Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
22. január 2019

Je umenie užitočné?

Predstavte si: vkročíme do galérie moderného umenia. Po chvíli sa pohoršene zadívame a pomyslíme si: „Veď toto už nemá s umením nič spoločné. Umenie by predsa malo byť krásne, a nie vulgárne či depresívne.“
Je umenie užitočné?

Nepáči sa nám deathmetalová hudba a rapovú skladbu za hudbu ani nepovažujeme. Graffiti sú len akýmsi mladíckym výstrelkom, ktorý nám poškodzuje majetok. A tanec? Aké to už len môže byť umenie? Veď hýbať sa vie predsa každý. 

Súhlasíte alebo je táto úvaha podľa vás prehnaná? Je umenie prínosom pre našu spoločnosť? Dá sa vôbec hovoriť o jeho praktickom a ekonomickom úžitku? A ak nie, má zmysel ho tvoriť, študovať, zdokonaľovať sa v ňom, míňať naň peniaze či obdivovať ho? Napíšte nám svoj názor v tohtoročnej SOFII.

SOFIA je esejistická súťaž pre stredoškolákov, organizovaná Kolégiom Antona Neuwirtha. Chce inšpirovať študentov stredných škôl k tomu, aby hľadali pravdu. Zároveň im ponúka možnosť kriticky rozmýšľať a tvorivo argumentovať. Otázka, na ktorú majú študenti vo svojich súťažných esejách odpovedať, znie: „Je umenie užitočné?“ Vhodným podkladom na premýšľanie nad touto témou môže byť napríklad krátka poviedka od J. R. R. Tolkiena – List od Nimrala. V nej je maliar Nimral konfrontovaný s neutíchajúcim svetom, ktorý od neho večne niečo očakáva, a on tak nemá čas venovať sa tej jedinej veci, ktorú by robil najradšej – maľoval obraz.

Súťaž už prebieha a úlohou študentov, ktorí sa chcú do nej zapojiť, je zamyslieť sa a formou akademickej eseje vyjadriť svoj postoj, odpovedať na otázku. Dvadsať autorov najlepších esejí vyhráva účasť na finálovom filozoficko-diskusnom víkende na Donovaloch. Program finálového víkendu je nabitý. Autorské čítania, debatné súťaže, filozofické semináre, diskusie a, samozrejme, celkové vyhodnotenie súťaže.  Autor na prvom mieste vyhráva horský bicykel, autor na druhom mieste získava poukážku na nákup kníh v sieti Martinus v hodnote 70 eur a autor na treťom mieste Súťaže SOFIA vyhráva poukážku na nákup športových potrieb v sieti Innsportline v hodnote 60 eur.

Prví traja autori taktiež vyhrávajú plné štipendium na 10-dňovú Letnú univerzitu o etike, politike a kultúre v auguste 2019 (www.letnauniverzita.sk) a ročné predplatné časopisu .týždeň. Všetci 20 finalisti získavajú knihy z vydavateľstva Artforum. Uzávierka súťaže je 28. februára 2019. Kliknite na www.sutazsofia.sk alebo na FB udalosť a pozrite si o SOFII ešte viac.

 

Inzercia

Odporúčame