Lajčák predstaví vo Viedni priority slovenského predsedníctva OBSE

Lajčák predstaví vo Viedni priority slovenského predsedníctva OBSE

Taliansky minister zahraničných vecí a doterajší predsedajúci OBSE Enzo Moavero Milanesi (uprostred) si podáva ruku s Miroslavom Lajčákom počas záverečnej tlačovej konferencie na 25. zasadnutí OBSE v Miláne 7. decembra 2018. Foto: TASR/AP

Tri hlavné priority predsedníctva SR v OBSE sú prevencia a zmierňovanie následkov konfliktov, bezpečná budúcnosť a efektívny multilateralizmus. Mottom je "Predsedníctvo orientované na človeka". 

Programové priority slovenského predsedníctva v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) na rok 2019 predstaví vo štvrtok vo Viedni minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. 

Na prvom tohtoročnom zasadnutí Stálej rady OBSE, ktoré je zároveň prvým pod slovenským vedením, vystúpi Minister Lajčák v pozícii úradujúceho predsedu OBSE s otváracím prejavom.

Na štvrtkovom zasadnutí Stálej rady sa zúčastňujú aj zástupcovia účastníckych a partnerských štátov OBSE, generálny tajomník OBSE Thomas Greminger, vedúci misií a inštitúcií, riaditeľ Centra pre prevenciu konfliktov Marcel Peško, osobitní predstavitelia úradujúceho predsedu OBSE či generálny tajomník Parlamentného zhromaždenia OBSE Roberto Montella.

Slovensko prevzalo ročné predsedníctvo v OBSE od Talianska 1. januára. Počas nasledujúcich 12 mesiacov bude vystupovať v mene celej organizácie.

Slovenská vláda tri hlavné priority predsedníctva SR v OBSE, ktorými sú prevencia a zmierňovanie následkov konfliktov, bezpečná budúcnosť a efektívny multilateralizmus, odobrila 19. decembra. Mottom je "Predsedníctvo orientované na človeka". 

Stála rada OBSE je rozhodovacím orgánom, ktorý združuje stálych predstaviteľov všetkých 57 účastníckych a 11 partnerských štátov. Schádza sa vo Viedni na týždennej báze a rokuje o aktuálnom vývoji v regióne OBSE.

Úlohou OBSE je pracovať na stabilite, mieri a demokracii v Európe prostredníctvom politického dialógu, spoločných hodnôt a praktickou prácou. Jej aktivity pokrývajú oblasti od politiky, vojenských či ekologických aspektov, až po ekonomiku a ľudské práva.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo