Spustili petíciu na podporu Vašečkovho návrhu obmedziť potraty

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spustili petíciu na podporu Vašečkovho návrhu obmedziť potraty

Poslanec Richard Vašečka. FOTO TASR – Marko Erd

Medzi signatármi petície sú kňaz Kuffa, konzervatívni politici aj gynekológovia.

Aktivisti z Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku a Spoločenstva Ladislava Hanusa dnes spustili petíciu za zmeny potratového zákona.

Adresátom petície sú poslanci Národnej rady, ktorí by mali hlasovať o ochrane života nenarodených detí na schôdzi, ktorá sa začne budúci utorok 29. januára. 

„Petícia osobitne podporuje návrh poslanca Vašečku, ktorý ruší potraty na žiadosť, zlepšuje ochranu postihnutých nenarodených detí a zavádza ochranu matiek pred núteným potratom,“ uvádza sa v texte petície na portáli citizengo.org. 

Ak novela prejde, podľa aktivistov sa zníži počet legálnych umelých potratov zo 7 500 na 1 500 ročne, teda asi o 80 percent. „Ročne tak môže pred umelým potratom ochrániť až 6 000 detí a ich matiek,“ tvrdia. 

Čo sú hlavné body navrhovanej novely potratového zákona z dielne Richarda Vašečku:

-> Zrušenie potratu na žiadosť. Legálny potrat by sa obmedzil iba na dôvody, ktorými sú ohrozenie života a zdravia matky, ťažké poškodenie dieťaťa a znásilnenie.
-> Zvýšenie ochrany nenarodeného postihnutého dieťaťa. Postihnutie dieťaťa musí byť preukázané, a to dvoma lekárskymi správami.  
-> Zavedenie ochrany matiek pred núteným potratom. Lekár nesmie matku na potrat nabádať. Naopak, ak je matka do potratu nútená, lekár ju poučí o jej práve potrat nepodstúpiť. Ak je do potratu tlačená násilím, lekár je povinný oznámiť to polícii.


„Považujeme za samozrejmé, že sú naše ľudské práva rešpektované. Ak chceme byť féroví, musíme ich priznať úplne každému človeku, to znamená aj nenarodeným deťom,“ vyjadril sa Patrik Daniška z Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku. 

Juraj Šúst zo Spoločenstva Ladislava Hanusa dodal, že „aj keď predložená novela zákona neodstraňuje nespravodlivosť potratov zo slovenskej legislatívy úplne, výrazným spôsobom umenšuje ich zlo a tak posúva Slovensko k spravodlivejšej spoločnosti“.  

Petíciu podporujú postavy slovenského pro-life hnutia, konzervatívni politici, akademici, ako aj viacerí katolícki kňazi. 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo