Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. november 2014

Opozícia víta odstúpenie ministerky Zvolenskej. Pýta sa aj na Pašku

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská a podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová odstúpili pre predražený tender na CT prístroj pre piešťanskú nemocnicu. Opoziční politici si myslia, že zodpovednosť by mal vyvodiť aj Pavol Paška. Predseda parlamentu v minulosti pôsobil vo firme, ktorá prí...

Opozícia víta odstúpenie ministerky Zvolenskej. Pýta sa aj na Pašku

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská a podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová odstúpili pre predražený tender na CT prístroj pre piešťanskú nemocnicu. Opoziční politici si myslia, že zodpovednosť by mal vyvodiť aj Pavol Paška. Predseda parlamentu v minulosti pôsobil vo firme, ktorá prístroj dodávala.


Ministerstvo zdravotníctva SR

K odvolávaniu ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej, ktoré iniciovali strany SaS, NOVA a OľaNO, napokon nedošlo. Ministerka po výzve premiéra Roberta Fica odstúpila sama. Spolu s ňou odchádza aj podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová, ktorá bola predsedníčkou dozornej rady Nemocnice Alexandra Wintera v Piešťanoch.

Nemocnica v tendri zakúpila CT prístroj za takmer 1,6 milióna eur, aj keď existovali lacnejšie možnosti. V spoločnosti Medical Group, ktorá prístroj dodávala, v minulosti pôsobil aj súčasný predseda parlamentu Pavol Paška.

Opozícia viní aj Pašku

Opozícii sa odchod dvoch aktérok kauzy máli. „Vyvodenie zodpovednosti a politická očista mala jednoznačne zahrnúť aj nekorunovaného kráľa slovenského zdravotníctva Pavla Pašku, bez ktorého sa podľa mnohých v zdravotníctve ani lístok nepohne,“ vyhlásil predseda SaS Richard Sulík. Podobne to vidí aj Róbert Žitňanský zo strany NOVA. „Odchod Zvolenskej a Zmajkovičovej je určite správny, ale podľa mňa aj v tejto veci zostáva v nezaslúženom tieni Don Corleone slovenského verejného zdravotníctva. Volá sa Pavol Paška, ten s fúzikmi,“ napísal na sociálnej sieti Žitňanský.

Inzercia

Aktuálne zmeny komentoval na Facebooku aj poslanec KDH Jozef Mikloško: „Začal sa boj so stohlavým drakom klientelizmu a korupcie, na ktorý doplatili dve vcelku sympatické dámy. Je to darček Slovensku k 25 výroči Novembra!“ Podľa poslanca strany Most-Híd Zsolta Simona je potrebné, aby sa vyšetrením prípadu ďalej zaoberal Výbor pre zdravotníctvo NR SR.

Odborníčka na zdravotníctvo: Zvolenská nebola silná ministerka

Ekonomická novinárka denníka SME Veronika Folentová, ktorá sa venuje problematike zdravotníctva, je z rýchleho odchodu Zvolenskej prekvapená. „Premiérovi stačilo menej ako týždeň, aby konal. Nepočkal na rozhodnutie Najvyššieho kontrolného úradu či Úradu pre verejné obstarávanie,“ povedala Folentová pre Postoy.sk. Na druhej strane, predraženie tendra je veľmi jasné. „Ľudia dosadení do vedenia nemocnice stranou SMER-SD – ako Zmajkovičová, jej asistentka či raper Ego – vyvolávajú silné otázky,“ myslí si Folentová.

Ministerka Zvolenská podľa ekonomickej novinárky nebola silná ministerka. „Aj keď tesne po nástupe do funkcie sa jej podarilo presadiť veľkú zmenu prerozdelenia peňazí medzi poisťovne, ďalšie výrazné zmeny sa jej presadiť nepodarilo. Dokonca ani projekt jednej poisťovne, kedy štát plánoval odkúpiť alebo vyvlastniť súkromné zdravotné poisťovne, nedotiahla dokonca. A to aj napriek tomu, že projekt podporoval premiér Fico,“ dodala Folentová. 

Imrich Gazda

Ilustračné foto: wikipedia.org

Odporúčame

Kto zachráni kresťanku Asiu Bibi pred obesením?

Kto zachráni kresťanku Asiu Bibi pred obesením?

Odvolací súd v pakistanskom Lahore potvrdil trest smrti pre kresťanku Asiu Bibi, matku piatich detí. Dôvodom má byť údajné rúhanie Alahovi. Asia Bibi z väzenia napísala pohnutý list pápežovi Františkovi. asia_bibi1.jpg „Pápež František, tu tvoja dcéra Asia Bibi.“ Tým...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.