Čo by Francúzi dali aspoň za takéto referendum

Čo by Francúzi dali za to, aby mohli mať referendum aspoň s týmito tromi otázkami.

Pýtame sa, či má význam bojovať za čiastkové (dôsledkové) otázky, keď sa momentálne nedá bojovať za tú základnú (príčinnú)?

Istým spôsobom dal na to odpoveď Dr. Xavier Dor vo svojej knihe, kde porovnáva proliferov, čo bojujú za zrušenie potratových zákonov, a proliferov, čo sa snažia minimalizovať dôsledky potratov. Hovorí, že je to ako keď loď narazí na skalu a potápa sa: tí prví sa snažia upchať dieru a tí druhí evakuujú cestujúcich, aby minimalizovali straty na životoch. Obe skupiny sú potrebné.

Nie som si istý, či bojkotom referenda sa dá niečo získať, okrem mediálneho rozruchu a výmeny názorov medzi právnikmi na rôznych fórach. Spochybní to však rozhodnutie do takej miery, že sa sporná otázka dostane späť na papier? Je vôbec nejaký spôsob, ako opraviť rozhodnutie Ústavného súdu? Tu musia odpovedať právnici.

Ak by všetko, čo by bojkot dosiahol, bolo len demonštratívne odsúdenie či spochybnenie rozhodnutia Ústavného súdu, potom mi to pripadá málo v porovnaní s tým, koľko ľudí venovalo energiu zbieraniu podpisov. Ich snaha by nemala vyjsť márne, je to otázka rešpektu voči nim.

Čiastkovým referendom sa však aspoň dajú ochrániť deti – možno len dočasne, ktovie, ale predsa aspoň to. Tiež možno zastaviť alebo aspoň obmedziť implementáciu Stratégie ľudských práv v školstve. Myslím, že nedovoliť, aby bola preformátovaná mladá generácia, je rovnako dôležité. Inak nebude mat kto prebrať štafetu o pár rokov. Ide o minimalizovanie strát.

Aj takto otesané referendum predstavuje ohromnú komunikačnú platformu pre ďalšiu osvetu a spustí kryštalizáciu charakterov politikov, ale aj nás všetkých. Takže si myslím, nech referendum je, ak ho prezident vyhlási. Ak sa podarí, bude tým najlepším aktom “delegitimovania” rozhodnutia Ústavného súdu.

Príde tam však dosť ľudí? To je skôr otázka.

Štefan Danišovský
Autor žije a pracuje vo Francúzsku, odkiaľ pokrýva tému francúzskych prorodinných demonštrácií.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo