie pre slovenskú mládež" uvádzajú mladí.

Symboly SDM si u nás uctilo vyše 22 tisíc ľudí. Privítali ich v metropole východu, kde ho priniesli mladí s kňazmi z maďarského Jágru. Urobili tak spolu s pomocným biskupom Jágerskej diecézy Mons. Palánki Ferencom, ktorý pri Maďarskej biskupskej konferencii zodpovedá za mládež. Špeciálny program potom symboly čakal v desiatkach miest a obcí, potom ich prebrali priatelia z Čiech. Na Slovensku boli už po druhý raz. Prvýkrát ho u nás vítali mladí v roku 2003, keď sa pripravovali na príchod Jána Pavla II. na Slovensko. Ján Pavol II. ho odovzdal mladým z celého sveta ešte v roku 1984. Ikonu dostali mladí v roku 2003.

Púť kríža a ikony mapovali denne dobrovoľníci na internetovej stránke www.svetovednimladeze.sk a sociálnych sieťach. Písali svoje svedectvá a spomienky, zverejňovali i fotografie, ktoré zvečňujú odkaz Jána Pavla II. Stránka prináša i špeciálny denník z putovania. Po skončení púte sa môžu mladí zapojiť do súťaže o najlepšiu fotografie z celého jedinečného podujatia, ako aj posielať svoje svedectvá z púte. Rada KBS, ktorá púť pripravila, už teraz chystá ďalšie veľkú akciu. V roku 2015 zorganizuje Národné stretnutie mládeže P15 v Poprade. Bude to 20 rokov od návštevy Jána Pavla II. v tomto meste. V roku 2016 poputujú mladí do Krakova.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo