Spolu a Progresívne Slovensko sa spojili v eurovoľbách

Spolu a Progresívne Slovensko sa spojili v eurovoľbách

Miroslav Beblavý a Ivan Štefunko počas podpisu memoranda o politickej budúcnosti k téme Postup vo voľbách do Európskeho parlamentu. Foto - TASR/Pavol Zachar

Fúziu zatiaľ strany neplánujú.

Mimoparlamentné strany Progresívne Slovensko a Spolu - občianska demokracia (OD) sa spojili v májových voľbách do Európskeho parlamentu. Voličom ponúknu spoločnú kandidátku.

Predsedovia strán to potvrdili v stredu podpisom a avizujú, že v spolupráci chcú pokračovať až do parlamentných volieb v roku 2020, ale aj po nich.

Fúziu zatiaľ neplánujú.

Líder Spolu - OD Miroslav Beblavý povedal, že voličom na kandidátke ponúknu skupinu špičkových odborníkov a charakterných ľudí, ktorí budú v Európskom parlamente zastupovať záujmy Slovenska. "Nepôjdu tam pre plat či zašívať sa, ale pracovať," deklaruje Beblavý. Strany predstavili vedúce osobnosti spoločnej európskej kandidátky. Lídrami budú Michal Šimečka a Vladimír Bilčík. Šimečka z Progresívneho Slovenska bude na kandidátke na prvom mieste, Bilčík zo Spolu - OD na druhom a nezaradená poslankyňa Národnej rady (NR) SR Simona Petrík zo Spolu - OD na treťom mieste.

Pred 15 rokmi Slovensko vstúpilo do Európskej únie. Podľa Beblavého ani za taký dlhý čas sa nepodarilo, aby malo Slovensko európske nemocnice, cesty či platy. "Pätnásť rokov sa zdalo ako dostatočne dlhá doba, aby SR dobehla vyspelú Európu, nie je to však tak. Problém nie je na strane slovenských občanov, ale pre zlyhanie politickej reprezentácie," tvrdí predseda Spolu - OD.

Šéf Progresívneho Slovenska Ivan Štefunko tvrdí, že Európa je pred kľúčovým rozhodovaním sa, kam bude smerovať. Či si určí smer rozdrobenej Európy, kde si každý štát bude hájiť svoje záujmy, budú v nej vládnuť populisti, alebo budú ľudia myslieť na svoju budúcnosť. Kandidátku do eurovolieb Progresívneho Slovenska a Spolu - OD hodnotí Štefunko ako najlepšiu, akú kedy videl. "Naša kandidátka je zložená z ľudí, z nich každý má svoju špecifickú oblasť, ktorú chce reprezentovať na úrovni EÚ a SR," podotkol líder progresívcov.

Strany avizujú, že v spolupráci chcú pokračovať aj po voľbách do Európskeho parlamentu. Víziu majú do najbližších parlamentných volieb, ale aj po nich. Fúziu strán do volieb do parlamentu v roku 2020 zatiaľ neplánujú.

Voľby do Európskeho parlamentu sa budú konať 25. mája. Na území Slovenska sa má voliť do europarlamentu 14 poslancov.

Komentár Martina Hanusa:

Ešte minulý rok to príliš na spoločný postup nevyzeralo, obe strany sa voči sebe skôr vyhraňovali, Spolu Miroslava Beblavého sa usilovalo byť centristickou inkarnáciou niekdajšieho SDKÚ, progresívci posilňovali svoj ľavicovo-liberálny profil. Zdalo sa, že ak vznikne strana odchádzajúceho prezidenta Andreja Kisku, tak celkom určite splynie s Beblavého projektom, kým u progresívcov viacerí verili, že v prípade úspechu v eurovoľbách si trúfnu na samostatnú cestu.

Napokon však vyhral pragmatický kalkul aj fakt, že Andrej Kiska, ktorý bol ešte minulé leto motivovaný budovať svoju stranu mimo štruktúr PS a Spolu, medzičasom ubral z pary. 

Podľa našich informácií je práve spoločná eurokandidátka PS a Spolu prvým testom budúceho Kiskovho projektu – keďže eurovoľby sa konajú koncom mája, len krátko pred odchodom Andreja Kisku z prezidentského paláca, Kiska už dá nabok prezidentské zábrany a jasne podporí PS a Spolu. Ak to vyjde podľa predstáv všetkých zúčastnených, Andrej Kiska by sa mal neskôr postaviť do čela koalície, ktorá pôjde do parlamentných volieb.    

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo