Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
07. február 2019

Otrokmi pod našimi oknami

Nemala kde bývať, nemala peniaze, ani nemala kam ísť. A tak súhlasila. Sesternica jej urobila konto na chatovanie a s komplicom vybavovala zákazníkov. Zarobené peniaze si mladá žena nikdy nemohla nechať.
Otrokmi pod našimi oknami

Foto: obchodsludmi.sk

Nadávali jej, vyhrážali sa jej, viackrát. Simona je iba jedným z viacerých prípadov obetí, ktorej Slovenská katolícka charita pomohla opätovne sa začleniť do reálneho života. V aktuálnom týždni Medzinárodného dňa modlitby a povedomia o obchodovaní s ľuďmi sa Charita inšpirovaním veriacich k spoločných modlitbám po celom Slovensku, ale aj reflexiou a osvetou snaží poukázať na to, že fenomén novodobého otroctva sa týka aj Slovákov.

Aj pod našimi oknami dva roky dvojica z levického okresu nútila mladú dievčinu k prostitúcii. Pod zámienkou vykonávania pomocných prác v domácnosti Simonu zlákali do svojho domu. Oklamali ju a nútili k prostitúcii na rôznych odľahlých miestach v okolí Levíc. Neskôr ju previezli aj do Bratislavy a Nitry, kde musela poskytovať služby v autách a na ulici. Páchatelia ju mali neustále pod dohľadom, kontrolovali ju a poslušnosť si vynucovali násilím či vyhrážkami. „Peniaze som vždy musela odovzdávať. Prehľadávali ma všade. Nadávali mi, vyhrážali sa mi, viackrát ma dobili na dvore do krvi,“ opisuje Simona nedôstojné zneužívanie vykorisťovateľmi. Obvinení z obchodovania sú momentálne vo väzbe.

Tím projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi Slovenskej katolíckej charity, má každý rok v starostlivosti približne 30 obetí, ktorým pomáha dostať sa z pút otroctva. Spomínané číslo je pritom podľa Charity iba vrchol ľadovca, ktorý sa v spolupráci s ďalšími subjektmi podarí zachytiť. „Najčastejšie sú Slováci zlákaní na výhodnú prácu a dobrý plat. Pôvodne bývali obeťami vykorisťovania u nás zväčša ženy, ktoré nútili k prostitúcii. Postupne sa to ale mení, medzi klientmi máme viac mužov. Tí sa stávajú obeťami nútenej práce a núteného žobrania. Ohrozené sú pritom najmä vylúčené komunity,“ hovorí Erich Hulman, generálny sekretár SKCH. Nútené práce, žobranie, sexuálne vykorisťovanie či nútené sobáše. Takto vyzerá dnes novodobé otroctvo a nebezpečný biznis nielen s ľudským telom, ale aj ľudskou dôstojnosťou a základnými právami. Popri obchode so zbraňami dnes patrí obchodovanie s ľuďmi stále k najvýnosnejším a najrýchlejšie rastúcim biznisom na svete, trápi milióny ľudí a neobchádza ani Slovensko.

Zločin proti slobode pripomína Slovenská katolícka charita v čase blížiaceho sa Medzinárodného dňa modlitieb a povedomia o obchodovaní s ľuďmi. Veriaci z celého sveta ho slávia 8. februára, v deň liturgickej spomienky na svätú Jozefínu Bakhitu, rehoľníčku a bývalú otrokyňu zo Sudánu. No a práve v týždni sviatku černošskej svätice sa veriaci modlia za obete obchodovania s ľuďmi aj za ukončenie novodobého otroctva. Inšpirácia prišla od pápeža Františka, spomína Anna Bartošová, právnička projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi SKCH.Keď sme boli v roku 2014 vo Vatikáne na stretnutí mladých z celého sveta, ktorí sú aktívni v oblasti boja proti obchodovaniu s ľuďmi,  prišiel nás tam osobne pozdraviť Svätý Otec a predstavil nám Deň modlitby za obete, ktorý sa mal prvýkrát konať na celom svete 8. februára 2015. Nám sa vtedy iniciatíva veľmi zapáčila. Jednak, nám to umožnilo bližšie spoznať svätú Jozefínu Bakhitu, dať ju tiež viac spoznať Slovákom, a popri množstve činností, úloh, náročnej práci s klientmi počas celého roka je tu deň, kedy sa zastavíme a sústredíme na to najpodstatnejšie. Na modlitbu spoločne s celým svetom.“

Veriaci u nás iniciujú spoločné modlitby a zamyslenia za vykorisťované slovenské ženy, mužov a deti tento rok napríklad v Trnave, Žiline, Zákamennom, Čiernom Balogu, Čimhovej, Prešove či Humennom. Ak by ste mali záujem zapojiť sa, Slovenská katolícka charita srdečne pozýva veriacich vypočuť si priamy prenos modlitby posvätného ruženca za obete obchodovania s ľuďmi, z Katedrály sv. Martina v Bratislave, ktorý bude vysielaný vo štvrtok 7. februára o 19:00 hod. v TV Lux. Ak máte záujem sa ísť osobne pomodliť, Charita pozýva v hlavnom meste veriacich na sv. omšu a modlitby za obete obchodovania s ľuďmi do Kostola sv. Štefana o 19:00 hod. Viac informácií nájdete na webovej stránke www.charita.sk alebo FB stránke @STOPobchodovaniu.

Mária Hvozdíková

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Je umenie užitočné?

Je umenie užitočné?

Predstavte si: vkročíme do galérie moderného umenia. Po chvíli sa pohoršene zadívame a pomyslíme si: „Veď toto už nemá s umením nič spoločné. Umenie by predsa malo byť krásne, a nie vulgárne či depresívne.“