Keď máte paranoju, že za niečím bude Penta, a ona sa tam naozaj ukáže

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Keď máte paranoju, že za niečím bude Penta, a ona sa tam naozaj ukáže

Neurochirurgia s chirurgickým mikroskopom. Ilustračná foto – Profimedia.sk

Univerzitná nemocnica a ministerstvo zdravotníctva sa k svojej neurochirurgii správajú tak, ako by si agresívna skupina mohla želať.

Chaos na neurochirurgickej klinike na bratislavských Kramároch sa pomaly utišuje. V krátkosti zrekapitulované, išlo o to, že fungovanie kliniky bolo výrazne obmedzené, keďže pre technické problémy zastaranej techniky bolo možné namiesto troch operačných stolov využívať len jeden a pol stola.

Keďže uprednostnení museli byť akútni pacienti, stávalo sa, že plánované operácie boli posúvané aj päť ráz, pričom čakatelia boli celý ten čas hospitalizovaní a zbytočne sa opakovane pripravovali na operáciu. Požiadavka na nové operačné stoly pritom vzišla už od roku 2016.

Rozoberať, akou mierou k nej prispeli vzťahy v nemocnici či lajdáckosť ministerstva, by dnes bolo mrhanie času čitateľa. Situácia sa však expresne rýchlo vyriešila po medializovaní a následnom promptnom konaní ministerstva, ktoré má verejné obstarávania tohto typu pod palcom. Zrýchlená súťaž na stoly, ktoré v nemocnici chceli, je tak po dvoch rokoch už možná.

Neurochirurgický chaos

Upriamenie reflektorov na bratislavskú neurochirurgiu naplno odhalilo, v akom nekoncepčnom stave sa dnes nachádza. A to ju v najbližších rokoch čaká jeden veľký stres test – spustenie prevádzky koncovej nemocnice Penty, ktorá sa chce sústrediť práve na túto oblasť medicíny.

Špičková neurochirurgia v Bratislave prechádza aj bez toho búrlivým obdobím. Okrem spomínanej novej nemocnice Penty na Boroch, ktorej jedným z hlavných zameraní bude neurochirurgia, vznikajú ďalšie pracoviská.

Situácia sa expresne rýchlo vyriešila po medializovaní a následnom promptnom konaní ministerstva, ktoré má verejné obstarávania tohto typu pod palcom. Zdieľať

Svoje vlastné oddelenie neurochirurgie rozvíja aj štátna Nemocnica sv. Michala. No a napokon, v súvislosti s kauzou kramárskej nemocnice sa ukázalo, že dovtedy len letmo zmieňovaný nový projekt neurochirurgie v ružinovskej nemocnici myslí univerzitná nemocnica vážne. (Hoci ako o jeho šéfovi sa hovorí o Róbertovi Illéšovi, centrálnou postavou je Milan Liška.)

Špičková neurochirurgická klinika by mala byť aj v novej štátnej koncovej nemocnici Rázsochy, ktorá je podľa ministerstva zdravotníctva stále v pláne. No projekt po krátkom humbuku opäť zaspal a dnes nevyzerá, že by bol braný vážne.

Aby bol chaos dokonalý, najabsurdnejšie tvrdenie, ktoré sa objavilo, prišlo od ministerky zdravotníctva. Tá odkázala, že nie je vôbec rozhodnuté, či po vybudovaní pracoviska v Ružinove budú môcť byť poisťovňami zazmluvnené obe pracoviská univerzitnej nemocnice, do ktorých sa teraz investuje – Kramáre aj Ružinov. Teda je možné, že jedno z nich bude potom zrušené.

Príbeh utajeného spojenia Penty a rebelujúcich lekárov

V rozhovore pre denník Sme dostal prednosta kramárskej kliniky Andrej Šteno otázku, či si myslí, že „problémy na jeho klinike, o ktorých masívne informovali periodiká pod Pentou, vyhovujú skupine Penta“, odpovedal, že nevie, ako inak sa na to pozerať.

Hoci potvrdiť súčinnosť médií Penty s jej cieľmi v tejto oblasti zdravotníctva nevieme, vieme poukázať na jednu jej zaujímavú operáciu, ktorá s témou úzko súvisí.

Totiž prvý veľký zásah „zvonka“ do neurochirurgie bratislavskej univerzitnej nemocnice sa odohral už pred necelými dvoma rokmi. V tom čase odišiel z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) jedenásťčlenný tím intervenčnej rádiológie a diagnostiky do vlastného súkromného centra. Na čele odchádzajúcich bol primár oddelenia diagnostickej a intervenčnej rádiológie v NÚSCH Ivan Vulev.

Hoci pôvodné pracovisko Vuleva a kolektívu sa venovalo najmä srdcovým a cievnym chorobám, jeho špecializácia bola intervenčná rádiológia, odbor úzko prepojený s neurochirurgiou. Zjednodušene povedané, išlo síce o operácie ciev, ale v mozgu, napríklad mozgové aneurizmy, ischemické cievne mozgové príhody či operácie zúžených mozgových tepien. Vulevovi pacienti preto často prichádzali práve z neurochirurgie na Kramároch, kde boli diagnostikovaní. A po zákroku sa vracali z NÚSCH do univerzitnej nemocnice na ďalšie súvisiace zákroky, resp. doliečenie.

Po odchode Vuleva zo štátneho NÚSCH do nového súkromného zariadenia prebehli podľa informácií Postoja aj pokusy o zaistenie nadštandardnej spolupráce medzi Kramármi a súkromným centrom. Teda pokus o dohodu Vuleva zo Štenom, aby neurochirurgická klinika Kramáre posielala pacientov na tieto zákroky do súkromného centra namiesto do NÚSCH. Tam si po odchode vulevovcov vypomáhali externými expertmi z iných nemocníc, napríklad z Martina. No k dohode nedošlo, hoci niektorí pacienti z Kramárov tam smerujú, najmä na vlastné požiadanie.

V novembri 2018 sa podľa obchodného registra stal štatutárom „Vulevovej“ firmy Vladimír Dvorový. Ide o top postavu zdravotníckeho biznisu Penty. Zdieľať

Založiť si vlastnú neurochirurgiu je zložité nielen na expertné zázemie, ale aj na financie, prístrojové vybavenie. Keď si Vulevov tím otvoril prevádzku v petržalskej budove nemocnice s poliklinikou Medissimo, ktorá patrí Pente, vzbudilo to otázky, či to celé nie je akcia Penty. To obe strany rázne popreli.

Keď sa Vuleva, vtedy už šéfa spoločnosti Cinre, ako sa jeho nová neurochirurgická firma volala, na jeseň 2017 pýtali, či je pravda, že Penta je v jeho v projekte tichým spoločníkom, rázne to odmietol. Jediný vzťah, ktorý pripustil, bol nájomný. „Náš nájomný vzťah nie je o tom, že by sme s Pentou niečo mesiace dopredu pripravovali. To sú konštrukcie, ktoré chceme všetci rázne dementovať.“

Hovorca Penty pre zdravotníctvo túto verziu potvrdil. „S Cinre sme sa dohodli na nájomnom vzťahu, no okrem toho naša skupina nie je nijako spojená s aktivitami Cinre a jej predstaviteľmi.“ Je to odpoveď v štýle klasického sofizmu Penty, formálne síce pravdivá, ale v celkovom kontexte lživá.

Vzťahy sa totiž naplno ukázali nedávno aj formálne. V novembri 2018 sa podľa obchodného registra stal štatutárom „Vulevovej“ firmy Vladimír Dvorový. Ide o top postavu zdravotníckeho biznisu Penty. Dvorový je zapísaný v troch desiatkach jej firiem, nemocníc a polikliník, je napríklad predsedom predstavenstva siete nemocníc Svet zdravia.

Dnes tak už vieme povedať, že odchodom vulevovcov z NÚSCH sa vyvinul tím, ktorý bude základom nového neurochirurgického pracoviska v nemocnici na Boroch.

Štát sa ani netvári, že chce

Nová koncová nemocnica Penty bude dokončená v roku 2021. Do tohto termínu už štát, resp. Univerzitná nemocnica v Bratislave nijako výraznejšie neskonsolidujú fungovanie bratislavskej neurochirurgie. Dnes týmto smerom ani neuvažujú. V roku 2021 tak nastane situácia, v ktorej sa stretnú rozbitá verejná neurochirurgia a nastupujúca nová moderná nemocnica Penty.

Tá sa – napriek tvrdeniam, že jej nemocnica neohrozí fungovanie existujúcich pracovísk, ale ich doplní pre blaho pacienta – bude musieť uchýliť k tomu, k čomu sa uchýlila pri Vulevovi. Lekárov a sestry bude musieť loviť vo vodách veľkých štátnych nemocníc, pretože sama ich vychovať nemá ako. Štart novej nemocnice na Boroch sa tak s veľkou pravdepodobnosťou zrejme skončí oslabením pozície neurochirurgie v UNB či iných pracovísk.

Bratislavskú neurochirurgiu čaká skúška dravým súkromníkom. Zdieľať

Na rozdiel od ostatných bratislavských neurochirurgických pracovísk, kde nie je jasné, čo sa na nich bude v budúcnosti diať, ponúkne Penta špecializovaným lekárom a sestrám nielen moderné zázemie, ale aj stabilitu a jasnú koncepciu.

Bratislavskú neurochirurgiu čaká skúška dravým súkromníkom. Ten sa bude, prirodzene, snažiť vyťažiť zo systému čo najviac. Od poskytovania činností s vyššou pridanou hodnotou až po agresívnu personálnu politiku, pričom nebude brať ohľad na súpera z najväčšej a najkomplexnejšej štátnej nemocnice.

Univerzitná nemocnica a jej nadriadený – ministerstvo zdravotníctva – však namiesto zaujatia strategickej pozície robia celú sériu taktických chýb až schválností.

Ak ide o náhodu, potom to v Pente musia vidieť ako veľmi šťastnú zhodu okolností.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo