Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
22. január 2019

Čím skôr Mayová odíde, tým lepšie pre každého

Rozhovor s Robinom Harrisom o tom, čo sa deje medzi britskými konzervatívcami, prečo je libra stabilná a opakované referendum nie je riešením.
Čím skôr Mayová odíde, tým lepšie pre každého

Robin Harris. Foto: archív autora

Robin Harris je bývalý poradca Margaret Thatcherovej, mala k nemu tak blízko, že s ňou písal obidve jej dôležité knihy. Dnes žije v Záhrebe a je občanom Chorvátska. Hoci pre iných dianie v britskej politike a konzervatívnej strane komentovať nechcel, pre Postoj urobil výnimku.

Theresa Mayová utrpela minulý týždeň veľkú prehru, keď neprešiel vládny návrh dohody o brexite, o deň neskôr ale s tesnou menšinou prežila parlamentné hlasovanie o dôvere. Aký ďalší vývoj očakávate?

Je slušná pravdepodobnosť, že každá predpoveď sa ukáže byť chybná, preto poviem, čo považujem za najpravdepodobnejšie v tomto momente.

Dolná komora parlamentu nepodporí jej návrh dohody, zároveň nebude schopná získať nové záruky od EÚ, špeciálne pokiaľ ide o poistku týkajúcu sa Severného Írska, čo by mohlo presvedčiť konzervatívnych rebelov, aby ju podporili. Jej nové návrhy budú podľa všetkého odmietnuté plus sa hovorí o novom hlasovaní o balíčku na konci januára, ale ruku na srdce, kto dnes môže vedieť, či k nemu dôjde?

Niektorí členovia vlády a opozície chcú, aby súhlasila s odložením odchodu z EÚ podľa článku 50. Čo je však najdôležitejšie, tie isté skupiny súčasne chcú, aby premiérka súhlasila so zotrvaním v Colnej únii EÚ. Ak by to urobila, de facto by tým anulovala brexit, pretože Británia by nemala v rukách svoju obchodnú politiku, nemohla by uzatvárať obchodné dohody podľa svojich predstáv, a to vôbec. Viem si predstaviť, že jej táto idea môže byť sympatická (zostať v Colnej únii), ale okamžite by to rozdelilo stranu, nedokážem si predstaviť, že by to prežila.

Za najpravdepodobnejší výsledok stále považujem zmenu na poste premiéra, za čím by rýchlo nasledovali nové voľby a v nich výhra labouristov. A pretože Jeremy Corbyn, líder Labour, podporuje brexit, očakávam, že k nemu napokon dôjde, aj keď nie včas, a skôr so zlou dohodou a zlými následkami pre Britániu.

Mainstreamové médiá v Európe strašia tvrdým brexitom a jeho údajne katastrofickými dôsledkami. Ako je to v Anglicku? Čo by tvrdý brexit znamenal politicky a ekonomicky?

V Británii vládne obrovská panika burcovaná záujmami tábora, ktorý hlasoval za členstvo v EÚ. Príbehy, ktoré opisujú, čo by znamenalo brexit bez dohody, sú také extrémne, až začínajú byť trochu smiešne. Samozrejme, že taký odchod by znamenal nejaké problémy, to je bez debaty, ale väčšina z nich by sa týkala najmä Írska, jeho poľnohospodársky export je závislý od britského trhu, a tiež EÚ, ktorej štáty majú vyšší export do Británie, ako je náš export do EÚ.

Menšie strany, primátor Londýna Sadiq Khan, viaceré médiá či Tony Blair podporujú ideu opakovaného referenda. Keď sme sa rozprávali naposledy, hovorili ste, prečo je táto idea väčším problémom, než sa zdá, zmenilo sa niečo za posledné týždne?

Inzercia

Nové referendum je reálne možné, ale akú otázku alebo otázky by presne malo toto referendum položiť? Za akých podmienok by sme mali byť členmi EÚ? Ako by si naše členstvo predstavovala EÚ? Odkiaľ a čo by voliči, ktorí by sa na referende zúčastnili, tušili, o akých podmienkach členstva v EÚ hlasujú? Bolo by potom prípustné aj tretie referendum? Alebo by sme referendá opakovali každých pár rokov? Uznali by sme tri zo štyroch? Alebo by sme, čo je európsky prístup, akceptovali len tie referendá, ktorých výsledok potvrdí to, čo si želáme? Staré príslovie hovorí, že nevstúpiš dvakrát do tej istej rieky, pretože v rieke už bude iná voda. Podobne je to s vývojom, dnes sme už inde, kým by sa usporiadalo druhé referendum, udalosti zase zmenia pomery.

Kto dnes vlastne podporuje Theresu Mayovú v konzervatívnej strane? Kto je jej opozícia a kto najväčším rivalom s ambíciou nahradiť ju na poste premiérky a predsedníčky strany?

Pani Mayovú dnes odhodlane nepodporuje nikto okrem jej manžela, ale ten nie je poslancom. Tí, ktorí s ňou hlasujú, to robia z bezradnosti. Členovia by asi najradšej na jej mieste videli Borisa Johnsona, keď bude vypoklonkovaná z úradu. Sú ale pochybnosti, či by sa Johnson dostal medzi dvoch kandidátov, ktorých by odporučili poslanci parlamentu. V každom prípade si nemyslím, že budúci predseda bude spomedzi tých, ktorí medzi konzervatívcami podporovali zotrvanie v EÚ.

Britská libra je napriek politickému chaosu pomerne stabilná, prečo?

Finančné trhy diskontujú význam budúcich udalostí, libru ovplyvňuje oveľa viac vecí ako len brexit alebo politické hádky v parlamente. Britská ekonomika je v dobrom stave a rastie, stavil by som sa, že sme na tom výhľadovo lepšie ako Nemci, aj keď nie som žiadny burzový expert. Politika má dnes na správanie trhov menší vplyv, ako to bolo v minulosti. Dokonca ani vláda Jeremyho Corbyna by neznamenala kolaps, ako si mnohí myslia, aj keď by spôsobila viacero nových problémov.

Čo by pre Britániu znamenal odložený brexit?

Na odkladaní brexitu až tak nezáleží, podmienky, za akých k nemu dôjde, sú dôležitejšie. To, čo navrhla Mayová, nestálo za to, ak by sa pokúsila o dohodu s labouristami, ktorej súčasťou by bola aj regulovanejšia domáca ekonomika, všetko sa len zhorší. Zbaviť sa Theresy Mayovej by pomohlo viac veciam, nielen brexitu, ale oficiálne má pozíciu na čele strany istú do konca tohto roku. V tejto atmosfére je však možné všeličo. Myslím, že nakoniec bude musieť odísť. Čím skôr, tým lepšie pre každého.

Odporúčame