Danko chce, aby výbor rozhodol aj o Ficovi, dovtedy voľba sudcov nebude

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Danko chce, aby výbor rozhodol aj o Ficovi, dovtedy voľba sudcov nebude

FOTO TASR – Michal Svítok

Kresák oznámil, že sa vzdá členstva v ústavnoprávnom výbore po tom, čo Danko pohrozil, že bez stanoviska výboru sa ústavní sudcovia voliť nebudú.

Predseda Národnej rady Andrej Danko chce, aby parlamentný ústavnoprávny výbor rozhodol aj o kandidatúre expremiéra Roberta Fica.

Pokiaľ nerozhodne o kandidátoch v celom rozsahu, nebude možné voliť v pléne kandidátov na ústavných sudcov. Vyplýva to z Dankovho stanoviska.

Šéf parlamentu chce aj to, aby sa na hlasovaní vo výbore zúčastnil aj poslanec Peter Kresák z Mosta-Híd.

Ústavnoprávny výbor neprijal k Ficovej kandidatúre žiadne stanovisko. Za to, že formálne zákonné podmienky spĺňa, hlasovalo šesť koaličných poslancov, proti bolo šesť opozičných. Zároveň neprešiel ani návrh, že Fico podmienky nespĺňa. Pri jeho mene tak stanovisko výboru nie je.

Opozícia mu vyčíta, že nemá dostatočnú prax. Róbert Madej zo Smeru sa ho zastával. Kresák nehlasoval, keďže kandiduje aj on a na hlasovaní o sebe a svojich protikandidátoch sa nezúčastnil.

„Predseda NR SR Andrej Danko vyzve predsedu Ústavnoprávneho výboru NR SR Róberta Madeja, aby príslušný výbor rokoval až do prerokovania praxe Roberta Fica, či už s pozitívnym, alebo negatívnym výsledkom. Každý kandidát má právo na to, aby bol vypočutý, a príslušný výbor je povinný rozhodnúť, či spĺňa alebo nespĺňa podmienky,“ uvádza sa v stanovisku.

K téme: 
Ako chcú Smer a SNS preboxovať Fica do Košíc Zdieľať

Danko zároveň upozorní Kresáka, aby si splnil všetky povinnosti ako člen ústavnoprávneho výboru.

„Pokiaľ je poslanec Peter Kresák členom ústavnoprávneho výboru, nemá priestor na alibistický postoj. Svojím postojom totiž vytvára patovú situáciu na výbore,“ píše Danko v stanovisku. Kresák si podľa jeho slov musí byť vedomý toho, že nepárny počet členov príslušného výboru nie je svojvoľný.

„Nehovoriac o tom, že ak chcel konať čisto a transparentne, bol poslanec Kresák povinný sa svojej funkcie v príslušnom výbore vzdať. Pokiaľ príslušný výbor nerozhodne v celom rozsahu, nebude možné voliť v pléne NR SR ústavných sudcov,“ vyhlásil Danko.

Poslanec Kresák v sobotu v reakcii na Dankovo vyhlásenie oznámil, že sa vzdá členstva v ústavnoprávnom výbore. „Vzdám sa členstva na začiatku schôdze,“ povedal pre TASR Kresák.

„Zatiaľ sme pánovi predsedovi Dankovi neodovzdali výpis zo zápisnice a schválené uznesenia. Predpokladám, že túto povinnosť si splníme v utorok a očakávam jeho formálnu reakciu na to. Otázka, či sa na prípadnej ďalšej schôdzi výboru zúčastní aj pán poslanec Kresák, je otázka na neho,“ reagoval pre TASR Madej.

Pri zvyšných 39 kandidátoch, o ktorých poslanci hlasovali jednotlivo, výbor vždy jednohlasne konštatoval, že podmienky spĺňajú. Poslanci majú vo voľbe vybrať 18 kandidátov, ktorých ponúkne prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi, a ten má vymenovať deväť nových sudcov Ústavného súdu SR.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo