Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. január 2019, 11:25

Mikloško opäť vyzval Mistríka na stret v názorovej diskusii

Mikloško opäť vyzval Mistríka na stret v názorovej diskusii

Kandidát na prezidenta SR František Mikloško počas tlačovej konferencie v Bratislave 10. januára 2019. Foto: TASR - Dano Veselský

František Mikloško dnes na tlačovej konferencii oznámil, že vyzbieral vyše 15-tisíc podpisov potrebných na prezidentskú kandidatúru a predstavil svoj program.

Vyjadril sa, že je nezávislým kandidátom a nebude prezidentom koalície ani opozície, ale všetkých občanov. Vodidlom pre neho budú základné normy slušnosti a spravodlivosti. Za kľúčovú pokladá osobnú autoritu, ktorú si prezident buduje svojím celoživotným príbehom a spôsobom výkonu prezidentskej funkcie.

Svoj program zverejnil na svojej internetovej stránke frantisekmiklosko.sk, medzi jeho 10 hlavných bodov patrí vernosť litere a duchu Ústavy SR, vernosť západnému svetu a jeho hodnotám či dôraz na zdravú, kultúrnu a vzdelanú spoločnosť. Podporuje Bezpečnostnú stratégiu Slovenskej republiky, tiež jasné rozlíšenie medzi legálnou, ilegálnou migráciou a utečenectvom a spoľahlivé pravidlá ich regulácie.

Mikloško vidí slovenský príbeh ako rozpoltený na príbeh vodcovského mýtu a na druhej strane ľudí, ktorí slovenskú realitu „budujú v kontinuite od Cyrila a Metoda cez uhorské dejiny, Československú republiku až podnes, vidiac v nich bohatstvo a prirodzený slovenský podiel“, pričom on sám sa hlási k tejto druhej ceste. Ako veriaci kresťan sa bude riadiť zásadami kresťanstva, no kritizuje, že ak sa náboženstvo spájalo s nacionalizmom, tento začal vždy vyhrávať.

Uviedol tiež, že chce ľudí počúvať, pomáhať im a byť „prezidentom rozumu, citu a spájania ľudí“. V programe tiež zdôrazňuje, že Slovensko si „nemôže dovoliť kráčať cestou, kde malá skupina vplyvných ľudí zneužíva štát a jeho orgány vo svoj vlastný prospech a svojimi rozhodnutiami vytvára spoločenské prostredie, v ktorom kritika môže byť umlčaná aj za cenu toho najhrubšieho násilia na človeku“.

František Mikloško sa tiež kriticky vyjadril, že kampaň na hlavu štátu by nemala byť súťažou marketingových hesiel, ale programov a životných príbehov. Chce sa sústrediť na diskusie s občanmi a s ostatnými prezidentskými kandidátmi.

Pri tejto príležitosti zopakoval svoju spoločnú výzvu so Zuzanou Čaputovou pre Roberta Mistríka a ďalších kandidátov, aby „sme sa stretli v názorovej diskusii, aby si o nás mohli voliči vytvoriť vlastný názor“. Mikloško tiež zdôraznil, že predvolebné prieskumy verejnej mienky pred 1. februárom sú „naprosto fiktívne“, keďže stále nie sú známi všetci prezidentskí kandidáti.

Inzercia

Na tlačovej konferencii Mikloško upozornil, že počas kampane sa s výnimkou verejnoprávnych médií nebude zúčastňovať diskusií s kandidátmi, ktorých považuje za nedemokratických, a to s Mariánom Kotlebom a Štefanom Harabinom.

Harabinovi vytkol, že celý jeho životný príbeh je postavený na prispôsobovaní sa aktuálnej politickej situácii a tomu, čo mu momentálne vyhovuje, či už to bolo za komunizmu alebo vtedy, keď ako člen vlády za HZDS súhlasil s prijatím Lisabonskej zmluvy. „Vtedy Slovensko stratilo svoju suverenitu,“ vyhlásil Mikloško, ktorý v tom čase hlasoval proti jej prijatiu. Harabinove súčasné národovecké postoje sú preto podľa Mikloška falošné.

Mikloško vyhlásil, že má záujem o podporu kresťanských voličov a podporu KDH by prijal s úctou a vďačnosťou. „Stretol som sa s predsedom KDH Alojzom Hlinom a on mi povedal, že uvažujú o mojej podpore, ale mal by som sa zaviazať, že ak to nepôjde a moja kampaň nebude mať dostatočný výtlak, vzdal by som sa. Vtedy som mu povedal, že je to posledný politický rozhovor medzi nami,“ vysvetlil a zdôraznil, že nechce prijímať podmienečnú podporu, keďže je nezávislým kandidátom.

František Mikloško by Roberta Fica nevymenoval za sudcu Ústavného súdu, pretože tento post podľa neho musí byť nadstranícky, čo Fico svojou politickou činnosťou najmä v roku 2018 nespĺňa.

Na konferencii prišli vyjadriť Františkovi Mikloškovi podporu Vladimír Palko, Peter Zajac, Juraj Mojžiš a súčasný predseda OKS Ondrej Dostál, ktorý vyzdvihol, že tlačová konferencia sa symbolicky konala v Umeleckej besede, kde počas Nežnej revolúcie vznikla Verejnosť proti násiliu.

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa verejne zastal nového ministra vnútra Géralda Darmanina, ktorého vyšetrujú pre podozrenie zo znásilnenia. Darmanin obvinenie odmieta a bráni sa tvrdením, že išlo o „konsenzuálny pohlavný styk“ iniciovaný údajnou obeťou znásilnenia. Ženu zažaloval za ohováranie.

pred 7 hodinami

Futbalisti FK Dubnica nad Váhom a FC Nitra remizovali v utorňajšom prvom stretnutí baráže o účasť vo Fortuna lige 0:0. Odveta je na programe v piatok 17. júla. MFK Ružomberok postúpil do finále ligovej baráže o účasť v Európskej lige UEFA, keď si poradil v prvom semifinále pod Čebraťom so Zemplínom Michalovce 1:0. Vo finále sa Ružomberčania stretnú s úspešnejším z dvojice Spartak Trnava - AS Trenčín.

pred 8 hodinami

Spoločnosť Chirana Medical chce ročne vyrábať až 5 000 pľúcnych ventilátorov. Momentálna výrobná kapacita je asi 1 200 pľúcnych ventilátorov, čo je v porovnaní s predkrízovým stavom štvornásobne viac.