Veronika Remišová nebude kandidovať v prezidentských voľbách

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Veronika Remišová nebude kandidovať v prezidentských voľbách

Poslankyňa NR SR Veronika Remišová (OĽaNO) počas rokovania NR SR v Bratislave na snímke z 23. marca 2018. Foto: TASR/Martin Baumann

„Stretnutia a diskusie nie sú ukončené. Preto nemôžem povedať, koho podporíme,“ vyjadrila sa predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO.

Predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová nebude kandidovať v blížiacich sa prezidentských voľbách. Oznámila to na štvrtkovej tlačovej konferencii s tým, že do politiky šla, aby Slovensko bolo krajinou bez korupcie a krajinou, kde právo a spravodlivosť platia pre každého rovnako.

„Úrad prezidenta si vážim, ale prezident zo svojej pozície nemôže zabezpečiť výkon spravodlivosti ani lepšie fungovanie štátu, ani potláčať korupciu. Nemá na to v súčasnej dobe právomoci. Dosiahnuť sa to dá len v nových parlamentných voľbách a s novou vládou,“ uviedla.

Veronika Remišová pre Postoj: Svoje poslanie vidím v zmene vlády Zdieľať

Ako sa v prezidentských voľbách zachová OĽaNO, stále nie je jasné. „Snažili sme sa a budeme sa snažiť o to, aby sa kandidáti medzi sebou dohodli a konali v záujme Slovenska. Stretnutia a diskusie nie sú ukončené. Preto nemôžem povedať, koho podporíme,“ odkázala s tým, že OĽaNO má pripravený aj plán B, ak k dohode medzi Robertom Mistríkom, Františkom Mikloškom a Zuzanou Čaputovou nedôjde.

Remišová zároveň upozorňuje, že ak sa víťazom prezidentských volieb stane eurokomisár Maroš Šefčovič, ktorý má kandidatúru ohlásiť v piatok (18. 1.), vymenuje šéfa Smeru-SD Roberta Fica nielen za sudcu ústavného súdu, ale za jeho predsedu.

Tlačová beseda Veroniky Remišovej zo 17. januára 2019, na ktorej oznámila začiatok zbierania podpisov na vyslovenie nedôvery ministerke školstva Martine Lubyovej a svoje rozhodnutie, že nebude kandidovať v tohtoročných prezidentských voľbách.

Prezidentské voľby sa budú konať 16. marca 2019, prípadné 2. kolo 30. marca. Kandidáti majú čas na registráciu do 31. januára. 

Kandidatúru zatiaľ ohlásili Robert Mistrík, Zuzana Čaputová, František Mikloško, Béla Bugár, Milan Krajniak, Štefan Harabin, Marian Kotleba, Eduard Chmelár či Juraj Zábojník. V piatok by mal svoju kandidatúru ohlásiť Maroš Šefčovič s podporou strany SMER-SD. Strany SaS a Spolu podporujú Mistríka, Most-Híd Bugára, Progresívne Slovensko Čaputovú, Sme rodina Krajniaka. Očakáva sa, že do volieb pôjde aj predseda SNS Andrej Danko. 

KDH a OĽaNO zatiaľ nepodporili nikoho. Doteraz sa vyjadrovali v tom zmysle, že by si priali dohodu medzi Robertom Mistríkom, Zuzanou Čaputovou a Františkom Mikloškom. Mistrík za svoje výzvy, aby ostatní dvaja spomínaní kandidáti odstúpili v jeho prospech, však zožal kritiku a včera sa pre Denník N vyjadril, že táto téma pre neho stráca zmysel. 

Veronika Remišová dnes v rozhovore pre Postoj potvrdila, že jej hnutie naďalej trvá na dohode medzi Mistríkom, Čaputovou a Mikloškom.

Komentár Jaroslava Danišku:

Veronika Remišová nebude definitívne kandidovať za prezidentku, oznámila to dnes na tlačovom brífingu. Malé očakávanie vyvolal facebookový status Igora Matoviča zo včerajšieho večera, kde napísal, že by ju „s radosťou volil za prezidentku“, prekvapenie sa napokon nekonalo.

Remišová sa vyjadrila aj na adresu kandidatúry Františka Mikloška, najprv ocenila jeho príbeh a potom povedala, že to, či to bude rozumné, že Mikloško kandiduje, sa ukáže po prvom kole. V ostatných odpovediach na prezidentské voľby sa nijako neodlíšila od Igora Matoviča.

Remišová tým premeškala príležitosť aktívnejšie vstúpiť do ovplyvňovania politiky aj k prihláseniu sa ku konzervatívnejšiemu táboru. Keďže vie, že minimálne Mikloško, Mistrík a Krajniak z kampane neodstúpia a keďže sa voči Šefčovičovi vymedzila ostrejšie ako Matovič, ktorý ho považuje za dobrého kandidáta zo zlej strany, je to premeškaná príležitosť. Stačilo, aby si položila jednoduchú otázku: Kto je prirodzenejší a politicky nepríjemnejší oponent voči Šefčovičovi v druhom kole. 

Je smutné vidieť, ako ľudia, ktorí veria v spájanie opozičných síl, nevedia prispieť k spájaniu konzervatívnych prúdov. Mikloško, ako ukázal prieskum Focusu, má v podstate rovnaký voličský potenciál ako Harabin, pozerať sa na jedného ako na silného a na druhého ako slabého, nedáva logiku. Za Harabinom sa celkom prirodzene post-mečiarovské prúdy spájajú, k Mikloškovi sa kresťania v politike chovajú macočsky. Nerozumné to je už teraz, nie až po výsledkoch prvého kola.

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo