Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
04. 02. 2019, 12:55

Sloboda prejavu vo svojom rodisku umiera

Británia, rodisko Swifta a Milla, čoraz viac potláča právo vyjadrovania.
Sloboda prejavu vo svojom rodisku umiera

Ilustračné foto: TASR/AP

V Británii nie je sloboda neznámym pojmom. Mnohé zo slobôd, ktoré my v Amerike tak milujeme, sa zrodili práve v Spojenom kráľovstve. Je domovom parlamentnej demokracie a klasického liberalizmu. Toto dedičstvo však v posledných desaťročiach rýchlo upadá, pretože britská vláda sa rozhodla kontrolovať používanie slov.

Legislatíva obmedzujúca slobodu prejavu sa dostala do popredia v roku 2003, keď tzv. Communications Act zakázal všetky online prejavy, ktoré inej osobe spôsobovali „obťažovanie, nepohodlie či úzkosť“. Odvtedy sa veci už iba zhoršovali.

Pod definíciu nenávistného prejavu spadajú všetky slovné komentáre, ktoré sú „vnímané“ ako útoky zo strany sebaidentifikujúcich sa obetí. Vďaka tomu sa inkriminovaným môže stať prakticky akýkoľvek kontroverzný komentár uverejnený na internete. Zdieľať

Noviny The Times v roku 2017 odhalili, že britská polícia v predchádzajúcom roku zadržala a vypočúvala za uverejnenie „nenávistného prejavu“ na internete viac ako 3 300 osôb. Išlo o takmer 50-percentný nárast za posledné dva roky.

Britská vláda takéto zatýkania odôvodňuje širokou definíciou nenávistného prejavu – patria tu všetky slovné komentáre, ktoré sú „vnímané“ ako útoky zo strany sebaidentifikujúcich sa obetí. Vďaka vágnemu jazyku zákona sa inkriminovaným môže stať prakticky akýkoľvek kontroverzný komentár uverejnený na internete.

Jedno vysoko sledované obvinenie z „nenávistného prejavu“ spred pár mesiacov dokonca ani nezahŕňalo slovný prejav. Youtuber Count Dankula bol obvinený zo zločinu nenávisti za zverejnenie videa, v ktorom jeho pes predviedol nacistický pozdrav. Zdôraznil, že video zamýšľal ako žart, a nie podporu nacizmu. Bola mu uložená pokuta 800 libier (910 eur).

Škótska polícia v roku 2014 spustila aktívny hon na útočné prejavy na sociálnych sieťach a na twitteri napísala: „Prosím, buďte si vedomí, že budeme pokračovať v monitorovaní komentárov na sociálnych sieťach a všetky útočné komentáre budú prešetrené.“

Dôsledky kultúrnej a právnej erózie britskej slobody sú hrozivé. „Ťažko uveriť, že toto je domov Miltona, Swifta a Milla,“ povedal mi Toby Young, editor magazínu Quillette. Young bol sám terčom tých, ktorí sa usilujú o zánik britských klasicko-liberálnych výdobytkov. V minulom roku rezignoval na vládou delegovanú pozíciu v Úrade pre študentov po tom, čo rozhnevaný internetový dav nesúhlasiaci s jeho názormi na reformu vzdelávania proti nemu vytiahol jeho staré twitterové vyjadrenia.

Britská polícia v roku 2016 zadržala a vypočúvala za uverejnenie „nenávistného prejavu“ na internete viac ako 3 300 osôb. Išlo o takmer 50-percentný nárast za posledné dva roky. Zdieľať

Obmedzenia prejavu sa veľmi rozšírili aj v univerzitných kampusoch. Podľa rebríčka Spiked za rok 2017 aktívne cenzuruje prejavy až 63,5 percenta britských univerzít. Robia to prostredníctvom zakazovania externých prednášateľov a súčasne aj regulovaním druhov prejavu, aké môžu používať študenti.

Tieto rozsiahle regulácie vznikajú samovoľne a organicky vychádzajú z existujúcich obmedzení prejavu zakotvených v britskom práve. Young ako príklady dobrovoľnej cenzúry spomína „kódexy prejavu a správania na pracovisku, ktoré vynucuje rastúca armáda úradníkov pre ‚rozmanitosť a začlenenie‘, a to hlavne vo veľkých korporáciách a na úradoch“.

Základným princípom súčasnej ľavicovej ideológie je, že v spoločnosti pretrvávajú vážne nespravodlivosti živené prejavmi, pri ktorých náprave má hlavnú úlohu vláda. Táto myšlienka sa rozrástla do požiaru, ktorý sa rozhorel po celej Británii.

John Stuart Mill vo svojej knihe O slobode písal o dôležitosti súťaže myšlienok. „Ak by celé ľudstvo okrem jedného človeka zastávalo nejaký názor a ten jeden človek by si myslel niečo protichodné,“ písal Mill, „ľudstvo by nemalo právo umlčať tohto človeka o nič viac, ako by on, ak by mal tú moc, nemal právo umlčať celé ľudstvo.“

Samozrejme, mnohé z myšlienok, ktoré vyjadrujú ľudia obvinení z nenávistného prejavu, nie sú dobré. Spoločnosť sa však môže rozvíjať iba vtedy, ak sa takýmto prejavom čelí otvorene, než keď sa potláčajú uväznením a pokutami.

Samozrejme, mnohé z myšlienok, ktoré vyjadrujú ľudia obvinení z nenávistného prejavu, nie sú dobré. Spoločnosť sa však môže rozvíjať iba vtedy, ak sa takýmto prejavom čelí otvorene, než keď sa potláčajú uväznením a pokutami. Zdieľať

Namiesto toho čelia hrozbe umlčania. „Pre tých, ktorí si cenia intelektuálnu slobodu a sú hrdí na históriu Británie ako obhajkyne slobody prejavu a bezpečného útočiska pre politických disidentov, je kultúrna dominancia puritánskej ľavice hlboko depresívna,“ sťažuje sa Toby.

Negatívne správy úspešne vyvinuli tlak na vládu, aby prijala opatrenia, podľa ktorých už univerzity pod hrozbou pokút nemôžu zakázať pozvaných prednášateľov. Je to však len jedno z opatrení, ktoré treba zaviesť, aby sa Británia mohla opäť stať slobodnou spoločnosťou. Priškrtenie slobody prejavu pomohlo vytvoriť smutnú kultúrnu ortodoxiu.

Británia urobila odvážny krok, keď hlasovala za opustenie Európskej únie – a mnoho Britov očakáva, že sa ich krajina vráti k svojej predošlej sláve ako domova slobody. Ako sa čas na opustenie EÚ kráti, parlament by mal využiť príležitosť na prijatie zákonov, ktoré zvrátia súčasný represívny režim kontroly prejavu.

Úpadok liberálnej Británie je tragický o to viac, že sa zaviedol dobrovoľne. Brexit ponúka príležitosť na prehodnotenie nového miesta Británie vo svete a toho, akú úlohu má na tomto mieste hrať liberalizmus. Po tom, ako Briti opustia EÚ, musia čo najviac využiť svoju obnovenú autonómiu a zveľadiť tradíciu slobody, ktorá ich kedysi urobila veľkými.

Copyright: The American Conservative, pôvodný text: Free Speech Liberalism is Dying in Its Birthplace. Uverejnené so súhlasom redakcie, preložil L. Obšitník.

Viac článkov z The American Conservative nájdete tu.

Odporúčame