Američania, ktorí zabránili teroristickému útoku, sa stali francúzskymi občanmi

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Američania, ktorí zabránili teroristickému útoku, sa stali francúzskymi občanmi

Foto TASR/AP

Traja Američania, ktorí s nasadením vlastných životov zabránili v roku 2015 džihádistickému útoku vo vlaku smerujúcom z Amsterdamu do Paríža, sa stali oficiálne francúzskymi občanmi. Na slávnostnom podujatí v Kalifornii im nové občianstvo vo štvrtok udelil zástupca francúzskej vlády.

Anthony Sadler, Alek Skarlatos a Spencer Stone - všetci 26-roční - "riskovali svoje životy pre hodnoty republiky", vyhlásil francúzsky generálny konzul Emmanuel Lebrun-Damiens, ktorého citovala agentúra AFP.

Muži zabránili krviprelievaniu 21. augusta 2015 počas dovolenky v Európe, keď vo vysokorýchlostnom vlaku zneškodnili ozbrojenca, ktorý začal strieľať na pasažierov. Útočník, identifikovaný ako marocký občan Ajjúb Chazzaní, bol vyzbrojený ruskou útočnou puškou kalašnikov, pištoľou a orezávačom.

Útočník pred zákrokom Američanov vážne zranil jednu osobu. Dvaja z danej trojice boli v to čase príslušníkmi armády - Skarlatos slúžil v Oregonskej národnej garde a Stone vo Vzdušných silách Spojených štátov (USAF).

Trojica mužov za svoj čin dostala od bývalého francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda Rad čestnej légie a neskôr sa stala ešte známejšou po tom, ako predmetný incident sfilmoval režisér Clint Eastwood, pričom muži hrali samých seba.

Muži sa stali naturalizovanými francúzskymi občanmi na vlastnú žiadosť. "Bolo to pre nás dôležité, pretože máme s Francúzskom teraz úzke vzťahy. Od teroristického útoku sme sa tam vrátili štyri alebo päť razy," uviedol Skarlatos.

"Francúzsko je hrdé a šťastné, že vás dnes môže privítať. Teraz máte plné práva prislúchajúce k francúzskemu a európskemu občianstvu a musíte na seba plne prevziať všetky príslušné povinnosti. Naša republika a Európska únia potrebuje však aktívnu účasť na podporu demokracie," napísal francúzsky prezident Emmanuel Macron v oficiálnom liste.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo