Britský parlament by mal znova hlasovať o brexite 29. januára

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Britský parlament by mal znova hlasovať o brexite 29. januára

Britská premiérka Theresa Mayová počas tlačovej konferencie pred svojím sídlom na Downing street 10 v Londýne 16. januára 2019. Foto: TASR/AP.

Britská premiérka Mayová plánuje budúci pondelok predložiť britskému parlamentu revidovanú dohodu o brexite.

Britský parlament očakáva, že o spôsobe vystúpenia krajiny z EÚ budú poslanci opäť hlasovať 29. januára, a to po širokej rozprave týkajúcej sa vládnych plánov a možných pozmeňovacích návrhov. Tlačová agentúra AP to uviedla vo štvrtok s odvolaním sa vyjadrenie vodkyne Dolnej snemovne parlamentu Andrey Leadsomovej.

Spomínaný dátum bol podľa Leadsomovej vyčlenený na celodennú rozpravu a hlasovanie.

Britská premiérka Theresa Mayová sa plánuje vrátiť do parlamentu budúci pondelok, aby predložila revidovaný plán tzv. brexitu po tom, ako utrpela zdrvujúcu porážku pri tohtotýždňovom hlasovaní poslancov o dohode, ktorú vyrokovala jej vláda so zvyškom EÚ. 

Svoj "plán B" má ponúknuť po stretnutiach s predstaviteľmi rôznych opozičných strán, ktorý účelom je hľadanie určitého konsenzu. Hlavný opozičný vodca, labourista Jeremy Corbyn, však zatiaľ stretnutie s Mayovou odmieta.

Barnier: Mantinely vytýčené Britániou "zabuchli dvere" rozšírenej dohode

Mantinely vytýčené Britániou v rámci rokovaní o svojom odchode z EÚ "zabuchli dvere" rozšírenej dohode, uviedol vo štvrtok v Lisabone hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier. Skonštatoval, že ak sa postoj Británie zmení, svoju pozíciu pri vyjednávaní zmení aj EÚ. Píše o tom agentúra AP.

Barnier zákonodarcom v portugalskom hlavnom meste, kde pricestoval na stretnutie s tamojšími predstaviteľmi, povedal, že dohoda o brexite je "vyvážená a vzájomne rešpektujúca". Dodal, že Únia nedosiahla takú "ambicióznu" dohodu so žiadnou inou krajinou mimo bloku.

Vyjednávači EÚ vo všeobecnosti zistili, že Británia je neoblomná vo svojej snahe zachovať si niektoré ekonomické výhody v rámci voľného obchodu s krajinami eurobloku - a to aj napriek tomu, že brexit by znamenal koniec voľného pohybu európskych občanov do Británie a zároveň by sa prestali dodržovať i ďalšie usmerňujúce zásady EÚ.

Pred neriadeným odchodom Britov varoval Barnier v stredu na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu po tom, ako dolná komora britského parlamentu neschválila v utorok príslušnú dohodu. Podľa neho riziko tzv. brexitu bez dohody "ešte nikdy nebolo také vysoké".

Francúzsko aktivovalo plán pre prípad bezdohodového brexitu

Francúzska vláda aktivovala plán na zvládnutie následkov bezdohodového brexitu, ktorý sa stáva "čoraz pravdepodobnejší". Uviedol to vo štvrtok francúzsky premiér Édouard Philippe.

Ministerský predseda po stretnutí vládneho kabinetu zvolanom ohľadom diskusie o odmietnutí dohody, vyjednanej s EÚ, britským parlamentom, podľa agentúry AFP uviedol: "Pristúpil som k rozhodnutiu aktivovať plán na bezdohodový brexit, alebo tvrdý brexit, ako sa niekedy nazýva."

Plán počíta s výdavkami 50 miliónov eur, ktoré - v prípade odchodu Británie 29. marca z Európskej únie bez dohody - investuje Francúzsko do svojich prístavov a letísk, spresnil Philippe.

Vláda zároveň začne prijímať 600 dodatočných vládnych zamestnancov vrátane pracovníkov colnej správy, ktorí pomôžu zvládať cezhraničný obchod a bezpečnosť. Podľa premiéra sú práve prístavy a letiská "najviac znepokojené" perspektívou tzv. tvrdého brexitu, dopĺňa agentúra AP.

Podľa premiéra je Francúzsko "pevne presvedčené", že Británia opustí EÚ bez príslušnej dohody; najmä po tom, ako britský parlament tento týždeň v drvivej väčšine odmietol predbežné podmienky brexitu dohodnuté s Bruselom.

Francúzsky parlament medzitým schválil špeciálny zákon, ktorý umožňuje vláde zaviesť mimoriadne opatrenia na riešenie situácie bezdohodového brexitu.

Briti by si teraz s rozdielom 12 percent zvolili zotrvanie v EÚ

Briti by v súčasnosti hlasovali za zotrvanie svojej krajiny v Európskej únii s 12-percentným rozdielom, ak by dostali ďalšiu šancu. Ide o najvyššiu úroveň od referenda o tzv. brexite z roku 2016, vyplýva z prieskumu, ktorý v stredu uskutočnila medzinárodná spoločnosť YouGov.

Výsledky, ktoré zverejnila aktivistická skupina People's Vote, ktorá bojuje za druhé referendum, ukázali, že za zotrvanie Británie v EÚ by sa teraz vyslovilo 56 percent voličov, zatiaľ čo proti by bolo 44 percent, nepočítajúc tých, ktorí by nevolili alebo sa nevedeli rozhodnúť, informovala vo štvrtok agentúra Reuters.

V historickom referende z 23. júna 2016 podporilo odchod Británie z EÚ 17,4 milióna voličov - 51,9 percenta občanov oprávnených hlasovať -, kým za zotrvanie krajiny v bloku sa vyslovilo 16,1 milióna voličov (48,1 percenta).

Prieskum YouGov predtým ukázal, že za zotrvanie by hlasovalo 48 percent voličov, za odchod by bolo 38 percent voličov, šesť percent voličov by sa nedostavilo k urnám a sedem percent by nevedelo, ako sa rozhodnúť.

YouGov uskutočnila najnovší prieskum na vzorke 1070 dospelých Britov. Podpora ďalšieho referenda medzi stúpencami Labouristickej strany bola na úrovni 78 percent, ukázal prieskum.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo