Nebo nie je výmysel

Existuje mnoho filmov „podľa skutočnej udalosti“. Divák už pomaly nevie rozoznať, či ide o čistú pravdu alebo realitu prifarbenú fikciou a dych vyrážajúcimi efektmi. Film Nebo nie je výmysel bude preto ťažkým orieškom pre racionálne založených ľudí. Pozrú si ho a na druhý deň si nespomenú ani na hlavnú dejovú líniu. Taká je aj viera. Ak sa ju pokúsime pochopiť len rozumom, pohoríme.

Todd Burpo (Greg Kinnear), pastor v Nebraske, žije príkladným životom so svojou rodinou – manželkou Sonjou (Kelly Reily), synom Coltonom (Connor Corum) a dcérou Cassie (Lane Styles). Snaží sa pomôcť aj tam, kde nesľubujú odmenu. Každú nedeľu jeho kázeň počúvajú veriaci s očami visiacimi na jeho perách. Učí ich o Bohu, ale príde chvíľa, keď jeho syn preberie úlohu učiteľa a Todd sa nedobrovoľne stáva žiakom. Prichádzajú pochybnosti a neistota. Coltonovi praskne slepé črevo a počas operácie sa ocitne na Ježišových kolenách v nebi. Keď vyrozpráva všetko, čo videl a vnímal, nikto mu nechce uveriť. Dokonca ani jeho otec, vzor všetkých farníkov. Todd odrapotal už veľa Otčenášov, ale pasáži „ako v nebi, tak i na zemi“ nikdy akosi neveril.

Nečakajte kinový trhák ani Oscarami ovenčený film, hoci rovnomenná kniha sa stala bestsellerom. Herci v hlavných úlohách sa zhostili svojich postáv zodpovedne, ale nešlo o šaty či správny výraz. Nebo nie je výmysel chce priniesť posolstvo pre všetkých, ktorí už nedúfajú, ale i tých, ktorí sa snažia z dneška vyťažiť maximum a nedarí sa im to. Dieťa totiž dokáže dospelému pripomenúť, že úprimnosť a pravdovravnosť ešte majú miesto v súčasnom svete.

Režisér Randall Wallace (autor filmov Pearl Harbor, Statočné srdce či Muž so železnou maskou) obsadil neznáme tváre a viac vsadil na dojemnú hudbu či slnkom zaliate scény. Je pravda, že veľakrát zabrnkal na citlivú strunu, ale výsledok neznie rozladene. Občas sa môže zdať, že taká ideálna rodinka, akou sú Burponovci, neexistuje. Ale práve vo chvíli, keď vám svojou dokonalosťou pôjdu na nervy, zaškrípe hádka alebo vás pobaví pastorovo vylučovanie obličkových kameňov. Slovenskému oku neujde americká emotívnosť, súdržnosť či zapálené srdce pre vlasť.

Na trhu nájdete neúrekom kníh o klinickej smrti, anjeloch či nadpozemských javoch. Mnohým sa nebude páčiť, že knižnou predlohou inšpirovaný film ich podnieti k premýšľaniu o živote vo večnosti. Premýšľanie totiž vo všeobecnosti bolí. Môže sa však stať, že spomínaná forma bolesti povedie k vykúpeniu.

Lívia Šimčeková
Autorka študuje žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku.

Nebo nie je výmysel/Heaven is for Real. Réžia: Randal Wallace. Scénar: Chris Parker. Kamera: Dean Semler. Hudba: Nick Glennie-Smith. USA 2014. 100 min.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo