Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. január 2019, 07:48

Danko chce, aby výbor rozhodol aj o Ficovi, dovtedy voľba sudcov nebude

Danko chce, aby výbor rozhodol aj o Ficovi, dovtedy voľba sudcov nebude

FOTO TASR – Michal Svítok

Kresák oznámil, že sa vzdá členstva v ústavnoprávnom výbore po tom, čo Danko pohrozil, že bez stanoviska výboru sa ústavní sudcovia voliť nebudú.

Predseda Národnej rady Andrej Danko chce, aby parlamentný ústavnoprávny výbor rozhodol aj o kandidatúre expremiéra Roberta Fica.

Pokiaľ nerozhodne o kandidátoch v celom rozsahu, nebude možné voliť v pléne kandidátov na ústavných sudcov. Vyplýva to z Dankovho stanoviska.

Šéf parlamentu chce aj to, aby sa na hlasovaní vo výbore zúčastnil aj poslanec Peter Kresák z Mosta-Híd.

Ústavnoprávny výbor neprijal k Ficovej kandidatúre žiadne stanovisko. Za to, že formálne zákonné podmienky spĺňa, hlasovalo šesť koaličných poslancov, proti bolo šesť opozičných. Zároveň neprešiel ani návrh, že Fico podmienky nespĺňa. Pri jeho mene tak stanovisko výboru nie je.

Opozícia mu vyčíta, že nemá dostatočnú prax. Róbert Madej zo Smeru sa ho zastával. Kresák nehlasoval, keďže kandiduje aj on a na hlasovaní o sebe a svojich protikandidátoch sa nezúčastnil.

„Predseda NR SR Andrej Danko vyzve predsedu Ústavnoprávneho výboru NR SR Róberta Madeja, aby príslušný výbor rokoval až do prerokovania praxe Roberta Fica, či už s pozitívnym, alebo negatívnym výsledkom. Každý kandidát má právo na to, aby bol vypočutý, a príslušný výbor je povinný rozhodnúť, či spĺňa alebo nespĺňa podmienky,“ uvádza sa v stanovisku.

K téme: 
Ako chcú Smer a SNS preboxovať Fica do Košíc Zdieľať

Danko zároveň upozorní Kresáka, aby si splnil všetky povinnosti ako člen ústavnoprávneho výboru.

Inzercia

„Pokiaľ je poslanec Peter Kresák členom ústavnoprávneho výboru, nemá priestor na alibistický postoj. Svojím postojom totiž vytvára patovú situáciu na výbore,“ píše Danko v stanovisku. Kresák si podľa jeho slov musí byť vedomý toho, že nepárny počet členov príslušného výboru nie je svojvoľný.

„Nehovoriac o tom, že ak chcel konať čisto a transparentne, bol poslanec Kresák povinný sa svojej funkcie v príslušnom výbore vzdať. Pokiaľ príslušný výbor nerozhodne v celom rozsahu, nebude možné voliť v pléne NR SR ústavných sudcov,“ vyhlásil Danko.

Poslanec Kresák v sobotu v reakcii na Dankovo vyhlásenie oznámil, že sa vzdá členstva v ústavnoprávnom výbore. „Vzdám sa členstva na začiatku schôdze,“ povedal pre TASR Kresák.

„Zatiaľ sme pánovi predsedovi Dankovi neodovzdali výpis zo zápisnice a schválené uznesenia. Predpokladám, že túto povinnosť si splníme v utorok a očakávam jeho formálnu reakciu na to. Otázka, či sa na prípadnej ďalšej schôdzi výboru zúčastní aj pán poslanec Kresák, je otázka na neho,“ reagoval pre TASR Madej.

Pri zvyšných 39 kandidátoch, o ktorých poslanci hlasovali jednotlivo, výbor vždy jednohlasne konštatoval, že podmienky spĺňajú. Poslanci majú vo voľbe vybrať 18 kandidátov, ktorých ponúkne prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi, a ten má vymenovať deväť nových sudcov Ústavného súdu SR.

Dnes treba vedieť

pred 58 minútami

V pondelok na Slovensku pribudlo šesť prípadov nákazy koronavírusom, otestovali 1163 vzoriek. Hospitalizovaných je 13 pacientov, u siedmich bolo ochorenie COVID-19 potvrdené. Na JIS sú traja pacienti, na umelej pľúcnej ventilácii jeden.

pred 3 hodinami

Desať slovenských hokejistov figuruje na súpiskách tímov NHL pre prípravné kempy pred obnovením sezóny. Šancu dostali aj mladíci – brankár Adam Húska v New Yorku Rangers a útočník Adam Ružička v Calgary Flames.

pred 3 hodinami

Prehľad udalostí v utorok 14. júla:

  • prezidentka prijme zástupcov študentov Fakulty informatiky a informačných technológií;
  • vymenuje tiež nových vysokoškolských profesorov;
  • pokračuje schôdza parlamentu – poslanci by mali hlasovať aj o návrhoch noviel potratového zákona a o novele zákona o hazarde;
  • zasadne Ústredný krízový štáb;
  • Epsteinova expriateľka Ghislaine Maxwellová prvýkrát predstúpi pred súd;
  • Spojené arabské emiráty vypustia prvú sondu, ktorá bude skúmať Mars.
pred 3 hodinami

Úradujúci poľský prezident Andrzej Duda sa podľa oficiálnych konečných výsledkov stal víťazom druhého kola prezidentských volieb so ziskom 51,03 percenta hlasov. Varšavský primátor Rafal Trzaskowski získal 48,97 percenta odovzdaných hlasov. Volebná účasť bola na úrovni 68,18 percenta, čo je druhé najvyššie číslo od pádu komunizmu v Poľsku v roku 1989.

pred 13 hodinami
pred 13 hodinami

Vedenie zámorskej NHL informovalo, že od 8. júna malo pozitívne testy na nový koronavírus 43 hokejistov. Všetci nakazení hráči sú v domácej karanténe. Medzi nimi je 30 hráčov, ktorých pozitívne testovali v klubových priestoroch, a u trinástich odhalili koronavírus mimo ligových protokolov pre druhú fázu reštartu sezóny. (TASR)

pred 13 hodinami

Česká vláda schválila návrh na zmenu ústavy, ktorý má do textu základného zákona zaviesť právo brániť seba a iné osoby za pomoci zbrane.  „Vláda dnes prerokovala senátorský návrh na zmenu ústavy,“ povedala česká ministerka spravodlivosti Marie Benešová po rokovaní vlády. Kabinet premiéra Andreja Babiša podľa Benešovej prijal súhlasné stanovisko po búrlivej debate. (TASR)