Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. november 2014

Prezident vyhlásil referendum o ochrane rodiny

Referendum o ochrane rodiny, ktoré iniciovala Aliancia za rodinu sa uskutoční už o desať týždňov. Dnes o tom rozhodol prezident Andrej Kiska. img_5271b.jpg „Chcem oznámiť, že som dnes podpísal rozhodnutie o vyhlásení referenda s troma otázkami petície občanov – ide ...

Prezident vyhlásil referendum o ochrane rodiny

Referendum o ochrane rodiny, ktoré iniciovala Aliancia za rodinu sa uskutoční už o desať týždňov. Dnes o tom rozhodol prezident Andrej Kiska.

„Chcem oznámiť, že som dnes podpísal rozhodnutie o vyhlásení referenda s troma otázkami petície občanov – ide o otázky v pôvodnom poradí pod číslom 1, číslom 2 a číslom 4. Dátum jeho konania som určil na 7. februára 2015,“ vyhlásil prezident Kiska.

Ďalej uviedol, že aj po preštudovaní odôvodnenia Ústavného súdu, ktorý vylúčil z konania referenda otázku o odopretí práv pre registrované partnerstvá, má stále osobné pochybnosti o ďalších otázkach. „K rozhodnutiu a odôvodneniu Ústavného súdu boli pripojené alternatívne stanoviská ústavných sudcov, a predpokladám, že odôvodnenie Ústavného súdu vyvolá diskusiu, vrátane diskusie ústavných právnikov,“ konštatovala hlava štátu.

"Ústavný súd jasne povedal, že naše otázky nikoho nediskriminujú, a nezabudol to poznamenať ani o tej vylúčenej otázke."
Anton Chromík

Inzercia

Zdieľať

Hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík dnes na brífingu pre prezidentským palácom povedal: "Niektorí v referendových otázkach videli diskrimináciu voči iným. Sme radi, že Ústavný súd vyvrátil tieto pochybnosti a jasne povedal, že naše otázky nikoho nediskriminujú, a nezabudol to poznamenať ani o tej vylúčenej otázke.” Doplnil, že vyhlásený termín považuje za dobrý a dúfa, že umožní čo najväčšiemu počtu ľudí zúčastniť sa na referende.

Anna Verešová z organizácie Áno pre život dodala: "Chceme sa pozerať na práva cez pohľad dieťaťa. To nemá právo ísť na referendum, hoci hlavne o ňom sa rozhoduje. Vyzývame všetkých: choďte hlasovať za deti, ktoré chcú otca a mamu nastálo. Ktoré nepotrebujú ideológiu, ale slobodu vyjadriť svoj názor v školách. Každý kto príde na referendum, bude hlasovať za deti a o deťoch." Tretí hovorca Aliancie Peter Kremský doplnil, že Aliancia sa teší na diskusiu pred referendom a verí, že bude korektná a bez osočovania.

Za vypísanie referenda sa vyjadrilo 408 322 ľudí, ktorí popísali petíciu Aliancie za rodinu. Aliancii sa podpisy podarilo vyzbierať za necelých päť mesiacov vďaka viac ako 4 500 dobrovoľníkom, ktorí zberu podpisov obetovali tisícky hodín. Aliancia Kiskovi petíciu so štyrmi otázkami odovzdala 27. augusta, prezident mal však pochybnosti, či sa otázky netýkajú základných práv a slobôd, preto sa obrátil na Ústavný súd. Ten odobril len nasledovné tri otázky:

Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou?
Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova?
Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania?

Lukáš Melicher

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.