Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. 01. 2019, 13:59

Explózia na poškodenom potrubí v Mexiku si vyžiadala už 79 obetí

Explózia na poškodenom potrubí v Mexiku si vyžiadala už 79 obetí

Forenzní experti pracujú na mieste výbuchu pri meste Tlahuelilpan v Mexiku, snímka z 19. januára 2019. Foto: TASR/AP

Najmenej 74 ďalších osôb utrpelo ťažké popáleniny a desiatky ľudí sú naďalej nezvestné.

Na 79 mŕtvych stúpol počet obetí po piatkovej mohutnej explózii a následnom požiari v okolí zlodejmi poškodeného palivového potrubia v strednej časti Mexika. Najmenej 74 ďalších osôb utrpelo počas incidentu ťažké popáleniny a desiatky ľudí sú naďalej nezvestné. V nedeľu o tom informovala agentúra AP.  

Tragédiu údajne spôsobili zlodeji, ktorí navŕtali potrubie. Na miesto sa následne zbehli ľudia z okolia, aby si do prinesených nádob nabrali z vytekajúceho paliva.

Incident sa odohral v piatok v blízkosti mesta Tlahuelilpan v štáte Hidalgo. 

Podobnú udalosť hlásili v ten istý deň aj zo susedného štátu Querétaro, kde pre zámerné poškodenie potrubia vypukol rozsiahly požiar v úseku pri meste San Juan del Río. Ide však o neosídlenú oblasť, takže riziko strát na životoch nehrozí, píše AP. 

V sobotu bola v dôsledku piatkového nešťastia väčšina čerpacích staníc v Tlahuelilpane zatvorená. 

Nový mexický prezident Andrés Manuel López Obrador, ktorý sa úradu ujal 1. decembra 2018, sa zaviazal, že bude bojovať proti podobným krádežiam. 

Za prvých desať mesiacov roku 2018 bolo zaznamenaných 12.581 prípadov krádeže pohonných hmôt po poškodení potrubia. Vláda v súvislosti s tým vyslala do terénu 3200 príslušníkov námornej pechoty, aby hliadkovali v blízkosti rafinérií a ich infraštruktúry. Nové vedenie štátu chce tiež uprednostňovať prepravu ropných produktov cisternovými vozidlami - naráža však na ich nedostatok.

Odporúčame

Inflácia bude v tomto roku nižšia ako vlani

Inflácia bude v tomto roku nižšia ako vlani

"K rastu spotrebiteľských cien budú aj naďalej prispievať rastúce ceny potravín, avšak ich tempo bude v nasledujúcich mesiacoch spomaľovať, a to v dôsledku bázického efektu výrazného zdražovania potravín z minulého roka," uviedla analytička Poštovej banky Lucia Dovalová.