Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
14. január 2019

Mr. Šefčovič for president

Smer prichádza s prezidentským kandidátom, o ktorom sa aj Igor Matovič preriekol, že ide o dobré meno.
Mr. Šefčovič for president

Maroš Šefčovič a Robert Fico. FOTO TASR – Martin Baumann

Tento týždeň sa podľa všetkého skončia virtuálne prezidentské voľby, ktorých najsilnejšou témou bola otravná mediálna hra s názvom „kto sa vzdá v prospech koho pred prvým kolom“.

Konečne tak štartujú skutočné voľby. Ako napísal denník Pravda, ktorý by mohol mať z útrob Smeru najpresnejšie informácie, Maroš Šefčovič oznámi svoju kandidatúru tento piatok. Po ňom sa zrejme ako posledný v rade prihlási Andrej Danko, ktorý čakal, kým sa vyvŕbi situácia v Smere a kým po jeho kapitánskom náplecníku stečie plagiátorská kauza (i stalo sa).  

Prezidentské voľby 2019 mali byť pôvodne prvým veľkým zúčtovaním opozície a „slušného Slovenska“ s Robertom Ficom a so Smerom. Lenže Ficovi sa podarilo so Šefčovičom zmeniť hru a prekresliť mapu.

Ťažké sústo aj pre Matoviča

Mobilizovať proti úspešnému a v zahraničí oceňovanému eurokomisárovi Šefčovičovi je totiž takmer nemožná misia aj pre ostrostrelca Igora Matoviča. Ten v nedeľnej diskusii RTVS uznal, že Šefčovič je sám osebe dobrý kandidát, až potom nasledovala tradičná matovičkovská streľba (problémom je, že ide kandidovať za zločineckú organizáciu s názvom Smer).

Do osobnej kritiky eurokomisára sa v RTVS nechcel pustiť ani najväčší smerobijec v SaS Ľubomír Galko, skúsil to len nerozvinutou polvetou, keď podotkol, že slovenskému eurokomisárovi by sa dala vyčítať podpora Nordstreamu.

Aj tu sa však exminister obrany preriekol, keďže je to presne naopak. Šefčovič ako komisár pre európsku energetiku reprezentoval záujmy Európskej komisie, ktoré sú v tomto prípade celkom v zhode so slovenskými energetickými záujmami: Únia kritizovala nemecko-ruský projekt, len ho nemala silu zvrátiť, sám Šefčovič súhlasil s viacerými výhradami Trumpovej administratívy voči Nordstreamu a presadzoval, aby EÚ prijala legislatívu o Nordstreame 2, ktorá obíde prívržencov plynovodu ako Nemecko, Belgicko, Holandsko.

Galkova zle namierená kritika len ukazuje, že Šefčovič je pre opozíciu nenapadnuteľný z dvoch dôvodov: všetci uznávajú jeho diplomatické kvality aj takmer desaťročné účinkovanie v eurokomisii, kde nepatril medzi ľahké váhy. Šefčovič je súčasťou talentovanej generácie diplomatov, dnes päťdesiatnikov, kam patria Miroslav Lajčák aj Ivan Korčok. Ide o prozápadne orientovaných diplomatov, ktorí profesionálne začínali aj vnútorne trpeli za Mečiara, keď Slovensko vypadlo z integračných štruktúr, no po roku 1998, za vlád SDKÚ aj Smeru, sa cítili ako ryby vo vode a prijímali čoraz lukratívnejšie ponuky.

Šefčovič má okrem povesti profesionála aj druhú výhodu. Eurokomisárom sa stal síce vďaka Robertovi Ficovi, ale so Smerom v povedomí verejnosti nijako zvlášť nesplýva. Aj preto bolo od Miroslava Lajčáka rozumné, že sa nedal prehovoriť a pred Vianocami Smeru potvrdil svoje definitívne „nie“: ministrom bol predsa v troch Ficových vládach, po boku Fica sa zúčastňoval aj v predvolebnej kampani, a k tomu sa ešte pridalo, že po Marakéši by si z neho spravili terč Andrej Danko aj Štefan Harabin.

Lajčák by bol síce papierovým favoritom volieb aj s visačkou „promarakéšskeho smeráka“, ale čelil by masívnej antikampani s neistým výsledkom.

Maroš Šefčovič je ako terč nepoužiteľný pre opozíciu aj pre Danka. Lenže to ešte zďaleka neznamená, že má vyhraté.

Eurokomisárov najväčší problém je priesvitná charizma a v tejto chvíli najmä slabá poznateľnosť. Ľudia si s ním nespájajú žiadnu emóciu, väčšina dosiaľ nepoznala jeho meno a zrejme by začiatkom januára 2019 nerozpoznala na fotografii ani jeho tvár.

Na druhej strane, Šefčovič bude zostávajúce dva mesiace do prvého kola volieb najskloňovanejším kandidátskym menom, Smer ním oblepí bilbordy v celej krajine, takže medzi tými zhruba 45 percentami občanov, ktoré prídu voliť v prvom kole s istým penzom informácií, jeho poznateľnosť prudko vzrastie.  
Pre úspech eurokomisára však bude kľúčové, či sa Smeru podarí priviesť k prvému kolu pevné jadro svojich prívržencov. Hoci má Šefčovič vystupovanie sympatického technokrata a v televíznych debatách osloví aj časť mestských liberálnych voličov, tí mu v prvom kole ešte nedajú hlas.

Fico síce nasadením Šefčoviča demobilizuje opozíciu a jej plánovaný odpor voči kandidátovi Smeru, pre ňu však bude zrazu oveľa červenejším súknom Andrej Danko (ak sa líder SNS napokon odhodlá kandidovať). No rizikom Šefčoviča, ktorého dlhoročným pracovným jazykom je eurospeak, môže byť práve neschopnosť mobilizovať smeráckych voličov od Čadce po Medzilaborce.

Napokon, nemalá časť z nich v nezverejňovaných jesenných prieskumoch uvádzala, že okrem prezidentského kandidáta Smeru si vedia predstaviť voľbu Harabina alebo Danka.

Ficova intuícia

Hlavnou prednosťou tvárneho Šefčoviča však je, že ak sa vo farbách Smeru prebojuje do druhého kola, môže v jednotlivých konšteláciách rátať s prílevom voličov z dvoch protichodných táborov.

Ak by bol jeho súperom niekto ako Andrej Danko, kandidáta Smeru by išli voliť aj mnohí z tých, ktorí minulý rok demonštrovali za slušné Slovensko. Ak by v druhom kole stál proti Šefčovičovi predstaviteľ prozápadného opozičného tábora ako Robert Mistrík, ten by mohol sotva rátať s masívnym prílevom protestných hlasov, vďaka ktorým pred piatimi rokmi Andrej Kiska deklasoval Roberta Fica.

Spätne to vyzerá, že Robert Fico bol opäť o niekoľko krokov vpred pred malátnou opozíciou, a hoci celé mesiace šíril sorosovské konšpirácie o jarných protestoch, v závere si nachystal prekvapenie z Bruselu, ktorým všetkým prešiel cez rozum.

Skutočnosť je však prozaickejšia, Fico si ťah Šefčovičom nijako zvlášť neplánoval. Jeho hlavnou stratégiou bolo najmä nebyť v strese, dúfať, že Lajčáka napokon predsa len prehovorí a keď sa tak nestane, veriť vo svoju intuíciu a politickú prevahu nad opozičným hmyzom.

A tak mu padol do lona kandidát, ktorý keby neexistoval, musel by si ho vymyslieť.

Inzercia

Odporúčame

Takmer dokonalý podvod

Takmer dokonalý podvod

Pred Vianocami otriaslo Nemcami odhalenie, že niektoré z najlepších reportáží v Spiegli aj iných novinách boli celkom vymyslené. Škandál sa tým nekončí.