Saková odňala vyšetrovaciemu tímu Kuciak časť prípadu. Týka sa Lipšica a Žilinku

Saková odňala vyšetrovaciemu tímu Kuciak časť prípadu. Týka sa Lipšica a Žilinku

Ministerka vnútra Denisa Saková. Foto - TASR/Marko Erd

Kroky ministerky vnútra sú podľa zástupcu šéfredaktora denníka Postoj Martina Hanusa veľmi znepokojivé.

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer) odňala časť prípadu, ktorý sa týka prípravy vraždy prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Maroša Žilinku a bývalého ministra vnútra Daniela Lipšica, vyšetrovaciemu tímu vraždy novinára Jána Kuciaka a zverila ho inšpekcii ministerstva vnútra. Informoval o tom Denník N.

Vo všetkých týchto prípadoch ide pritom o rovnaký okruh podozrivých osôb, ktoré spája podnikateľ Marian Kočner.

Saková tvrdí, že sa tak stalo po vzájomnej dohode s Úradom špeciálnej prokuratúry a s Generálnou prokuratúrou. Dôvodom má byť zabránenie prípadnému úniku informácií z vyšetrovacieho spisu a tým pádom možnému mareniu vyšetrovania.

Úrad špeciálnej prokuratúry však o žiadnej takejto dohode nevie.

„Je to pre mňa veľmi zarážajúca informácia,“ povedal Denníku N Daniel Lipšic, ktorý mal až doteraz veľkú dôveru v tím vyšetrujúci vraždu Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktorý vedie vyšetrovateľ Peter Juhás.

„Nemyslím si, že všetky osoby, ktoré sa podieľali na vražde Kuciaka a ostatných, sú už izolované, preto je takýto krok ministerky nepochopiteľný. Nakoniec, inšpekcia v tejto veci vôbec nie je príslušná konať. Spadá to pod NAKA a jurisdikciu špeciálnej prokuratúry,“ dodal Lipšic.

Kroky ministerky Sakovej sú veľmi znepokojivé aj podľa zástupcu šéfredaktora denníka Postoj Martina Hanusa. „Po prvé, Saková tvrdí, že sa na odobratí dohodla aj s Úradom špeciálnej prokuratúry, ale tento úrad to poprel. Po druhé, danú vec má vyšetrovať Úrad inšpekčnej služby, v tejto chvíli však len ťažko rozumieť, prečo má prípravu vraždy Lipšica a Žilinku vyšetrovať akurát inšpekcia priamo podriadená ministerke,“ konštatoval Hanus.

„Motívy ministerky, ktorá svoj doteraz najväčší zásah do vyšetrovania zdôvodňuje podľa všetkého klamstvom o dohode so špeciálnym prokurátorom, tak krátko pred výročím vraždy Jána Kuciaka nepôsobia ani trochu dôveryhodne,“ dodal Martin Hanus.   

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo