Moja prvá knižka o sexe: Musia deti vedieť naozaj všetko?

Na sociálnych sieťach sa rozprúdila búrlivá diskusia o publikácii Moja prvá knižka o sexe. Podľa odborníka na rodinnú výchovu sa má s deťmi hovoriť o sexualite iným spôsobom.

Kniha, ktorá bola v roku 2009 preložená zo španielskeho originálu, chce nenáročným jazykom vysvetliť tému sexuality. „Je nevyhnutné, aby muž a žena dosiahli pri pohlavnom styku vyvrcholenie (orgazmus), aby muž vnikol penisom do pošvy ženy a tam vystrekol semeno,“ píše sa v knihe, ktorej text je doplnený početnými ilustráciami.

Ďalej sa v nej hovorí o telesných zmenách v puberte, o tehotenstve a pôrode, či o anatomických rozdieloch medzi chlapcami a dievčatami. Komentár je doplnený o názorné pestrofarebné ilustrácie.

Ministerstvo školstva: Knihu sme neodporučili

Napriek tomu, že Moja prvá knižka o sexe je určená rodičom či vychovávateľom, z internetových diskusií vyplýva, že len málokto z nich by si ju kúpil.

Rozruch vyvolala najmä informácia, že kniha sa objavila v predškolských zariadeniach. Ministerstvo školstva SR to odmieta. „Téma sexuálnej výchovy ako taká nie je začlenená do obsahu štátneho vzdelávacieho programu pre materské školy. Deti v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu dostávajú iba informácie o rodine, rodinných vzťahoch, narodení dieťaťa – súrodenca. Ich súčasťou v žiadnom prípade nie sú sexuálne témy v takej podobe, ako ich prináša uvedená knižka,“ povedala pre Postoy.sk hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová. „V databáze materiálnych didaktických prostriedkov, ktorým bola udelená odporúčacia doložka, sa uvedená publikácia nenachádza, dodala hovorkyňa ministerstva.

Ako s deťmi hovoriť o sexualite?

Ku knihe zaujalo negatívny postoj aj Fórum života. „Netvrdíme, že všetko v knihe je zlé – nachádza sa tam množstvo užitočných informácií o telesných zmenách v dospievaní, o rozdieloch medzi mužmi a ženami, o tehotenstve, o sebaprijatí a podobne. Nie všetko z toho však už malé deti zaujíma. Navyše dobré sa tu mieša s neprimeraným, až škodlivým obsahom,“ konštatuje Fórum života, ktoré namiesto kritizovanej knihy odporúča publikáciu Kde som sa tu vzal?

K Mojej prvej knižke o sexe je kritický aj odborník na rodinnú výchovu Pavel Izrael. Kniha ,natvrdo´ otvára témy, ktoré pre deti v danom veku vôbec nie sú dôležité ani vhodné. Hoci malé deti majú veľa ťažkých otázok, spravidla sa uspokoja s jednoduchými odpoveďami,“ myslí si Izrael. Otázky týkajúce sa vzniku života, lásky a intimity by podľa Izraela mali primárne vysvetľovať rodičia, nie učitelia. „Tému sexu, so všetkým, čo k nej patrí, je však potrebné otvárať v závislosti od špecifík dieťaťa: emocionálnej aj rozumovej vyspelosti, skúsenosti či záujmu,“ dodal Izrael.  

Daniela Matejovičová

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo