Maroš Šefčovič: Chcem byť nadstranícky prezident

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Maroš Šefčovič: Chcem byť nadstranícky prezident

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič počas brífingu ku kandidatúre na post prezidenta SR na centrále strany Smer-SD po skončení jej predsedníctva SR 14. januára 2019 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian

Doterajší eurokomisár podľa očakávaní ohlásil prezidentskú kandidatúru (naše prvé hodnotenia).

Podpredseda Európskej komisie (EK) pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič ide kandidovať za prezidenta SR v marcových voľbách. Oznámil to krátko po 11.00 na tlačovej konferencii v Bratislave.

Ponuku mu dal Smer-SD, v pondelok mu avizoval podporu vedenia. Šefčovič zdôrazňuje, že nie je členom Smeru-SD, ale bude sa opierať aj o ich podporu. Podpisy zbiera a chce ich odovzdať na budúci týždeň. „Celý život som zastupoval Slovensko a bojoval za jeho záujmy. Vždy som to robil s cieľom, aby bolo Slovensko rešpektované a so sebavedomým hlasom. Dnes pred vami stojím ako kandidát na prezidenta SR,“ vyhlásil Šefčovič.

Viac v článku Mr. President for Šefčovič Zdieľať

Slovensko podľa jeho slov potrebuje dobrého a nadstraníckeho prezidenta a celospoločenský zmier. Naštrbená dôvera podľa neho vedie ľudí k hlásateľom extrémistických názorov. „Otázka dnes nestojí tak, či potrebujeme koaličného alebo opozičného prezidenta. Nepotrebujeme ustavičný trvalý konflikt. Je to neproduktívne a oslabuje nás to. Slovensko potrebuje prezidenta všetkých občanov, ktorý bude vláde nastavovať rovné zrkadlo,“ uviedol Šefčovič s tým, že je odhodlaný to robiť za ľudí.

Krátke poznámky Fera Múčku, Jozefa Majchráka a Martina Hanusa
Jozef Majchrák: Maroš Šefčovič je určitý silný kandidát, schopný vyjednávač a zručný technokrat. Jeho slabou stránkou je, že z politického a hodnotového pohľadu je to sterilný kandidát. Patrí k tomu druhu politikov, pri ktorých nie je jasné, čo okrem pragmatizmu vlastne v politike reprezentujú.  
František Múčka: Kandidatúra Šefčoviča rozbúra aj pôvodný koncept zjednocovania proti Smeru. Pôvodný predpoklad, že Robert Fico nasadí Miroslava Lajčáka, prípadne Richarda Rašiho hral do kariet opozičným kandidátom. Nasadenie Maroša Šefčoviča, ktorému nemožno pripísať identitu starého Smeráka, toto opozičné momentum ruší. Šefčovič tak bude prijateľná voľba aj pre časť odporcov Smeru, ktorí od prezidenta čakajú predvídateľnú, nekriticky proeurópsku a hodnotovo nevyhranenú pozíciu.
Martin Hanus: Už som chcel napísať, že práve odštartovala ostrá fáza prezidentskej kampane, lenže k tomu ešte chýba jedno meno: podľa dôveryhodných informácií z kuloárov sa chystá ohlásiť kandidatúru Andrej Danko, ktorý sa s bezostyšnosťou jemu vlastnou preniesol cez plagiátorskú kauzu. Prezidentské voľby mali byť prvým zúčtovaním opozície s vládou po vražde novinára a následných masívnych protestoch. No teraz pri pohľade na rysujúce sa bojové pole sa nedá vylúčiť nič, ani to, že do druhého kola postúpia kandidáti vládnej koalície. Na odhady je však priskoro, treba vyčkať na Danka a prvé prieskumy, ktoré prídu ešte do konca januára. 
 

Šefčovič chce byť ako prezident čo najbližšie k ľuďom, hovorí o potrebe modernizácie, zmenách v zdravotníctve, školstve a sociálnych veciach. Modernizácia by mala mať podľa neho silný sociálny rozmer. Hovorí tiež o potrebe boja s korupciou a zdôrazňuje, že bude garantom ukotvenia Slovenska v Európskej únii.

Smer-SD mesiace hovoril, že najlepším kandidátom by bol minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Ten však od začiatku kandidatúru odmietal a rozhodnutie nezmenil. Pred pár dňami dal Smer-SD ponuku Šefčovičovi, ktorého meno sa tiež objavovalo v prvých úvahách sociálnych demokratov o prezidentskom kandidátovi. Prezidentské voľby budú v sobotu 16. marca, prípadné druhé kolo 30. marca. Návrhy kandidátov bude možné doručovať do 31. januára 2019 do polnoci.

 

Facebookový status Radovana Cholevu k téme:

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo