Expremiérka Radičová o ponovembrovom vývoji: Privilegovaní ostali privilegovanými

Na verejnej diskusii v Ružomberku bývalá premiérka Iveta Radičová hovorila o hrubej čiare za komunistickou minulosťou, ale aj o korupcii, ktorej musela čeliť počas svojej vlády. „Problémy s CT prístrojmi boli aj za našej vlády,“ priznala.

Podľa expremiérky Radičovej uplynulé roky poznačilo, že o nových pravidlách rozhodovali ľudia starej garnitúry. „Z komunizmu sme zdedili dve pyramídy moci. Prvá pyramída bola vytvorená na základe establishmentu, teda boli to privilegovaní komunisti,“ povedala Radičová počas diskusie, ktorú v Ružomberku zorganizoval Prvý ružomberský golfový klub. „Druhá pyramída moci bola vytvorená na základe šedej ekonomiky, bez ktorej by sme neprežili. Táto ekonomika vytvorila druhú štruktúru postavenia občanov v spoločnosti.“

Revolúcia nemôže byť nežná

Po Novembri 1989 sme podľa Radičovej urobili hrubú čiaru za minulosťou, čo bola fatálna chyba. „Neha má miesto v láske, ale nie v revolúcii,“ glosovala expremiérka. „Privilegovaní ostali do veľkej miery privilegovanými, červené kabáty vymenili za pragmatické. Dodnes máme silnú politickú stranu v týchto pragmatických kabátoch, ktorá o sebe hovorí, že je sociálnedemokratická, ale nie je,“ povedala Radičová. Na rozdiel od Českej republiky nie sú komunisti na Slovensku združení v jednej strane, ale kamuflujú sa v rôznych politických subjektoch.

„Nie je normálne, aby tí, čo zvíťazili vo voľbách, mali šancu brať všetko. Tento model politiky musí na Slovensku prestať fungovať. Víťazné strany kolonizujú celý štát, až po posledného vrátnika ho obsadia svojimi ľuďmi."
Iveta Radičová

Zdieľať

Podľa Radičovej je nevyhnutné na to poukazovať, lebo ak ľudia stíchnu, ani si neuvedomia a začnú byť ovládaní pračudesnými silami. „Zdá sa, že ten boj nemáme vyhraný. A v tom je náš problém.“

Voči korupcii som bola bezmocná

Radičová, ktorá bola v minulosti členkou SDKÚ-DS, sa pustila aj do kritiky straníckeho systému. „Nie je normálne, aby tí, čo zvíťazili vo voľbách, mali šancu brať všetko. Tento model politiky musí na Slovensku prestať fungovať. Víťazné strany kolonizujú celý štát, až po posledného vrátnika ho obsadia svojimi ľuďmi. Nezáleží na odbornosti, nezáleží na kvalifikácii, záleží na straníckej knižke,“ zdôraznila Radičová.

„Z NKÚ som dostávala niekoľkostostranové informácie, kde všade sa kradne. Musím povedať, že problém s prístrojmi a cétečkami bol aj za našej vlády. Treba hovoriť pravdu. Rozdiel je možno v tom, že som to neobhajovala v parlamente, že je to správne, ale požiadala o vyšetrenie týchto prípadov,“ povedala Radičová, podľa ktorej nie je možné takúto „zlodejinu“ ustrážiť. „Bola na každom kroku a na dennom poriadku. To je normálny mor, ktorý tu funguje.“

Riešenie vidí v tom, že ľudia prestanú korupciu, ktorá je jedným z dedičstiev komunizmu, tolerovať aj na tých najnižších úrovniach. „Ak som sa niekedy cítila ako ,bezmocná mocná´, tak to bolo tvárou v tvár miere korupcie na Slovensku, ktorú neviete zastaviť. Kým prvá veľká ryba nebude siedieť v base, tak to nezastavíme,“ dodala expremiérka.

Lipšic: Takto sa delia milióny

Spoludiskutujúcim Ivety Radičovej bol poslanec a bývalý minister Daniel Lipšic (NOVA). „Po kauze CT prístroja v Piešťanoch mi viacerí kolegovia v parlamente hovorili, že je to taký vážny prúser, že možno tú Zmajkovičovú obetujú, bude trestne stíhaná, zatknú ju,“ povedal Lipšic, podľa ktorého ju však úplne obetovať nemôžu. „Akonáhle by to urobili, tak sa vystavia riziku, že začne rozprávať.“

Podľa odhadov, ktoré Lipšic citoval, sa v zdravotníctve na rôznych verejných obstarávaniach ročne ukradne miliarda eur. „Rozdelí sa medzi tri subjekty: jednu finančnú skupinu, jedného oligarchu a jedného politika. Viete si predstaviť, kde by bolo slovenské zdravotníctvo, keby tam ostala miliarda eur ročne?“ spýtal sa Lipšic, podľa ktorého sa kvalitou bývania blížime západným štandardom, ale kvalita nemocníc je podobná krajinám tretieho sveta.

Imrich Gazda

Ilustračné foto: wikipedia.org (licencia CC)

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo