Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
11. novembec 2014

Komunálne voľby 2014: O kresťanských kandidátov nie je núdza

Kresťanstvo nepatrí len do kostolov, ale do miest a ulíc. Týmto heslom sa riadia mnohí kandidáti v komunálnych voľbách, ktoré sa budú konať už najbližšiu sobotu. Zmenu myslenia rozprúdil aj projekt Kresťan v politike. 1609728_10152324398746292_5994614018873006142_n2.jpg ...

Komunálne voľby 2014: O kresťanských kandidátov nie je núdza

Kresťanstvo nepatrí len do kostolov, ale do miest a ulíc. Týmto heslom sa riadia mnohí kandidáti v komunálnych voľbách, ktoré sa budú konať už najbližšiu sobotu. Zmenu myslenia rozprúdil aj projekt Kresťan v politike.

 

Trenčín, Prešov, Bratislava, Sliač, Žilina, Snina, Podunajské Biskupice, Bánovce nad Bebravou, Čečejovce... To je len niekoľko miest a obcí, v ktorých občania nezalamujú rukami nad stavom veci verejných, ale snažia sa nájsť spôsoby, ako ich pohnúť k lepšiemu. „Angažovanosť kresťanov v politike je nevyhnutná. Ak sa nechajú vytlačiť alebo budú znechutení z vývoja vecí v spoločnosti, nahradia ich iní. Čím viac kresťanov bude v politike, tým budú mať väčší vplyv na určovanie smerovania našich obcí, miest a štátu,“ uvažuje kandidát na poslanca Pavol Šípoš.

Skok v myslení

Väčšina Slovákov je z politiky znechutená. Dôkazom je napríklad účasť v tohtoročných voľbách do Európskeho parlamentu, kedy k urnám prišlo len 13 percent obyvateľov. Voľba prezidenta bola sledovaná ostrejšie, ale ani tu sa výraznejšie angažovanie Slovákov neprejavilo. Účasť len mierne presiahla päťdesiat percent. Podobne vyzerala situácia aj v posledných komunálnych voľbách v roku 2010, kedy sa účasť zastavila tesne pod päťdesiatimi percentami.

V atmosfére dlhodobého sklamania z vývoja slovenskej politiky sa kresťanskí kandidáti snažia vystupovať ako svetlé príklady. Podľa ich vyjadrení je komunálna politika dobrým štartom pre angažovanie sa vo vrcholovej politike. Zmenu však musí začať každý od seba.

„Boh chce v politike ľudí, pre ktorých je aj malá krádež krádežou.“
Štefánia Macháčová, kandidátka na poslankyňu

Zdieľať

„Boh chce v politike ľudí, pre ktorých je aj malá krádež krádežou. K tomu je však potrebné najprv zmeniť vlastné srdce a nebyť ľahostajný k verejným záležitostiam. Zmena môjho postoja môže ovplyvniť aj iných. Len ten, kto horí, môže zapáliť ďalších,“ uvažuje kandidátka na poslankyňu Štefánia Macháčová.

Podľa Pavla Šípoša nie je poslanec vo svojom meste iba kvapkou v mori. „Volený zástupca ľudu je dôležitý, pretože odsúhlasuje rôzne všeobecne záväzné nariadenia, predaje mestských pozemkov, má možnosť kontrolovať mestské podniky a v neposlednom rade rieši malé aj veľké problémy a pripomienky obyčajných ľudí. Cez post poslanca človek dokáže zmeniť mnohé veci,“ myslí si Šípoš.

Príkladom je kresťanský lokálny politik Mikuláš Krippel, ktorý pôsobil ako poslanec miestneho zastupiteľstva v Podunajských Biskupiciach. Vďaka jeho angažovanosti mesto investovalo peniaze z rozpočtu mestskej časti do opravy škôl a škôlok. Podarilo sa mu tiež presvedčiť niekoľkých poslancov a spolu s nimi zabrániťďalšej výstavbe činžiakov na už zahustenom sídlisku.

Inzercia

Mladá generácia – nová nádej

Hoci panuje názor, že mladí sa o politiku nezaujímajú, mnoho kresťanských kandidátov pochádza z mladej generácie. Mladí ľudia by mali participovať na miestnej demokracii, pretože tá je im najbližšie a priamo ovplyvňuje kvalitu ich života. Nechcem sa už len prizerať, ale priamo napomôcť tomu, aby sme mohli žiť v našom rodnom meste šťastný a dôstojný život,“ hovorí kandidát na poslanca Ján Dubják, ktorý pridáva skúsenosť z uplynulých rokov:„Pomocou rôznych projektov, ktoré zastrešilo Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže, kde som pôsobil ako dobrovoľník, sa nám podarilo skvalitniť život mnohých rodín a mladých ľudí.“

 

Zmenu myslenia nielen u mladšej generácie pomohol naštartovať projekt Združenia kresťanských spoločenstiev mládeže Kresťan v politike. Počas necelého roka existencie organizátori motivovali na dvojhodinových seminároch viac ako 700 ľudí v pätnástich mestách Slovenska. Šesťdesiat z nich ďalej vyškolili na troch vzdelávacích víkendoch.

„Túžime, aby kresťania zmenili svoje zmýšľanie a pochopili, že nie sú v pozícii ovládaných, ale že občania sú tí, ktorí vládnu,“ povedal koordinátor projektu Lukáš Valach. Okrem toho organizátori pripravili letný kemp Kresťan v politike, kde profesionálni lektori z politického života pripravili 35 kandidátov do komunálnych volieb. Aktuálne prebieha ročná škola Kresťan v politike, ktorú navštevuje 30 ľudí.

„Túžim, aby to, čo Boh dáva mne, mali aj moji priatelia, susedia a občania Žiliny. Ak ja môžem zažívať prosperitu, prajem ju aj susedovi. Chcem, aby rovnakú a pokojne aj väčšiu prosperitu zažívali moji susediav čo najväčšom okruhu,“ povedal mladý otec rodiny a kandidát na poslanca Tomáš Nemec.

Keby som prestala veriť v to, že ak sa slušní ľudia spoja, dokážu niečo zmeniť, tak by som sa musela z mesta vysťahovať,“dodala kandidátka na primátorku Andrea Turčanová.

Monika Marušicová

Projekt Kresťan v politike sa nespája so žiadnou konkrétnou politickou stranou.

Odporúčame