Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
05. február 2019

Sme slobodnejší ako Amerika

Tvrdí to Freedom House. Aplauz!
Sme slobodnejší ako Amerika

Americký Freedom House nám chce niečo povedať, počúvajte. Foto: Prejav Forresta Gumpa/YouTube

Premiér Pellegrini a ministerka Saková by si zaslúžili potlesk na recepcii v rezidencii amerického veľvyslanca pod Slavínom. Toast by mohol predniesť nejaký bilingválny talent z prezidentského paláca: Slovensko je slobodnejšie ako USA, tvrdí to Freedom House.

O význame tejto organizácie nám kedysi v škole veľa hovoril Martin Bútora, myslím, že dnes musel úsmev skysnúť aj jemu – aj „mafiánsky štát“ môže byť vyššie ako Trumpov štát.

Freedom House publikuje ideologicky pokrivené správy už dlhšie, nielen preto, že porušovanie mnohých práv nevidia, ale aj preto, že niektoré human wrongs považujú za human rights. Copyright na tieto termíny vlastní jedna anglická liberálka, a nie je to žiadna starina, použila ich len pred pár rokmi.

Vezmite si pukance, usaďte sa, ideme na to.

Americká štátom dotovaná organizácia Freedom House dnes zverejnila svoju pravidelnú výročnú správu o stave slobody vo svete. Nuž a tento rok sme dostali od Američanov darček: Slovensko je hodnotené ako slobodnejšia krajina ako USA. Američania dosiahli 86 bodov zo 100, Slovensko o dva body viac, 88/100.

Na vrchu pyramídy si užívajú Švédi, Fíni a Nóri, ktorým niet čo vytknúť (100/100), za nimi napríklad Holandsko a Kanada (po 99) či Írsko (97/100). Poslednú krajinu uvádzam zámerne, čitatelia Postoja vedia prečo. Írsko bolo slobodné aj pred zavedením potratov a schválením homo-manželstiev s adopciami, ale vďaka týmto dvom zmenám je ochrana občianskych slobôd ešte o bod vyššia.

Vráťme sa však k otázke, ktorú skrýva titulok: Zavŕšili sa odveké sny, sme slobodnejší ako Amerika?

Čo presne vadí autorom na Amerike? Nuž napríklad to, že americký volebný systém umožňuje zvolenie kandidáta, ktorý má väčšinu v zbore voliteľov, ale nemá väčšinu hlasov naprieč USA, Trump vs. Clintonová.

Je to neférové? Ak ste medzi porazenými, nepochybujete, ale je to dôsledok federalizmu, pravidlá, ktoré nevymysleli republikáni, s Trumpom nemajú spoločné absolútne nič, celkom ľahko si o pár rokov možno predstaviť opak.

V ďalšej kritike  sa spomína zasahovanie zahraničných aktérov do amerických volieb, väzby a bývalé finančné kontrakty niektorých ľudí z okolia Trumpa (Manafort na Ukrajine, v Rusku), resp. prebiehajúce vyšetrovanie a Trumpove komentáre naň, nič nové sa čitateľ nedozvie, celé obvinenie stále kríva na obidve nohy: že Trumpovi nebolo nič preukázané a že síce vieme, že Rusi trolovali, ale nepoznáme dôkaz, že by to rozhodlo voľby, napr. že by vďaka Rusom Trump vyhral Floridu alebo Pennsylvániu. To, prirodzene, nehovorí nikto.

Freedom House tiež vadí „politizácia“ súdov, najmä Najvyššieho súdu (Gorsuch, Kavanaugh, aj nominácie na nižšie súdy), ťažko sa ubrániť úsmevu, keď sudcovia hlásiaci sa k originalizmu Otcov-zakladateľov sú považovaní za politizátorov a keď Kavanaughov výrok z híringu, že čelí útoku ľavice, je považovaný za dôkaz toho, že nie je nestranný. Nuž tak, Hillary a liberálna väčšina v Senáte by tomu určite vedeli čeliť. Nestranne a bez politizácie, prirodzene.

Inzercia

Čo tam potom, že v niektorých amerických štátoch môžu byť potratené bytosti, ktoré v celej Európe požívajú zákonnú ochranu.

V Správe nájdete kritiku, ktorá sa týka odborov, vzťahu k rasovým a sexuálnym menšinám, kritizovaným nedostatkom napr. je, že antidiskriminačná legislatíva priamo nespomína LGBT osoby, to sa týka krajiny, ktorej ústavný súd garantuje právo na manželstvo pre osoby rovnakého pohlavia atď., autorom tiež vadí, postup administratívy voči imigrantom, okrem tých legitímnych (rozdeľovanie rodín) aj také, že Trump presadil niektoré opatrenia na zníženie imigrácie, napr. niečo, čomu v EÚ hovoríme hotspoty, že Mexičania a Latino-žiadatelia čakajú na rozhodnutie amerických orgánov mimo územia USA.

Celú správu o stave americkej slobody nájdete tu.

Slovenský report zatiaľ zverejnený nebol (správu časom hľadajte tu), ale neviem sa dočkať, ako krajina s ešte prísnejšou imigračnou politikou (narodenie na našom území napr. negarantuje cudzincom občianstvo), ešte tvrdšími výrokmi voči imigrantom od bývalého premiéra, krajina, kde bol zavraždený novinár a jeho snúbenica, kde sú súdy, súdne prieťahy a sudcovia tak obrovský problém, prokuratúra a polícia sú prepojené s osobami s pochybnou povesťou.. ach!

Nie, nejde o to, že by sme neboli slobodnou krajinou, to sme, bez ohľadu na správy Freedom House.  

Chcem povedať niečo iné. Správy Freedom House som kritizoval už v minulosti, neponúkajú totiž to, čo sľubuje ich nadpis, skôr istý ideologický výklad nadpisu.

Ale po dnešku sa už nedá nezasmiať. Američania si z vládnych zdrojov financujú analýzy, ktoré im dokazujú, že sú menej slobodným štátom ako Lotyšsko, Grécko, Taliansko, Francúzsko, Kostarika, Litva, Bahamy, Cyprus, Čile, Uruguaj alebo aj naše krásne Slovensko.

Nuž, svet sa mení.

Chvalabohu, sú aj istoty. Matadori amerických grantových schém by určite vedeli poradiť, čo treba za mlákou robiť inak. Za doláre, pravdaže.

Odporúčame