Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
16. november 2014

Komunálne voľby 2014: Víťazi a porazení

Najväčšími prekvapeniami sú Nesrovnal v Bratislave, Bročka v Trnave a Turčanová v Prešove. Úplne vybuchli bratislavskí Milanovia, (ne)spravodajská TA3 a mimo scenára aj Pavol Paška. komunalne-mala.jpg Víťazi Nesrovnal to dal. Kde sa dvaja bijú, tretí víťazí. Kandidát ...

Komunálne voľby 2014: Víťazi a porazení

Najväčšími prekvapeniami sú Nesrovnal v Bratislave, Bročka v Trnave a Turčanová v Prešove. Úplne vybuchli bratislavskí Milanovia, (ne)spravodajská TA3 a mimo scenára aj Pavol Paška.

Víťazi

Nesrovnal to dal. Kde sa dvaja bijú, tretí víťazí. Kandidát na primátora Bratislavy Ivo Nesrovnal, ktorý sa v prieskumoch objavoval na treťom mieste, to napokon „srovnal“ a nečakane sa stal novým šéfom bratislavského magistrátu.

Nezávislí sú sexi. Čísla hovoria jasnou rečou. Takmer 38 percent primátorských a starostovských kresiel obsadili nezávislí kandidáti. Kandidáti SMER-SD zaostali o deväť percent. Aj poslancov je najviac nezávislých – takmer 29 percent. Na druhom mieste sa opäť umiestnili poslanci za SMER-SD – obsadia takmer 25 percent miest.

Turčanová v Prešove: jediný triumf pravice. Jediným krajským miestom, kde výrazne zabodovala kandidátka pravice, je metropola Šariša. Andrea Turčanová, za ktorou sa zjednotilo niekoľko pravicových strán, ku ktorým sa napokon pridala aj Sieť, porazila o vyše 4 500 hlasov úradujúceho primátora Pavla Hagyariho. Ten kandidoval ako nezávislý s podporou SMER-SD už po tretíkrát.

Trnavský aktivista Bročka prekvapil sám seba. Pravica síce získala Prešov, ale stratila Trnavu, ktorá tradične patrí KDH. Novým primátorom sa nečakane stal právnik a aktivista Peter Bročka. Keďže kandidoval s jediným bilboardom a bez straníckej podpory, ukázal, že ešte aj dnes sa dá zvíťaziť bez finančne náročnej kampane a politických dohôd. Dôležité poznanie.

Komunálne legendy: Ivan Šaško a Serafína Ostrihoňová. Najdlhšie slúžiacim primátorom na Slovensku ostáva Ivan Šaško v Tvrdošíne. Na čele mesta stojí už od roku 1985 a rekord si vylepší o ďalšie štyri roky. Na čelo Zlatých Moraviec sa zasa po štyroch rokoch vrátila bývalá kontroverzná primátorka Serafína Ostrihoňová.

Porazení

Pavol Paška. Predseda parlamentu zatienil celé komunálne voľby. Hlboko po polnoci, keď už aj poslední volební vytrvalci zaliezli do postelí, sa v médiách objavila prekvapujúca správa o jeho odstúpení. Išlo o natoľko nečakané rozhodnutie, že šokovaní ostali aj mnohí „smeráci“.

Inzercia

Bratislavskí Milanovia. Novembrový tribún Milan Kňažko pri príležitosti 25. výročia Nežnej revolúcie zaznamenal ďalšiu trpkú prehru. Po tom, čo pohorel v jarných prezidentských voľbách, vybuchol aj v primátorských voľbách v Bratislave. Aj keď ho prieskumy mierne favorizovali, napokon skončil až na treťom mieste.

O čosi menej smutný ostal končiaci ľavicový primátor Milan Ftáčnik. Do poslednej chvíle veril, že „motyka vystrelí“ a primátorské kreslo obháji. Nevyšlo to. Pravica však nemôže jasať nad jeho neúspechom. Prevažná väčšina z nich podporila Kňažka. Aj keď je Nesrovnal bývalým členom SDKÚ-DS a nad jeho podporou uvažovala Sieť, napokon zvíťazil bez straníckej podpory.

Košické referendum nevyšlo. Pohľady pravice sa s nádejou upierali najmä do Košíc. Za bývalým primátorom Rudolfom Bauerom, ktorý pred rokom zviedol vyrovnaný súboj o post predsedu VÚC so Zdenkom Trebuľom, sa zjednotila široká pravicová koalícia. Krátko pred voľbami sa k nim pridala aj Sieť. Keď po prepuknutí kauzy predraženého nákupu CT prístroja urobila pravica z košických volieb referendum o Paškovi, zdalo sa, že pri kusisku šťastia by Bauer mohol zabodovať. Nestalo sa – prehral o vyše 11 000 hlasov. Doterajší primátor Richard Raši dokonca získal o 13 000 hlasov viac ako pred štyrmi rokmi.

SDKÚ-DS: The end. Kedysi všemocná strana sa vytráca nielen z celoslovenskej, ale aj regionálnej politiky. Do volieb nevstúpila so žiadnou výraznejšou tvárou. Jej posledná komunálna hviezda, Tatiana Rosová, skončila v bratislavskom Starom Meste až tretia.

TA3: nuda s Bielikom. Sobotný večer mala spravodajsky ovládnuť televízia TA3. Markíza a JOJ sa venovali naháňaniu percent v peoplemetroch, v RTVS dominoval futbal. Tradične nestráviteľný Peter Bielik, ktorému sekundoval Noro Dolinský, päť hodín čítal priebežné výsledky zo stránky Štatistického úradu a Sme.sk. Do toho sa rozprávali s jediným hosťom v štúdiu –Václavom Hříchom, výkonným riaditeľom agentúry AKO, s ktorou televízia spolupracovala pri predvolebných diskusiách. Očakávaných živých vstupov z volebných centrál sa diváci nedočkali.

Imrich Gazda
Foto: Flickr.com (CC licencia)

 

Odporúčame

Milan Hudaček: Komunizmus ako cesta do utópie

Milan Hudaček: Komunizmus ako cesta do utópie

Pred novembrom 1989, ale i po ňom sa dali často počuť úvahy o dobrom komunizme. Úvahy zvyčajne končili konštatovaním, že to bol dobrý systém, len keby nebol robil to a to... bratislava_1989._november_havel_vaclav1.jpg Pri počúvaní týchto hlasov, človeku napadne, akou...