Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
10. január 2019

Povedzte Čaputovej, nech odstúpi v prospech Smeru

Aj ja chcem niekoho vyzvať, aby odstúpil. A Fico teraz prichádza s takým soc-dem kandidátom, pri ktorom Čaputová vyzerá ako pani domáca.
Povedzte Čaputovej, nech odstúpi v prospech Smeru

Maroš Šefčovič, podppredseda Európskej komisie, dostal návrh stať sa kandidátom Smeru na prezidenta. Foto - Profimedia.sk

Dnes sa za najdemokratickejší prínos do debaty o prezidentských voľbách považuje, ak dáte zásadný návrh na to, kto by mal z kandidatúry odstúpiť. A keďže som zatiaľ žiadny návrh nedal, tak s ním prichádzam teraz.

Ale vás Fico dostal, čo?

Posledné týždne počúvame, že Slovensko sa musí zmobilizovať, aby prezidentské voľby nedopadli zle. Teda tak, že by do druhého kola postúpila nejaká kombinácia z množiny Harabin, Danko, Kotleba, nejaké monštrum zo Smeru.

Akurát, že sa ukazuje, že to Ficovo monštrum má byť Maroš Šefčovič. Celým menom: Maroš Euro-Mainstream-Zeleno-Socdem-Progres Šefčovič. Niet o čom debatovať, najkvalitnejší euroslniečkový formát do prezidentských volieb dnes dáva Smer.

Fico prichádza s menom, ktoré zamotá hlavu aj časti ľavicových liberálov, pre ktorých je Šefčovič ako taký ideálnym kandidátom.

Maroš Šefčovič, dnes podpredseda európskej komisie, donedávna ešte kandidát socialistov polovice Európy na šéfa celej komisie, je stelesnením toho, po čom euro-soc-dem-progres duša môže túžiť.

Šefčovič má rád Brusel a Brusel má rád jeho. Keď rozpráva na konferenciách o energetike, jeho prejavy sú zelenšie ako ihličie jedličky. Radšej ako Poliakov, Čechov a Maďarov v europarlamente má Švédov, Holanďanov a Luxemburčanov. Je to špičkový ostrieľaný a reálny ľavicovo-liberálny establišment európskeho strihu, na Slovensku jediný svojho druhu. Dnes dokonca píše programové tézy pre všetkých európskych soc-dem progresívcov.

Zuzana Čaputová, donedávna to najlepšie, čo soc-dem-progres scéna dokázala vygenerovať, dnes pri ňom vyzerá ako soc-dem-progres pani domáca.

Zásadná výzva: Zuzana, odstúp!

S tým, ako sa z kandidáta Smeru stáva ideálny kandidát slovenskej soc-dem scény, sa otvára otázka: potrebuje slovenská soc-dem scéna dvoch kandidátov? Nie je to nezodpovedné? Keďže podľa ustáleného právneho názoru dvoch prezidentov mať nemôžeme, sú dvaja soc-dem kandidáti zbytočný luxus.

Rozhodovanie o tom, kto by mal odstúpiť, musí však byť (aspoň formálne) podložené porovnávacou analýzou.

Tak teda, v čom má Šefčovič navrch?

Inzercia

Napríklad, o Čaputovej sa hovorí, že za svoj život neukradla ani jedno euro. To sa hovorí aj o Šefčovičovi, akurát že ten mohol ukradnúť aj viac ako jedno euro. Čaputová zachránila Pezinok pred skládkou odpadu, ktorú by museli Pezinčania znášať celý zvyšok svojho života. (Ale, povedzme si otvorene, Pezinčania aj tak trávia väčšinu života v Bratislave, čiže tá skládka by im vadila len polovicu ich života.) Ale Šefčovič bojuje proti skládkam a odpadom na svetovej úrovni, v komisii stojí na čele agendy boja proti globálnemu otepleniu.

No hlavný rozdiel je v ich politickom formáte. Ak by som ten rozdiel mal prirovnať napríklad k potápačom, tak Čaputová je ako potápač, ktorý v metrovej vode šnorchľuje a hľadá mušle. A Šefčovič je ten, čo uprostred oceánu päťdesiat metrov pod hladinou jazdí na žralokovi kladivohlavom.

Jeden veľký hendikep však Šefčovič má. Je to muž a to nie je práve dobrá vizitka pre euro-soc-dem kandidáta. Teda, aby som bol presný, vyzerá ako muž. No to by nevadilo, dôležité je, aby o sebe netvrdil, že je muž.

Nedávno vyhral americké cyklistické preteky v ženskej kategórii muž, stačilo, aby tvrdil, že je žena. A prešlo to!

Rachel McKinnon víťazom súťaže v rámci svetového pohára UCI Master Track Cycling Worlds. Foto - CtclingWeekly.com

(Jediný, kto si trochu pofrflal, bola tenisová legenda, feministická a lesbická aktivistka Martina Navratilova, ktorá napísla, že „Mať penis a súťažiť ako žena nemôže byť štandardom“, ale dostala takú progres nakladačku, že status stiahla).

Nehovorím, že sa má Maroš Šefčovič prehlásiť za ženu. Snáď postačí, ak o sebe nebude proaktívne tvrdiť, že je muž.

V každom prípade, Fico prišiel s ideálnym soc-dem kandidátom. Budeme s napätím sledovať, či sa soc-dem scéna dokáže zjednotiť v prospech svojho najlepšieho kandidáta.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame