Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
17. 01. 2019, 10:11

Obávam sa, že aj po Adamowiczovej vražde bude polarizácia pokračovať

Rozhovor s poľským komentátorom Michalom Szuldrzynským o vražde primátora Pawla Adamowicza a atmosfére v Poľsku.
Obávam sa, že aj po Adamowiczovej vražde bude polarizácia pokračovať

Michal Szuldruzynski. Foto: archív

Michał Szułdrzyński pracoval vo verejnoprávnej televízii TVP a bol aj šéfredaktorom spoločensko-politického časopisu „Nowe Państwo“ . V súčasnosti je komentátorom a zástupcom šéfredaktora denníka Rzeczpospolita.

V súvislosti s vraždou gdanského primátora Pawla Adamowicza sa tvrdí, že súvisí s mimoriadne vyostrenou politickou debatou v Poľsku Adamowiczovými a liberálnymi politickými názormi. Súhlasíte s tým? 

Áno aj nie. Z toho, čo vieme, vrah, ktorý sa len pred niekoľkými týždňami vrátil po piatich rokoch z väzenia, bol psychicky chorý. Pri svojom čine kričal, že to bola Občianska platforma (Adamowicz sa s touto stranou už pred nejakým časom rozišiel), kto ho posadil do väzenia.

Za obeť si vybral opozičného politika, aby sa pomstil za svoju situáciu. Nie je nič známe o tom, že by sa mu nepáčil Adamowiczov program a politika. Ale bol psychicky chorý a takíto ľudia sú zraniteľnejší voči agresivite a nenávisti vo verejnej diskusii. Nedá sa preto vylúčiť, že tvrdé útoky na Adamowicza zo strany vládnej strany PiS a s ňou spriaznených médií mohli mať na vraha nejaký vplyv.

Ide o prvú takúto udalosť v modernej histórii Poľska alebo sa už niečo podobné stalo?  

V roku 2010 vtrhol útočník do miestnej kancelárie strany PiS v Lodži, zastrelil asistenta poslanca Európskeho parlamentu Janusza Wojciechowskeho a pobodal ďalšiu osobu. Keď ho zatýkali, tak kričal, že chcel zabiť Kaczyńskeho, ale nemohol sa k nemu dostať.

Ako na Adamowiczovu vraždu reagovala strana PiS a opozícia?

Väčšina politickej triedy reagovala veľmi rozvážne. Spory na chvíľu zmizli. Prezident Duda chcel zorganizovať pochod proti násiliu, ale keď sa dozvedel, že rodina zavraždeného si to neželá, vzdal sa tohto úmyslu a vyhlásil štátny smútok.

Vláda poslala do Londýna lietadlo po Adamowiczovu manželku, ktorá sa zdržiavala mimo Poľska, a riadením Gdansku až do nových volieb poverila jeho najbližšiu spolupracovníčku. Strana PiS tiež oznámila, že v týchto voľbách v Gdansku nepostaví vlastného kandidáta.

Aj Občianska platforma (PO) sa snažila zachovať vážnosť a vyhnúť sa útokom na PiS. Atmosféru pokazili verejnoprávne médiá, ktoré veľmi straníckym spôsobom obvinili PO zo zodpovednosti za nárast agresivity v politickom živote.

Aká bola reakcia cirkvi, ktorá má v Poľsku tradične veľkú autoritu?

Počas zádušných omší za Pawla Adamovicza kňazi a cirkevní hierarchovia apelovali na zmierenie a potlačenie nenávistnej rétoriky.

Je reálne, že konfrontácia medzi PiS a opozíciou sa po tejto udalosti zmierni?

Obávam sa, že ani po tejto vražde k tomu nedôjde. Žiadna zo strán na tom nemá záujem. Jedinou šancou PO na dobrý volebný výsledok je masívna mobilizácia odporcov vládnej strany. Komunálne voľby ukázali, že najmä obyvatelia väčších miest majú z protieurópskej rétoriky strany PiS obavy.

Na druhej strane ani PiS, ktorá vládne tri roky, nerobí konsenzuálnu politiku a snaží sa politicky ťažiť z konfrontácie s opozíciou a niektorými sociálnymi skupinami.

Môže táto vražda ovplyvniť jesenné parlamentné voľby? 

To sa v tejto chvíli nedá odhadnúť. Emócie sú dnes veľmi vyhrotené. Momentálne sa zdá, že sympatie sú dnes skôr na strane obete a opozície, ale nikto nevie, aká bude ich ďalšia dynamika.

 

Odporúčame