Kresákova náhradníčka vo výbore Sárközy nebude v pléne hlasovať za Fica

Kresákova náhradníčka vo výbore Sárközy nebude v pléne hlasovať za Fica

Irén Sárközy. FOTO TASR - Michal Svítok

Prípadná dohoda na 18 kandidátoch v rámci klubu Mosta-Híd je otvorenou otázkou, priznala Sárközy.

Poslankyňa Irén Sárközy z Mostu-Híd, ktorá v ústavnoprávnom výbore parlamentu nahradila svojho straníckeho kolegu Petra Kresáka, nebude v pléne hlasovať za kandidatúru Roberta Fica na ústavného sudcu. 

„Mňa viac oslovilo iných 18 kandidátov ako ten, ktorého kandidatúra z dôvodu splnenia formálnych náležitostí je otvorená,“ povedala Sárközy na tlačovej konferencii.

Priznala, že prípadná dohoda na 18 kandidátoch v rámci poslaneckého klubu Mosta-Híd je otvorenou otázkou. Na to, či by takáto dohoda mohla ovplyvniť jej hlasovanie, Sárközy uviedla, že si nemyslí, že by mali dostať poslanci nejaký pokyn.

„Každý máme svoje svedomie a vedomie. Za seba môžem jednoznačne vyjadriť a zopakovať, mňa oslovilo 18 iných kandidátov,“ ozrejmila. Výslovne ale nepovedala, či by mala byť podľa nej voľba v parlamente tajná alebo nie.

Na to, či Ficom dodatočne dodané materiály preukazujúce potrebnú právnickú prax považuje za dostatočné, odpovedala, že najprv sa s nimi musí oficiálne zoznámiť. „Vyjadrím sa k tomu najskôr na pôde výboru,“ dodala.

Sárközy tiež uviedla, že Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR hodnotí kandidatúru uchádzačov na sudcov ústavného súdu z hľadiska splnenia formálnych náležitostí. Odbornú a morálnu spôsobilosť má posúdiť a podľa toho rozhodnúť plénum parlamentu.

Ústavnoprávny výbor sa má zaoberať otázkou kandidatúry predsedu Smeru Roberta Fica. Šéf parlamentu a SNS Andrej Danko chce, aby výbor prijal jednoznačné stanovisko k Ficovi tak ako pri ostatných 39 kandidátoch. Termín zasadnutia výboru stále nie je známy. Malo by sa tak stať do stredy do 14. hodiny, keď sa má začať rozprava predchádzajúca samotnej voľbe.

Pri Ficovi je otázna dĺžka jeho praxe. Opozícia tvrdí, že nespĺňa podmienku 15-ročnej praxe v právnickom povolaní. Fico dodal výboru ďalšie doklady, ktoré ju majú potvrdzovať. Opozícia prax naďalej spochybňuje.

Úlohou poslancov je zvoliť 18 kandidátov, z ktorých si prezident Andrej Kiska vyberie deväť nových ústavných sudcov. Tým doterajším sa funkčné obdobie končí v polovici februára.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo