Rakúsky kancelár Kurz je pripravený podporiť odklad brexitu

Rakúsky kancelár Kurz je pripravený podporiť odklad brexitu

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz na stretnutí s britskou premiérkou Theresou Mayovou v Londýne 22. novembra 2018. Foto: TASR/AP

"Ak Londýn predloží náležitú stratégiu a plán, potom si viem predstaviť odklad termínu odchodu o niekoľko mesiacov," povedal Kurz v rozhovore pre Welt am Sonntag.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz pre noviny Welt am Sonntag uviedol, že je ochotný podporiť odklad odchodu Británie z EÚ. Informovala o tom v sobotu tlačová agentúra Reuters.

"Ak Londýn predloží náležitú stratégiu a plán, potom si viem predstaviť odklad termínu odchodu o niekoľko mesiacov. Tvrdý, neusporiadaný brexit by nás poškodil všetkých, sme však pripravený aj na túto možnosť," povedal Kurz v rozhovore pre zmienené nemecké periodikum, ktoré vyjde v nedeľu. Británia má opustiť EÚ 29. marca.

Členovia Dolnej snemovne britského parlamentu v utorok pomerom hlasov 432:202 odmietli dohodu o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie, vyrokovanú vládou premiérky Theresy Mayovej.

Líder labouristov Jeremy Corbyn sa medzitým odmieta zúčastňovať na rokovaniach s Mayovej kabinetom, pokiaľ sa ten nedištancuje od možnosti tzv. tvrdého brexitu bez dohody s Úniou. Vo svojom piatkovom vyjadrení Corbyn rokovania označil za súčasť Mayovej "zdržiavacej taktiky".

Britský parlament očakáva, že o spôsobe vystúpenia krajiny z EÚ budú poslanci opäť hlasovať 29. januára, a to po širokej rozprave týkajúcej sa vládnych plánov a možných pozmeňovacích návrhov.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo