Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. február 2019, 20:37

Prokurátor navrhuje väzbu Pavla Ruska

Prokurátor navrhuje väzbu Pavla Ruska

Bývalý minister a šéf televízie Markíza Pavol Rusko. TASR/Pavel Neubauer

O väzbe bývalého ministra a riaditeľa televízie rozhodne sudca v pondelok.

Pavol Rusko, ktorý je obvinený v prípade pokusu o vraždu exspoločníčky Silvie Volzovej, môže byť stíhaný väzobne. Navrhol to dozorový prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave. 

"O návrhu o rozšírenie dôvodov väzby a vzatie do väzby bude Okresný súd Bratislava II rozhodovať v pondelok na svojom neverejnom zasadnutí," uviedol to v piatok pre TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Podľa informácií TASR prokurátor krajskej prokuratúry podal návrh na vzatie do väzby súčasne s podaním žaloby na tento nižší bratislavský súd, čo bolo už 2. januára tohto roku.

"Je to v poradí tretí návrh na takzvanú kolúznu väzbu, pričom oba predchádzajúce boli zamietnuté zo strany súdov. Návrh prokurátora krajskej prokuratúry celkom evidentne porušuje základné ľudské právo na slobodu prejavu garantované Ústavou SR a Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd," zareagoval pre TASR obhajca obvineného Marek Para.

Pavol Rusko pred približne dvoma týždňami podal na Generálnej prokuratúre SR trestné oznámenie na neznámych páchateľov. Dôvodom má byť zámerná diskreditácia jeho osoby, tak ako to bývalý riaditeľ TV Markíza a exminister hospodárstva SR avizoval už v druhej polovici decembra minulého roku.

"V podaní namietam to, čo som avizoval na tlačovej konferencii. Všetky tie nezmysly, nezrovnalosti a klamstvá, ktoré sú vo výpovediach 20-násobného vraha. Zároveň som upozornil aj na kľúčový dôkaz, ktorý jednoznačne hovorí o mojej nevine. O tom, že to, čo mi je kladené za vinu, som jednoducho urobiť nemohol. Pričom tento kľúčový dôkaz nie je ani v spise a nebola k tomu vypočutá ani jedna osoba. Ide o zákon o rozhlasovom a televíznom vysielaní," povedal nedávno novinárom Pavol Rusko po podaní trestného oznámenia.

Inzercia

Podľa jeho slov ide o obžalobu nevinného človeka, čo je dosť "veľký dôvod", aby sa vecou začala zaoberať Generálna prokuratúra SR. Skritizoval postoj vyšetrovateľa a prokurátora v prípravnom konaní. Trestné podanie podal aj preto, aby "nešpekuloval s indíciami, aby tí, ktorí vymysleli na neho kauzu prípravy vraždy Volzovej, boli braní na zodpovednosť".

Obžaloba v prípade pokusu o vraždu Volzovej bola podaná na Okresný súd Bratislava II. TASR o tom 4. januára informoval hovorca Adamčiak. Vyšetrovateľ na začiatku decembra navrhol podať obžalobu na Pavla Ruska, ktorý je obžalovaný aj v kauze takzvaných televíznych zmeniek. Polícia vtedy ukončila vyšetrovanie a 5. decembra podal vyšetrovateľ na Krajskej prokuratúre v Bratislave návrh na podanie obžaloby na štyri osoby vrátane Pavla Ruska.

Na príprave vraždy Volzovej sa okrem Pavla Ruska mali podieľať aj známi členovia slovenského podsvetia, ako napríklad bos sýkorovcov Róbert Lališ, alias Kýbel, či za viacero vrážd právoplatne odsúdený banskobystrický bos Mikuláš Černák a napokon komplic posledne menovaného Miloš Kaštan.

Okrem iných mal proti Pavlovi Ruskovi vypovedať bývalý šéf banskobystrického podsvetia Mikuláš Černák. Krajský súd v Bratislave mu na začiatku mája minulého roku uložil aj povinnosť podrobiť sa dohľadu probačného a mediačného úradníka, nosiť elektronický náramok či zákaz vycestovať do zahraničia.

K probačnému úradníkovi sa na Krajský súd v Bratislave podľa informácií TASR pravidelne dostavuje.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

V prípade potratu do 24. týždňa tehotenstva z dôvodu závažného poškodenia dieťaťa nebude druhá lekárska správa povinná. "Je na tom dohoda," uviedla predkladateľka zákona na pomoc tehotným ženám Anna Záborská. Pozmeňujúci návrh zatiaľ nezverejnili, urobia tak najneskôr v rozprave pri druhom čítaní.