Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
15. január 2019

Volajú ju „ej-ou-sí“

Alexandria Ocasio-Cortezová, nová nádej amerických demokratov, je hrdá socialistka.
Volajú ju „ej-ou-sí“

Alexandria Ocasio-Cortezová. FOTO – Profimedia

Je mladá, príťažlivá, spontánna a nenútená. Vyžaruje entuziazmus generácie mileniálov, ešte neskazený profesionálnou politikou. A keďže od januára zasadá v americkej Snemovni reprezentantov, kam bola zvolená ako najmladšia kongresmanka, každý o 29-ročnej Alexandrii Ocasio-Cortezovej hovorí.

Rodáčka z newyorského Bronxu portorického pôvodu, ktorej komplikované meno média skracujú na „AOC“ (alebo „ej-ou-sí“), si so sebou do vysokej politiky prináša aj celý rad ambicióznych cieľov:

Požaduje zdravotné poistenie, ktorým by vláda pokrývala všetkých Američanov. Čo sa Európanovi nebude zdať nevyhnutne radikálne.  

Jej program pokračuje požiadavkou, aby verejné univerzity nevyberali školné. Federálna vláda by tiež mala odpustiť ľuďom pôžičky, ktoré si zobrali na financovanie svojho vysokoškolského štúdia, respektíve prevziať ich študentské dlhy.

Ocasio-Cortezová argumentuje, že ani ona sama ešte svoj dlh za vysokoškolské štúdium nesplatila. Ešte pred rokom pracovala ako čašníčka a angažovala sa vo svojej komunite.

Medzi jej ďalšie požiadavky patrí právo na bývanie ako ľudské právo a právo na pracovné miesto pre každého, garantované federálnou vládou.

Keďže klimatické zmeny považuje Ocasio-Cortezová za najväčšiu bezpečnostnú výzvu pre Spojené štáty, požaduje do roku 2035 kompletný prechod na obnoviteľné zdroje energie. Svoj program nazýva „zeleným novým údelom“, čo má evokovať „Nový údel“ prezidenta F. D. Roosevelta počas Veľkej hospodárskej krízy.

Alexandria Ocasio-Cortezová chce tiež zrušiť federálnu imigračnú agentúru ICE, skoncovať s vojnou proti drogám a privátnou správou väzníc či regulovať držbu zbraní.

Je za prístup k potratom, ktoré chápe ako ženské právo a deklaruje bezvýhradnú „podporu LGBTQIA+“.  

Svoj ambiciózny sociálny program chce financovať 70-percentnou daňou pre ľudí s príjmom nad 10 miliónov dolárov ročne.

Asi neprekvapí, že Ocasio-Cortezová v minulosti pomáhala v kampani ďalšiemu demokratickému socialistovi, Berniemu Sandersovi.

Kto sa jej bojí?

V posledných mesiacoch vyšlo v americkom mediálnom priestore množstvo článkov s variáciou na tému: „Kto sa bojí AOC?“ Alexandria Ocasio-Cortezová je vraj nočnou morou republikánov.

Nie je však jasné, prečo by sa jej mali báť práve oni? Hipsterským imidžom reprezentuje AOC primárne svojich rovesníkov, ktorí aj tak volia prevažne demokratov.

Je pravda, že sociálne témy ako zdravotníctvo môžu byť zaujímavé aj pre časť voličskej základne, ktorá dostala do Bieleho domu Donalda Trumpa. No časť robotníckej vrstvy, ktorá volila súčasného prezidenta tiež kvôli jeho politike ochrany hraníc, sotva bude podporovať niekoho, kto chce zrušiť imigračnú agentúru ICE. 

Inými prvkami svojho politického vystupovania Ocasio-Cortezová priamo ohrozuje záujmovú koalíciu, z ktorej sa skladá jej vlastná Demokratická strana.

Inzercia

Napríklad na blízkovýchodný arabsko-izraelský konflikt sa kongresmanka pozerá palestínskymi očami. To môže odradiť amerických židovských voličov, ktorí zvyknú väčšinovo voliť demokratov.

Minulý rok bola Ocasio-Cortezová ostro kritizovaná bývalým demokratickým (dnes nezávislým) politikom Joeom Liebermanom, ktorý vyslovil svoju hlbokú nádej, že AOC nebude budúcnosťou Demokratickej strany.

Nápad na 70-percentnú daň pre bohatých určite nepoteší podporovateľov demokratov v Hollywoode či v Silicon Valley. Ide o ich dve veľké bašty, ktoré sú dôležité najmä finančnými príspevkami pre demokratických kandidátov a pre kampane na spoločensky liberálne témy.

Herečka Whoopi Goldbergová, ktorá je dlhoročnou aktívnou stúpenkyňou Demokratickej strany a načúva jej černošská komunita (ďalšia časť demokratickej koalície), Ocasio-Cortezovú taktiež skritizovala. Mladá kongresmanka by mala trošku sklopiť hrebienok a učiť sa od starších kolegov v Kongrese.

Goldbergovej sa nepáčilo, že Ocasio-Cortezová sa tvári, ako keby doterajší politici demokratov nič nedosiahli. AOC by najskôr sama mala v politike niečo dokázať.

Rovnako existujú signály o napätých vzťahoch medzi Ocasio-Cortezovou a novou spíkerkou Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovou, ktorá je dlhoročnou političkou v drese demokratov...

Skrátka, republikánom môže štýl a agenda Alexandrie Ocasio-Cortezovej hrať do karát. Niektoré jej nápady sa možno nezdajú radikálne európskemu uchu, no sú celkom iste radikálne v americkom kontexte. Časť voličov môžu doslova desiť a hnať do náruče republikánom.    

Fakticky nepresná, no morálne pravdivá

Republikáni a konzervatívci v médiách zvolili voči AOC taktiku sústavného vypytovania sa, kde chce na všetky svoje „zadarmo“ získať peniaze. Odpovede mladej kongresmanky neboli vždy presvedčivé. 

Keď overovači pravdivosti výrokov politikov z denníka Washington Post upozornili, že čísla, s ktorými AOC operuje, nesedia, a udelili jej zato „štyroch pinocchiov“, kongresmanky sa na omyl v údajoch spýtal v rozhovore redaktor televízie CBS. Ona odpovedala:

„Ak ľudia chcú naozaj nafukovať jednu číslicu tu alebo jedno slovíčko tam, tak by som povedala, že im kvôli stromom uniká les. Myslím, že priveľa ľudí je viac zaujatých, aby boli precízne, fakticky a sémanticky korektní, než aby mali pravdu morálne.“  

Je to dobrá odpoveď, ktorou môže na výčitku nepresnosti reagovať úplne každý. Napríklad Donald Trump: „Síce nemám pravdu fakticky, ale morálne áno.“ Taká progresívna verzia postfaktuálneho hesla: „Nie je to pravda, ale mohla by byť“...

V súvislosti s AOC často zaznieva, že sa ju americké konzervatívne médiá snažia zosmiešniť či bagatelizovať. Skutočný problém je niekde inde.

Známy konzervatívny komentátor a skúsený debatér Ben Shapiro minulý rok opakovane a slušne pozýval Ocasio-Cortezovú do svojej relácie. Dokonca jej ponúkol veľkorysý príspevok 10-tisíc dolárov na kampaň za možnosť viesť s ňou priamu diskusiu.

Alexandria Ocasio-Cortezová ponuku odmietla. Prirovnala ju ku „catcallingu“, teda k vulgárnemu popiskovaniu alebo pokrikovaniu muža na okoloidúcu ženu.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame