Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
23. január 2019

Primátori chcú regulovať hazard bez petícií, Kažimír nič nesľubuje

Niektorí primátori krajských miest sa pridávajú do zápasu proti hazardu. Výsledok je neistý. 
Primátori chcú regulovať hazard bez petícií, Kažimír nič nesľubuje

Primátori krajských miest 8. januára 2019 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian

Do témy hazardu sa po novom roku výraznejšie zapojili primátori krajských miest Slovenska.  

Tí chcú mať reguláciu hazardu vo vlastných rukách, no všetko závisí od ministerstva financií, respektíve poslancov parlamentu. Na schôdzi, ktorá sa začne budúci utorok, sa budú venovať aj novému zákonu o hazardných hrách, ktorý vetoval prezident Andrej Kiska. 

Pridali sa ku Kiskovi

Primátori krajských miest začiatkom januára na spoločnom rokovaní v Bratislave vyjadrili nespokojnosť so spomínaným zákonom. Podľa nich uberá možnosť samosprávam regulovať hazard. 

Rovnaký problém majú s novou legislatívou aj aktivisti z Iniciatívy Zastavme hazard. Na zákone kritizujú najmä liberalizáciu trhu s online hazardom, ale aj fakt, že nová legislatíva stále obsahuje podmienku petície občanov potrebnú na to, aby mesto či obec začali vôbec rokovať o zákaze herní. V prípade Bratislavy a Košíc je nutné vyzbierať 15 percent podpisov ich obyvateľov, pre ostatné mestá a obce platí 30 percent. 

To sa nepáči ani primátorom. Od ministerstva financií žiadajú, aby pripravilo takú novelu zákona, ktorá umožní samosprávam rozhodnúť sa, či chcú alebo nechcú na svojom území herne či kasína. Dnes majú jedinú možnosť – po úspešnej petícii zakázať hazard vo svojom meste celoplošne. 

Primátori zároveň žiadajú, aby na toto rozhodnutie nebola potrebná petícia občanov. „Nevidíme dôvod, aby to bolo podmienené petíciou,“ vyhlásil bratislavský primátor Matúš Vallo po rokovaní primátorov K8. 

Problémom je tiež zákonné ustanovenie, že pre platnosť petície za zrušenie hazardu je potrebné zdôvodniť, že v súvislosti s hraním hazardných hier sa v obci alebo meste narúša verejný poriadok. 

„Samosprávam bude veľmi ťažké dokazovať negatívny dopad hazardných hier na obyvateľstvo,“ vyjadril sa pre Postoj primátor Košíc Jaroslav Polaček. 

Vallo a Kažimír: dve verzie

Primátori krajských miest nezostali len pri vyhlásení. Ako priznal pre Postoj trenčiansky primátor Richard Rybníček, na stretnutí K8 sa dohodli, že primátori Bratislavy a Nitry budú žiadať ministra financií Petra Kažimíra, aby bol zákon prepracovaný tak, že mestám a obciam bude umožnené rozhodovať o hazarde na svojom území prostredníctvom všeobecne záväzného nariadenia. „Trenčín je súčasťou tejto iniciatívy,“ odkázal Rybníček. 

Plán lobovať za zmenu zákona u Kažimíra nám potvrdili u primátora Valla. Ten sa podľa hovorkyne mesta Zuzany Onufer stretol s ministrom Kažimírom, rozprávali sa o zákone o hazarde a „minister povedal, že aj keby poslanci veto prezidenta prelomili a zákon prijali, je tam potom možnosť, že by mohla byť prijatá novela, ktorá by nutnosť petície vypustila“.

Ministerstvo financií však volí v tejto súvislosti iné slová. „Zákon o hazardných hrách je v rukách poslancov Národnej rady SR. Nateraz je preto predčasné sa k ďalším krokom vyjadrovať,“ uviedli z tlačového odboru. 

Inzercia

Šéf rezortu financií Peter Kažimír prichádza na výjazdové rokovanie vlády v Levoči 17. januára 2019. FOTO TASR – Oliver Ondráš

Zatiaľ čo minister Kažimír – aspoň verejne – nič nesľubuje a ukazuje prstom na parlament, mobilizujú sa občianski aktivisti bojujúci proti hazardu. Chystajú protestné zhromaždenie pred budovou Národnej rady na obed 29. januára, keď štartuje parlamentná schôdza, na ktorej sa rozhodne o vetovanom zákone.  

Chcú regulovať

To, že sa krajskí primátori na spoločnom rokovaní rozhodli lobovať za lepší zákon, neznamená, že si všetci želajú úplný zákaz hazardu. 

„Zo strany samospráv nejde o snahu úplného zákazu hazardu, ale skôr o to, aby sme ako krajské mestá mali možnosť vyjadrovať sa k tejto problematike a regulovať hazard v meste, keďže v súčasnosti týmito právomocami nedisponujeme,“ uviedol cez svoju hovorkyňu primátor Banskej Bystrice Ján Nosko. 

Podľa Noska by malo každé mesto mať právo rozhodnúť napríklad o zriadení novej herne, ako aj o jej umiestnení. 

Bratislavský primátor Vallo už avizoval, že rozbehne novú petíciu za zákaz hazardu. Na základe tej predošlej zastupiteľstvo schválilo VZN o zákaze herní, prokuratúra ho však napadla na súde a krajský súd ho označil za protizákonné. Na konci minulého roku stratilo účinnosť. 

Vallo je proti sídliskovým herniam v bytových domoch a tiež herniam, ktoré podľa neho vytvárajú fakticky „mŕtve“ priestory bez výkladov v centre mesta. 

Košický primátor Polaček ako jeden z mála kandidátov na primátorov podpísal pred voľbami Deklaráciu Zastavme hazard

„Dlhodobo som presvedčený, že herne nepatria do centier miest a ani do ich obytných zón,“ vyjadril sa Polaček. Upozornil, že v Košiciach je trochu špecifická situácia, keďže príjmy z prevádzkovania hazardu idú do rozpočtu mestských častí, a nie mesta. „Práve starostovia mestských častí musia povedať, či chcú na svojom území hazard a peniaze z neho alebo budú blokovať tieto podnikateľské aktivity,“ doplnil. 

Postoj sa pýtal na názor na hazard aj ostatných primátorov krajských miest, na otázky nereagovali. 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame