Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. január 2019, 07:32

Protesty vo Venezuele si vyžiadali už 26 mŕtvych, USA zvoláva BR OSN

Protesty vo Venezuele si vyžiadali už 26 mŕtvych, USA zvoláva BR OSN

Stret protestujúcich s bezpečnostnými zložkami Venezuely, snímka z 21. januára 2019. Foto: TASR/AP

Venezuelský opozičný vodca Juan Guaidó vo štvrtok vyhlásil, že zváži udelenie amnestie prezidentovi Nicolásovi Madurovi, ak pomôže vrátiť Venezuele demokraciu.

Už 26 obetí na životoch si od pondelka vyžiadala najnovšia vlna nepokojov vo Venezuele. Spojené štáty chcú v súvislosti s krízou v tejto juhoamerickej krajine zvolať zasadnutie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN). Informovali o tom vo štvrtok agentúry AP a AFP.

Podľa štvrtkového vyhlásenia Venezuelského pozorovateľského centra pre výskum spoločenských konfliktov (VPCVSK) si najnovšie protesty vo Venezuele vyžiadali už najmenej 26 obetí na životoch. Súčasná vlna nepokojov sa v krajine spustila po tom, ako sa v pondelok vzbúrila proti vláde socialistického prezidenta Nicolása Madura skupina vojakov na veliteľskom stanovišti severne od Caracasu.

USA v reakcii na udalosti posledných dní vo štvrtok oficiálnou cestou požiadali o zasadnutie BR OSN s cieľom "prediskutovať prebehajúcu krízu vo Venezuele". Washington vyzval na neverejné rokovanie členov BR OSN už túto sobotu.

V posledných dňoch sa po celej Venezuele konali demonštrácie s cieľom dosiahnuť odstúpenie Madura z funkcie. V stredu sa líder opozície Juan Guaidó vyhlásil za dočasného prezidenta tejto juhoamerickej krajiny.

Jeho legitimitu ako nového venezuelského prezidenta už okrem USA uznali - s výnimkou Mexika - všetky štáty patriace do tzv. limskej skupiny, ktorú tvoria najmä latinskoamerické krajiny.

Na stranu Madura sa dosiaľ otvorene postavili Rusko, Mexiko, Bolívia, Turecko a Kuba, ako aj Irán.

Guaidó zváži amnestiu Madurovi, ak vráti krajine demokraciu

Venezuelský opozičný vodca Juan Guaidó vo štvrtok vyhlásil, že zváži udelenie amnestie prezidentovi Nicolásovi Madurovi a jeho spojencom, ak pomôžu vrátiť Venezuele demokraciu. Informovala o tom v piatok agentúra AP.

Išlo o prvé verejné vyhlásenie Guaidóa - predsedu Národného zhromaždenia - po tom, čo sa v stredu vyhlásil za dočasného prezidenta Venezuely.

Inzercia

Guaidó uviedol, že amnestia je na stole pre každého, kto je ochotný pomôcť vrátiť Venezuele ústavný poriadok.

Maduro však nevykazuje žiadne známky vzdania sa moci. Tvrdí, že bol demokraticky zvolený, dodala AP.

Nemecko je na strane venezuelského opozičného lídra Juana Guaidóa

Nemecko je na strane venezuelského opozičného lídra Juana Guaidóa, vyhlásil vo štvrtok nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Pokiaľ ide o Venezuelu, nie sme neutrálni. Podporujeme Národné zhromaždenie, ktoré je volené ľuďmi. Maduro nemá demokratickú legitimitu ako prezident," napísal Maas na mikroblogovacej sociálnej sieti Twitter.

Pre televíznu stanicu Deutsche Welle (DW) zas Maas uviedol: "Sme na strane Guaidóa."

Hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert predtým vyhlásil, že "venezuelský ľud sa odvážne zaviazal k slobodnej budúcnosti svojej krajiny".

"To si vyžaduje politický proces, ktorý povedie k slobodným a dôveryhodným voľbám. Demokraticky zvolené Národné zhromaždenie zohráva v tom osobitnú úlohu," dodal Seibert.

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.