Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. január 2019, 10:04

Dostál: Zákon o majetkových priznaniach je príliš tvrdý a, paradoxne, aj bezzubý

Dostál: Zákon o majetkových priznaniach je príliš tvrdý a, paradoxne, aj bezzubý

Poslanec NR SR Ondrej Dostál (SAS) počas rokovania 40. schôdze NR SR 30. januára 2019 v Bratislave. Foto: TASR/Jakub Kotian

Zákon podľa Dostála bez milosti núti orgány udeľovať veľmi tvrdé sankcie za drobné a neúmyselné porušenie pravidiel a súčasne vo vážnom prípade umožňuje politicky rozhodnúť o tom, že "skutok sa nestal".

Súčasný ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov (tzv. zákon o konflikte záujmov) je bezzubý a zároveň príliš tvrdý. V úvode tretieho rokovacieho dňa 40. schôdze Národnej rady (NR) SR to vyhlásil opozičný poslanec Ondrej Dostál (SaS).

"Možno to znie paradoxne, ale je to tak. Dovolím si to tvrdiť ako niekto, kto je už tretí rok vo Výbore NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií," povedal Dostál. Za bezzubý považuje zákon preto, lebo v skutočne vážnych konfliktoch záujmov sa zvyčajne nedeje nič. "Existuje nejaká väčšina, ktorá zablokuje už to, aby sa konanie začalo. Alebo keď sa začne, rozhodne politicky, že skutok sa nestal," vysvetlil.

Za neprimerane tvrdý ho považuje, lebo bez milosti núti orgány, ktoré o tom rozhodujú, udeľovať veľmi tvrdé sankcie za drobné a neúmyselné porušenie zákona, ako je nepodanie majetkového priznania do 31. marca. "Urobíte to 1. apríla, pokuta. Zabudnete uviesť jednu parcelu z pozemkov, ktoré vlastníte, pokuta. Zabudnete na to, že máte len prerušenú, a nie skončenú živnosť, a tá sa obnoví, pokuta. Urobíte to dvakrát, nasleduje strata mandátu, respektíve verejnej funkcie. A navrhovaná novela toto takmer vôbec nerieši," povedal Dostál na margo poslaneckej novely z dielne Smeru-SD, SNS a Mostu-Híd, o ktorej plénum diskutuje.

Novela zákona má priniesť nové pravidlá pri vypĺňaní majetkových priznaní. V prípade schválenia by sa zákon mal po novom vzťahovať na viac verejných funkcionárov ako doteraz. Novela má upraviť otázku presnejšieho opisovania majetkov a darov. Právna norma má riešiť aj majetkové prírastky verejného funkcionára. Tým sa má chápať rozdiel medzi jednotlivými údajmi v písomnom oznámení.

Zmeny sa majú týkať aj spôsobu pokutovania verejných funkcionárov. Sankcie by po novom mohol výbor udeľovať aj opakovane. Pokiaľ ide o sankciu v podobe straty verejnej funkcie, hroziť by mala za opakované porušenie povinností v jednom funkčnom období.

Zmeny v zákone pripravovala niekoľko mesiacov pracovná skupina. Do parlamentu ich predložili koaliční poslanci Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd. Keďže ide o ústavný zákon, na jeho definitívne schválenie je potrebných aspoň 90 hlasov. Koalícia ich sama nemá, potrebuje pomoc opozície.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Cirkev Ježiša Krista Svätých posledných dní, známa pod označením mormóni, oznámila, ktoré výnimky sú prípustné v dress code mladých misionárov. Štandardným oblečením naďalej ostáva biela košeľa s kravatou. (cz.cirkevjezisekrista.org)

pred 2 hodinami

Európska komisia vyjadrila poľutovanie nad tým, že jej predsedníčka Ursula von der Leyenová porušila kódex správania sa členov EK, keď v spote vysielanom pred parlamentnými voľbami v Chorvátsku podporila vládne konzervatívne Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ), ktoré vo voľbách opätovne zvíťazilo. (TASR)

pred 3 hodinami

Na Slovensku v pondelok pribudli dva nové prípady nákazy koronavírusom, otestovali 873 vzoriek. Vyliečilo sa sedem ľudí, deväť pacientov je hospitalizovaných s potvrdením ochorenia Covid-19, z toho traja sú na JIS a traja na pľúcnej ventilácii. (korona.gov.sk) 

pred 3 hodinami

Podniky zasiahnuté krízou potrebujú od vlády výraznejšiu pomoc, než dostávali doteraz. Len tak totiž dokážu udržať zamestnanosť. Tvrdí to Klub 500, podľa ktorého pokrýva súčasná výška príspevkov len zlomok osobných nákladov zamestnanca. Zamestnávatelia preto oceňujú návrh rezortu práce na úpravu formy štátnej pomoci, ktorá by pomohla ochrániť pracovné miesta, a vyzývajú vládu, aby ho podporila. (TASR)

pred 4 hodinami

Vedenie NHL a hráčska asociácia NHLPA sa dohodli na predĺžení kolektívnej zmluvy o ďalšie štyri roky. Zároveň stanovili reštart súťaže na 1. augusta. Ročník bude pokračovať za účasti 24 tímov iba v dvoch mestách, ktorými by mali byť Edmonton a Toronto, čo však predstavitelia NHL zatiaľ oficiálne nepotvrdili. (TASR)