Posledný Hobit zaostáva

Malo to byť veľkolepé vyvrcholenie filmovej trilógie. Posledný Hobit však za predchádzajúci časťami zaostáva.

V prvom rade, tvrocovia mohli nejakou vhodnou formou na začiatok filmu zhrnúť dovtedajší príbeh. Nie každý čítal knihu. Nie každý si pamätá, ako sa drak dostal von z Hory alebo prečo zostal Gandalf uväznený v Dol Guldure. Nie každý bude mať čas pozrieť si pred návštevou kina prvá dva diely. Toto chýba už len z úcty k divákovi, ktorý sa musel zmieriť s tým, že Bilbov príbeh „bolo treba“ rozdeliť na tri časti. Kým jednotka bola výborná, druhá časť už umelo natiahnutá, tá ostatná už akosi nestíha.

Bitka piatich armád je naslabšia, najmenej presvedčivá. Dej sa akoby už len dohrával. Áno, je tu kľúčový problém – komu pripadne poklad Osamelej hory. Záujem majú prirozdene tvrdohlaví trpaslíci, urodzení elfovia, ľudská rasa v sociálnej tiesni po spustošení Jazerného mesta a tiež zlé sily hnané škaredým Azogom. Očakávaná bitka o korisť je však len slabým odvarom veľkých bojov, aké si pamätáme z Pána prsteňa. Zápasnícke scény nepriniesli nové nápady, ani výraznejší vtip. Nie sú také hrozné ani napínavé, nezatlačia vás do kresla. Navyše, miestami sú pritiahnuté za vlasy.

Samotné posolstvá v treťom Hobitovi sú, samozrejme, pekné. Nielen pre detského diváka bude užitočné, keď si odnesie poučenie o chamtivosti a lakomstve. So skladkosťami sa predsa treba podeliť, rovnako ako s pokladom. Aj keď Gandalf vystríha pred „zlatom, po ktorom liezol plaz“. Takisto Thorinovo šialenstvo, následné obrátenie a pokánie sú vykreslené dostatočne. Naopak, love story medzi Tauriel a Kilim je možno až príliš predvídateľná. Keby človeka aspoň dojala.

Je fajn, že filmári sa snažili postupne prepojiť príbeh o Bilbovom dobrodružstve s veľkým rozprávaním o Veľprsteni. Aj tu sa však dali veci dotiahnuť dôslednejšie. Isté však je, že Peter Jackson už nemusí nakrúcať hobbitie pokračovanie. A zrejme je to dobre.

Pavol Rábara

Foto: thehobbit.com

Hobit: Bitka piatich armád. USA 2014, 144 min. Réžia: Peter Jackson. Hrajú Ian McKellen, Martin Freeman, Richard Armitage, Orlando Bloom a ďalší.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo