Nezamestnaným s minimálnym vzdelaním by mohli pomôcť sociálne podniky

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Nezamestnaným s minimálnym vzdelaním by mohli pomôcť sociálne podniky

Foto TASR/František Iván

V okrese Levoča na konci minulého roka evidovali 8,5-percentnú nezamestnanosť a 726 dlhodobo nezamestnaných. Minister práce sociálnych vecí a rodiny Ján Richter v tejto súvislosti po štvrtkovom výjazdovom zasadnutí vlády v Levoči pripomenul, že z 1654 evidovaných na úradoch práce je takmer 700 ľudí s minimálnym vzdelaním a drvivá väčšina sú Rómovia. V tejto súvislosti by v rámci akčného plánu, ktorý vo štvrtok vláda schválila, malo vzniknúť päť nových sociálnych podnikov. Riešiť situáciu s nevzdelanými uchádzačmi by podľa premiéra SR Petra Pellegriniho mala pomôcť aj povinná predškolská výchovu platná od roku 2020.

"Toto rozhodnutie je veľmi správne, pretože sa ukazuje, že deti z rómskych osád, ktoré absolvujú povinnú predškolskú dochádzku, potom úplne inak prosperujú na základných školách a lepšie nastúpia do prvého ročníka. Máme stále veľký počet ľudí s nízkym vzdelaním, mnohí z nich trpia tým, že sú od začiatku preradení do špeciálnych škôl, a tým akoby strácali šancu uchádzať sa o stredné vzdelanie. Preto sme pripravili aj ďalšie opatrenie, aby títo ľudia po skončení základnej školy mohli ísť na rok - na dva na strednú školu, aj keď nedosahujú potrebné výsledky," zdôraznil Pellegrini. Vďaka tomu budú môcť získať základné zručnosti a zároveň doklad o tom, že absolvovali doplnkové vzdelanie. Podľa premiéra tieto dve opatrenia sú základom pre prácu s nevzdelanou komunitou nezamestnaných.

Okrem toho je podľa ministra práce dôležité, aby deti z rómskych osád neboli automaticky odsúdené na život bez vzdelania. Konštatoval, že v detských domovoch na Slovensku je možno 90 percent detí z tohto prostredia a 60 percent z nich končí s maturitou, zaujímavý počet dokonca s vysokoškolským vzdelaním. "Tým deťom treba dať šancu a priestor, preto je dôležité začať už od tej predškolskej výchovy," zdôraznil.

Richter zároveň pripomenul, že sociálne podniky, ktoré pripravujú aj v levočskom okrese, treba vnímať ako medzitrh práce. "Dva roky dotujeme miesto s cieľom, aby osoba bola následne pripravená sa zamestnať a pôsobiť v klasických podnikoch," ozrejmil a dodal, že sa osvedčil aj pilotný projekt so Železiarňami Podbrezová, kde vytvorili pracovné podmienky presne pre Rómov. Dokonca zamestnali tamojšieho vajdu, ktorý plní istú úlohu a je akousi autoritou pre pracujúcu komunitu. "Ďalších 17 podnikov prejavilo záujem o takúto formu, hlavne v prostredí, kde je rómskeho etnika viac. Podniky sú pripravené, tak budeme s nimi veľmi radi spolupracovať, aby sme dali šancu sa zamestnať Rómom, ktorí o prácu záujem majú," uzavrel Richter. 

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo