Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
17. január 2019

Ako von z britského chaosu

Posledné dva dni v Británii priniesli chaos aj naliehavú potrebu dohody naprieč politickým spektrom, ak sa chcú Briti vyhnúť neriadenému odchodu z Únie. Je to však vôbec možné?
Ako von z britského chaosu

Britská premiérka Theresa Mayová reaguje po hlasovaní o vyslovení nedôvery vláde v dolnej snemovni britského parlamentu v Londýne 16. januára 2019. FOTO TASR/AP

Aspoň teoreticky možnosť dohody existuje. Otázne je, či existuje ochota dohodnúť sa. Otázkou tiež ostáva, či budú jednotliví poslanci ochotní ustúpiť zo svojich predstáv a požiadaviek. Zatiaľ to totiž vyzerá na zákopovú vojnu, kde každá strana bráni svoju predstavu o brexite bez toho, aby vyšla von a oslovila druhú stranu.

Táto taktika bola dovŕšená predvčerom, keď bola brexitová dohoda predložená vládou jasne odmietnutá. A aj keď Mayová ustála včerajšie hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde, tak ostáva nejasné, či je správnou osobou, ktorá môže dosiahnuť kompromis naprieč politickým spektrom.

Je ešte reálny mäkký brexit?

Premiérka je totiž už dlhšie kritizovaná, že odmieta načúvať politickým oponentom a jej jedinou snahou je presadiť si svoju politickú líniu. Teraz, po dvoch rokoch, naťahuje ruku k politickým súperom s ponukou kompromisu. A keďže to na opozíciu môže pôsobiť ironicky, tak im neostáva veľa iných možností ako túto ponuku akceptovať.

Času už veľa neostáva. Mayová najneskôr v pondelok musí parlamentu prezentovať návrh svojich ďalších krokov.

Najväčšiu prekážku k tomu momentálne predstavuje Jeremy Corbyn. Ten zatiaľ pozvánku od premiérky odmietol s tým, že rokovať dôjde, len ak vláda striktne vylúči možnosť odchodu z EÚ bez akejkoľvek dohody. To, že vláda má vylúčiť túto možnosť, požadujú aj liberálni demokrati a poslanci škótskej národnej strany. Napriek tomu však prijali Mayovej pozvánku a otvorili rokovania. Bez labouristov sa však pohnú ďalej len ťažko.

Existujú zrejme viaceré dôvody, prečo Mayová zatiaľ odmieta vylúčiť vystúpenie bez dohody. Po prvé, potrebuje stále akési zadné dvierka v prípade zlyhania ostatných scenárov. A po druhé, stále manévruje, ktorým smerom sa má vlastne vybrať po utorkovom fiasku.

Ak totiž nateraz vylúčime čoraz viac hroziaci odchod bez akejkoľvek dohody, najreálnejšie vyzerajú dva scenáre. Momentálne sa ako v parlamente najpriechodnejšia možnosť javí mäkký brexit, označovaný aj ako nórsky model. Podľa neho by Británia zostala súčasťou jednotného trhu EÚ a colnej únie. V podstate by sa jej postavenie oproti predbrexitovému obdobiu ani veľmi nezmenilo.

Politickí pozorovatelia sa zhodujú, že pre tento model existuje, aspoň teoreticky, parlamentná väčšina už teraz. Zotrvanie v jednotnom trhu a colnej únii je jednou z požiadaviek labouristov a stotožňujú sa s ním aj menšie opozičné strany. Čo je však kľúčové, s týmto scenárom by mala súhlasiť aj skupina minimálne dvadsiatich poslancov konzervatívcov. Takto zrátané by to malo stačiť na to, aby mäkký brexit prešiel hlasovaním v britskom parlamente. Rovnako podstatným je fakt, že takémuto scenáru by mali byť naklonení aj predstavitelia Únie.

Ako to však momentálne na ostrovoch býva, aj tu existuje niekoľko podstatných zádrhov. Po prvé, keď včera Mayová ponúkala možnosť rokovaní, ihneď upresnila, že sú isté hranice, ktoré pri rokovaniach nechce prekročiť. Jednou z nich bolo, že nepodporí zotrvanie Británie v jednotnom trhu ani colnej únii.

Takýto postoj okamžite zastavuje možnosť akýchkoľvek rokovaní. Aj zrejme preto premiérka v priebehu dňa svoju rétoriku zjemnila a tieto hranice rokovaní spomínala už menej. Napriek tomu dosť jasne ukázala svoje „nadšenie“ pre tento scenár.

Druhým problémom ostáva, že ani medzi pro-EÚ poslancami neexistuje úplná jednota v tom, ako postupovať ďalej. Postupne rastie najmä skupina poslancov požadujúca druhé referendum o vystúpení z Únie. K tomu, aby k druhému referendu došlo, je potrebné, aby najprv došlo minimálne k pozastaveniu článku 50 o výstupe z EÚ.

Podpora akokoľvek mäkkého brexitu však dosiahne pravý opak a druhé referendum sa tak stane zbytočným. Pro-EÚ poslanci tak stoja pred dilemou. Buď podporia najmäkší brexit, aký je momentálne možné dosiahnuť, alebo zariskujú a docielia referendum, ktoré môže brexit úplne zvrátiť. Je to však dosť riskantná taktika, ktorá môže vypáliť úplne inak, ako plánovali. Kým totiž mäkký brexit môže temer zachovať aktuálne status quo, výsledok druhého referenda nevie zďaleka garantovať nikto.

Ďalším problémom prípadného mäkkého brexitu je nejednota na strane konzervatívcov. Aj keby takémuto scenáru vyslovila podporu vláda, je možné, že minimálne okolo 120 poslancov by sa postavilo ostro proti. To by mohlo viesť nielen k pádu vlády, ale aj rozdeleniu strany, keďže pre tvrdých brexiterov sú toto priam fundamentálne otázky, pri ktorých sa nemienia vzdať.

Inzercia

Už len niekoľko týždňov

To, či by Mayová išla do takéhoto stretu, ktorý by už takmer s určitosťou znamenal koniec jej politickej kariéry, je otázne. Rovnako netreba zabúdať na prípadný hnev minimálne časti 51 percent účastníkov referenda, ktorí hlasovali za opustenie Únie.

Druhým spôsobom, ako vykorčuľovať zo vzniknutej situácie, je možnosť zjednotenia konzervatívcov za nejakým uceleným plánom. Tí, ako ukázalo včerajšie hlasovanie o nedôvere vláde, spolu s poslancami zo Severného Írska majú stále v parlamente tesnú väčšinu. A akokoľvek sa to zdá teraz nepravdepodobné, tvrdí brexiteri neboli s Mayovej verziou brexitovej dohody až takí nespokojní.

Prekážalo im síce najmä ustanovenie o írskej poistke a pár ďalších bodov, inak však dohodu ako takú považovali za vcelku dobrú. Ak by sa teda tieto problematické ustanovenia vypustili, nemali by ju problém podporiť.

Problémom však je, že na upustenie od poistky by zrejme (najmä pod tlakom Írska) nepristúpil Brusel. Ešte stále však ostáva otvorená takzvaná možnosť Kanada plus. Táto by budúce vzťahy EÚ a Spojeného Kráľovstva upravila obchodnou dohodou podľa vzoru paktu s Kanadou.

Pre takúto možnosť by už mal pochopenie aj Brusel. Potrebným by však opäť bolo prechodné obdobie na vystúpenie, keďže presné vyrokovanie takejto dohody bude potrebovať veľa času. Väčším problémom ostáva skupina proeurópskych konzervatívnych poslancov. Tých je len okolo dvadsiatky, aj to však je dosť na to, aby zablokovali vládny návrh v prípade, ak ho nepodporí opozícia.

Britskí politici sú tak nútení konať, keďže 29. marec je už veľmi blízko. Nemecko a Francúzsko už síce naznačili ochotu predĺžiť obdobie vystúpenia za tento dátum. So žiadosťou o to však musia prísť Briti. A tí sa najprv musia rýchlo dohodnúť, čo vlastne chcú. A to nevyzerá veľmi reálne.

Popritom však väčšina tamojších politikov stále tvrdí, že sa chce vyhnúť odchodu bez dohody. Ten je však za najbližším rohom. Briti tak potrebujú kompromis a ochotu dohodnúť sa, respektíve jasnú víziu ako ďalej. Je tak len na ich škodu, že momentálne majú na čele len veľmi málo politikov, ktorí by boli schopní či ochotní niečo také ponúknuť.  

Odporúčame