Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. 01. 2019, 11:16

Gašpar končí vo funkcii poradcu ministerky Sakovej

Gašpar končí vo funkcii poradcu ministerky Sakovej

Ministerka vnútra SR Denisa Saková, bývalý prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar a poslanec NR SR Gábor Grendel (OĽaNO-NOVA) na snímke z 15. mája 2018 v Bratislave. Foto: TASR/Jakub Kotian

Ministerka to zdôvodnila tým, že chce predísť dojmom, že by Gašpar mohol ovplyvňovať proces vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka.

Tibor Gašpar končí vo funkcii poradcu ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD).

Pred stretnutím s prezidentom SR Andrejom Kiskom to uviedla šéfka rezortu vnútra. Ako doplnila, na jeho odchode sa vzájomne dohodli. "Vzhľadom na všetky informácie, ktoré prebehli v médiách posledné dni, po včerajšom stretnutí s generálom Tiborom Gašparom, ktorý je vo výsluhe, ale naďalej zastával funkciu poradcu, dnešným dňom na tejto pozícii končí," uviedla Saková.

Ministerka dodala, že sa tak rozhodli, aby prispeli k uvoľneniu atmosféry a zníženiu tlaku na jeho osobu. "A aby skutočne nevznikali dojmy, že jeho pôsobenie na ministerstve vnútra by mohlo ovplyvňovať proces vyšetrovania," doplnila. Gašpar podľa jej slov vo štvrtok vo funkcii poradcu končí. 

Gašpar bol 15. mája 2012 Robertom Kaliňákom vymenovaný za prezidenta policajného zboru. Vo funkcii pôsobil do 30. mája 2018. Od 1. augusta minulého roku bol poradcom ministerky Sakovej.

Podľa nedávno zverejnených informácií šéf spravodajskej jednotky finančnej polície Pavol Vorobjov vypovedal, že v jeseni 2017 na Gašparov pokyn lustroval Jána Kuciaka v policajných záznamoch. Malo sa to stať krátko po tom, čo sa Kuciakovi vyhrážal Marián Kočner. O niekoľko mesiacov Kuciaka a jeho snúbenicu zavraždili.

Gašpar obvinenia odmieta.

Na otázky, či sa potvrdili informácie o nariadení na lustráciu záznamov o Jánovi Kuciakovi, ministerka dnes odpovedala, že chce počkať na výsledky vyšetrovania. "Toto všetko majú na starosti orgány činné v trestnom konaní a počkáme si na výsledky vyšetrovania. Nechcela by som hovoriť nejaké moje domnienky a nejaké moje pocity," povedala ministerka. Saková nepotvrdila, že by bola v hre aj otázka jej demisie.

Odporúčame