V New Yorku prijali Deklaráciu o právach rodiny

V sídle OSN v New Yorku sa v piatok 5. decembra konal Transatlantický summit verejných činiteľov a občianskych organizácií z rôznych krajín sveta zameraný na podporu rodiny. Zhromaždenie sa konalo pri príležitosti 20. výročia Medzinárodného roku rodiny.

Generálnemu tajomníkovi OSN Ban Ki-moonovi bola odovzdaná Deklarácia o právach rodiny, ktorá opätovne potvrdzuje, čo je dlhodobo uznávané v medzinárodnom práve: že rodina založená na manželstve medzi mužom a ženou je prirodzenou a základnou bunkou spoločnosti a má nárok na ochranu zo strany spoločnosti a štátu. Napriek svojej dôležitosti pre ekonomický, sociálny a celkový rozvoj národov je rodina často prehliadaná alebo považovaná za samozrejmosť. Ak chce byť verné Všeobecnej deklarácii ľudských práv, musí OSN chrániť rodinu. Signatári vyzývajú predstaviteľov OSN obhajovať tento prísľub a zabezpečiť v budúcej agende medzinárodného spoločenstva ochranu rodiny, kedže je nevyhnutná pre stabilný a dynamický rozvoj. Vyše 200 zákonodarcov podpísalo toto vyhlásenie. Je otvorené na podpis aj naďalej na webstránke rightsofthefamily.org.

Ban Ki-moon ocenil posolstvo a konanie summitu na podporu rodiny priamo v sídle Spojených národov. V rozprave vystúpili predstavitelia mnohých krajín - USA, Maďarska, Španielska, Kataru, Kene, Mexika, Argentíny, Španielska, Litvy. Podpredseda NR SR Ján Figeľ vo svojom prejave opísal dôvody a význam ústavného ukotvenia definície, ochrany a podpory manželstva v slovenskej ústave. Potvrdil, že ďalším zámerom je nadviazať na tento základ praktickými opatreniami na podporu bývania a zamestnanosti pre mladých, lepšej dostupnosti služieb pre mladé rodiny s deťmi, podpory viacgeneračnej solidarity a rodinného podnikania. Ján Figeľ informoval aj o pripravovanom referende o ochrane rodiny.

"Ústavné zmeny zo Slovenska zarezonovali na tomto summite ako povzbudenie a inšpirácia aj pre iné krajiny. Slovensko bolo citované opakovane", dodal Ján Figeľ. Podľa jeho slov je v súčasnosti rozvíjané úsilie o podobnú ústavnú zmenu v Rumunsku a v Macedónsku.

Tlačová správa KDH

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo