Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
07. 02. 2019, 22:53

Vstupenky na septembrový pochod za život

Aká je atmosféra v parlamente pred hlasovaním o Vašečkovom návrhu zákona? Možno nás čaká malé prekvapenie.
Vstupenky na septembrový pochod za život

Foto: Národný pochod za život 2016, foto: FB profil akcie

Minulý rok sa v slovenskom hnutí za život stala najdôležitejšia udalosť od úspechu dvoch národných pochodov. Stačili dve veci: že pro-life poslanci z viacerých strán niekoľko rokov nepredkladali návrh na ochranu života pred narodením a že takýto zákon predložili kotlebovci.

Dôsledky boli dva: pro-life zákonodarci mali maslo na hlave, časť z nich sa kvôli predkladateľom následne postavila proti návrhu zákona, začali sa veľké hádky. Zahanbujúce bolo, že obidve veci dosiahol jeden človek – poslanec Kotleba.

Hádky trvali týždne, zaznelo kadečo, od argumentačných nepresností po osobné urážky, vrcholom debaty bola ale jednoduchá deskriptívna poznámka Juraja Šústa: Keď skinhead vyťahuje topiace sa dieťa z vody a potrebuje pomoc, čo oprávňuje nepomôcť mu?

Tento argument istým spôsobom uzavrel diskusiu v pro-life tábore, nikto naň nedokázal zareagovať.

Potom prišiel nový návrh poslanca Vašečku, ktorý predložil vlastný zákon na ochranu života, dnes sa o ňom bude hlasovať.

Aj Vašečku najskôr niektorí kritizovali, tí, ktorým sa maslo topilo ďalej, aj tí, ktorí pred jasným jazykom preferujú kabinetnú politiku. Tí druhí začali hovoriť o potrebe všeobecne prijateľného návrhu, ktorý prejde a niečo zlepší. V realite to znamená, že musí byť odobrený Robertom Ficom a keďže Fico je za potraty, bude to skôr estetická než etická novela. Ale prosím, každá zmena k lepšiemu je vítaná.

Vráťme sa ale k Vašečkovmu zákonu, má sa o ňom hlasovať dnes po 11. hodine.

Vznikla pomerne priaznivá atmosféra. Za zákon sú všetci kotlebovci, to je 13 hlasov. Vašečka rokoval s klubom OĽaNO, zákon by mala podporiť väčšina klubu, klub má 16 poslancov, väčšina je minimálne 9 (uvidíme). V Smere sú isté dva hlasy (Podmanický a Kéry už zákon verejne podporili), nejaké mená môžu ešte pribudnúť, napr. poslanec Blanár, možno aj ďalší. V SNS zákon už podporila poslankyňa Smolíková, poslanec Bernaťák pracoval v minulosti pre bratislavského arcibiskupa, ak by ho nepodporil, bolo by to prekvapenie. V Sme rodina bude za zákon hlasovať Milan Krajniak, k nemu pribudne ešte pár hlasov (Pčolinský?, Pčolinská?), naposledy proti vyradeniu Kotlebovho zákona hlasoval celý klub (8 poslancov), uvidíme ako teraz, Trumpovo vystupovanie v Amerike možno povzbudí aj ďalších.

Potom sú tu jednotlivci z klubu SaS – Ondrej Dostál a Peter Osuský, obidvaja majú pro-life výroky, s Konzervatívnym inštitútom je spojená aj Zuzana Zimenová, inštitút je skôr libertariánsky a jej uvažovanie o téme nepoznám, uvidíme, ďalší jednotlivci sú poslanci Adamčík a Janckulík, ktorý vstúpil tento týždeň do KDH. Sám som zvedavý, ako sa k hlasovaniu postavia poslanci ako Macháčková či Martin Fedor, ktorí pro-life argumentácii rozumejú, poslankyňa Bašistová tiež, ale tá je zo schôdze ospravedlnená. A napokon predkladateľ Vašečka.

Ak to zhrnieme, za zákon by mohlo hlasovať 35 až 40 poslancov. Na schválenie to stačiť nebude, ale je dosť možné, že dnes bude za ochranu života v parlamente hlasovať najväčší počet poslancov od roku 1989. Oplatí sa ale počkať.

Pred hlasovaním by mohli mať istý vplyv ešte dve veci.

Po prvé, priama úmera – čím viac poslancov bude hlasovať za Vašečkov zákon, tým okrajovejšie budú vnímaní kotlebovci. Na umiernenejšie povahy to môže mať vplyv.

To druhé sa týka najmä kresťanov: cirkev v septembri organizuje tretí celonárodný pochod za život. Len ťažko si možno predstaviť, že by sa k nemu na jeseň hlásil niekto, kto dnes nezahlasuje áno.

Odporúčame

Papaláš

Papaláš

O rekordných odmenách, aké prideľoval Štefan Harabin sebe a svojim verným sudcom v čase, keď vládol štátu v štáte.