Prokurátor bude riešiť Flašíkovej Beňovej výroky o biskupoch

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár rozhodol, že medializovanými výrokmi europoslankyne Moniky Flašíkovej Beňovej sa bude zaoberať krajský prokurátor.

Poslanec Jozef Mikloško (KDH) koncom októbra požiadal šéfa generálnej prokuratúry, aby preskúmal Flašíkovej Beňovej vyjadrenia na adresu katolíckych biskupov. Čižnár posúdil Mikloškov list ako trestné oznámenie na europoslankyňu pre podozrenie z trestného činu hanobenia národy, rasy a presvedčenia. „Z dôvodu príslušnosti bude Vaše podanie postúpené na ďalšie konanie a priame vybavenie prokurátorovi Krajskej prokuratúry Bratislava,“ odpísal Čižnár Mikloškovi.

Poslanec za KDH vyjadril s týmto rozhodnutím spokojnosť. "Urážanie veriacich, najmä cirkevnej hierarchie, bolo za totality časté. Dnes sa k vulgarizmom a ponižovaniu cirkvi hlásia najmä anonymní ľudia na sociálnych sieťach. Aj sloboda slova a demokracia má však svoje hranice. Ak sa k metódam politického suterénu pripojila aj opakovane zvolená europoslankyňa, nemožno mlčať," povedal Mikloško pre Postoy.sk.

Flašíková Beňová 19. októbra zverejnila na Facebooku status, v ktorom komentovala končiacu biskupskú synodu vo Vatikáne. „Prekvapilo niekoho, že tí starí černokňažníci zasadali v princípe úplne zbytočne? A že celá synoda bola len sofistikovaný marketingový ťah, slúžiaci na deklarovanie konzervatizmu a jeho moci medzi tými, ktorí kryjú pedofíliu, kokaín a Vatikánsku banku,“ napísala europoslankyňa a dodala: „Nuž, Boh ich vidí, chrapúňov starých.“

K téme
Flašíková Beňová zaútočila na cirkev, Mikloško preto interpeloval Fica a Čižnára

Zdieľať

Proti týmto vyjadreniam sa ohradil poslanec Mikloško. Počas hodiny otázok v parlamente sa chcel generálneho prokurátora spýtať, čo mieni podniknúť proti tomuto postoju. Keďže na jeho otázku nevyšiel čas, podal ju ako interpeláciu adresovanú premiérovi Robertovi Ficovi a generálnemu prokurátorovi Čižnárovi.

„Len k rímskokatolíckej cirkvi sa na Slovensku podľa štatistík hlási tri a pol milióna veriacich. Poslankyňa EP ich týmto výrokom urazila a ponížila, najmä cirkevnú hierarchiu, ale aj veriacich,“ napísal Mikloško v liste prokurátorovi. Počas interpelácie navyše pripomenul, že pri podobnej situácii bola moderátorka RTVS Kristína Kormúthová okamžite vyhodená z práce.

Imrich Gazda

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo