Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
14. novembec 2014

Novembroví lídri: Revolúcia nám dala slobodu a vzala ilúzie

Ján Čarnogurský, Filip Vagač a Ján Budaj rozprávajú o ziskoch a stratách, ktoré im priniesol November 1989. 62.jpg „Pošlite mi email opäť, ale, prosím, trochu skoršie... Tak začiatkom novembra 2039,“ odpísal nám so „smajlíkom“ Ján Budaj na otázku, čo mu dalo a vzalo ...

Novembroví lídri: Revolúcia nám dala slobodu a vzala ilúzie

Ján Čarnogurský, Filip Vagač a Ján Budaj rozprávajú o ziskoch a stratách, ktoré im priniesol November 1989.

„Pošlite mi email opäť, ale, prosím, trochu skoršie... Tak začiatkom novembra 2039,“ odpísal nám so „smajlíkom“ Ján Budaj na otázku, čo mu dalo a vzalo uplynulých 25 rokov.

Podľa Budaja sme pod dvoma totalitami prežili päťdesiat rokov, takže v slobode sme zatiaľ len na polovičnej ceste. „Myslím, že ak sa pozhovárame o nejakú dobu, bude mať naše budovanie štátu za sebou už takú jasnú cestu a výsledky, že s Novembrom 1989 si už nikto nebude spájať žiadne straty,“ predpovedá jeden z novembrových tribúnov.

Naše straty...

Študentský líder revolučných rokov Filip Vagač sa na uplynulé roky pozerá optimisticky. Ani po dlhšom uvažovaní nám na otázku, čo mu vzal ponovembrový vývoj, nevedel odpovedať. Vychádzam z toho, že ak sa len trocha snažím, tak mi život veci neberie. Skôr mám dennodenný zážitok, že ich dostávam viac, ako by mi prináležalo,“ uvažuje Vagač.

Naopak, Ján Čarnogurský pomenoval straty veľmi presne: „Uplynulých 25 rokov mi vzalo ilúzie o demokracii ako optimálnom spoločenskom systéme, ilúzie o Amerike, ale aj veľa času pri rôznych pokusoch o dosiahnutie dohôd, ktoré sa aj tak nedosiahli.“

S Čarnogurského vyjadrením sa do veľkej miery stotožňuje aj Budaj, ktorý tiež prišiel o mnohé ilúzie. „O sebe, o spoločnosti, v akej sme žili, aj o Západe, ktorý sme dovtedy nepoznali,“ hovorí Budaj, podľa ktorého „Západ, na aký sme pozerali cez ostnaté drôty rozdeleného sveta, už niet, stratil sa súčasne s totalitou“.

Inzercia

...a zisky

Všetci oslovení sa podľa očakávania zhodli, že Nežná revolúcia znamenala víťazstvo slobody. Podľa Budaja si ju však každý cení inak. „Ja som bol pre ňu ochotný dať život, iní ľudia nie. Nijako im to nemožno zazlievať. Ak by som iné nezískal, sloboda je mi tým najcennejším ziskom,“ hovorí Budaj, podľa ktorého nám slobodný vývoj umožnil, aby sme sa „z provincie, navyše okupovanej, stali štátom s miestom pri stole najúpešnejších demokracií“.

„Ak by som iné nezískal, sloboda je mi tým najcennejším ziskom.“
Ján Budaj

Zdieľať

Pohľad Jána Čarnogurského na slobodné pomery je ešte konkrétnejší. „November 1989 mi dal prepustenie z väzenia, napriek všetkej oprávnenej kritike lepší spoločenský systém ako bol komunizmus a možnosť poznať fungovanie štátu z najvyšších pozícií,“ zamýšľa sa Čarnogurský. „Z čierno-bieleho sveta sa zrazu stal svet farebný, ktorý prináša neuveriteľnú paletu zážitkov a volieb, ktoré vôbec nie sú ľahké. Prinieslo to aj veľký diel zodpovednosti za svoje vlastné rozhodnutia, kde sa dá len ťažko vyhovárať na okolnosti alebo nedostatok príležitostí,” dopĺňa Vagač.

Podľa bývalého študentského lídra je dôležitý aj emočný rozmer Novembra. „Uvedomujem si až spätne, ako silno tento zážitok prepísal celú našu generáciu. Boli sme priamymi aktérmi týchto zmien, pričom mnohé veci sú už neprenosné, nedajú sa vysvetliť, ten zážitok bol jedinečný a dá sa len veľmi ťažko spostredkovať,“ hovorí Vagač. 

Napriek všetkým nezdarom sme si podľa Budaja uchovali spoločenskú dohodu z Novembra 1989 – vytrhávajúc sa z provinčnej pasivity sme sa učili spoliehať na vlastné sily. „Hoci sme na ceste od Novembra 1989 stúpili do každej mláky, vždy sme išli ďalej,“ domnieva sa Budaj.

Imrich Gazda

Odporúčame

Tip na diár: Denník kresťana 2015

Tip na diár: Denník kresťana 2015

Je pre mňa príjemným prekvapením, že sa na trhu diárov objavil katolícky diár Denník kresťana 2015. Najviac ma zaujal svojim atraktívnym spracovaním. Kvitujem, že mi môže poslúžiť ako jednoduchý a praktický sprievodca na ceste duchovného rastu a zároveň aj ako klasický diár pri mojich pracovných zá...